2025. január 7., kedd

A Vojput bírósági úton követeli a pénzét

A szabadkai önkormányzat szerint a Vojput nem jól végezte el a munkát

A Vojput feljelentést tett a szabadkai önkormányzat ellen a gazdasági bíróságon, mivel nem tettek eleget pénzügyi kötelezettségeiknek a vállalat felé, azaz a mezei utak kialakításáért és rendezéséért járó eddig elvégzett munkálatokat nem fizették ki időben.

A város által tavaly kiírt közbeszerzési pályázaton a Vojput vállalat nyerte meg a 88 millió dinár értékű szerződést. Osztrogonác Simon, a város mezőgazdasággal megbízott tanácsosa lapunknak elmondta, a Vojputtal kötött szerződés szerint minden ideiglenes helyzetjelentés után a város 45 napon belül köteles kifizetni a részleteket, azonban mivel hiányosságokat fedeztek fel, árkorrekciót kértek.

– A Vojput november 15-én megkezdte a munkálatokat két helyszínen, az egyik Bajmokon a Rade Končar utcában volt, a többi a mezei utak rendezését foglalta magába. December 11-én megkaptuk az első ideiglenes  helyzetjelentést, 27 millió dinárra volt kiállítva mindenféle jelentés, pontos útépítési kimutatás nélkül. A polgármester egy munkacsoportot létesített, amely a helyszínen megállapította, hogy a megrendelt munka és az elvégzett munka nincs összhangban, azaz a mezei utakat nem a megfelelő anyaggal borították be, nem a megfelelő helyen építették ki őket és nem olyan minőségben, mint amit a szerződésben rögzítettünk. A szerződésben pontosan meghatározott mezei utakat kellett volna minden helyi közösségben kiépíteni annak megfelelően, amit a helyi közösségben kértek, mégsem ez történt – magyarázta.

Osztrogonác elmondta, a kőzúzalék helyett felkapart aszfalttal borították be az utakat. Hozzátette: az, hogy nem azokat az utakat vették sorra, amelyeket kijelöltek, nem is lenne akkora baj, mivel elvégezték a megbeszéltek egy részét is, amit az önkormányzat hajlandó is lenne kifizetni, azonban kérték, hogy mivel a kőzúzalék helyett felkapart aszfaltot használtak, korrigálják az árat is, mivel az nem annyiba kerül, mint a zúzott kő. A Vojput ezt elutasította, és feljelentést tett az önkormányzat ellen, bírósági úton követelve az elvégzett munkáért járó pénzt.

– Mintegy nyolcszázezer euró összegű munkálatról van szó, és az adófizető polgárok elé ki kell állni és meg kell magyarázni, hogy ebből a pénzből mit csináltunk. Ha így csinálják, akkor jobb, ha ezt a pénzt másra fordítjuk, mert ez így nem hasonlít semmire – tette hozzá a tanácsos.

Mint a subotica.com internetes hírportálon írják, Duško Dražić, a Vojput vezérigazgatója szerint a felkapart aszfalt minőségesebb a kőzúzaléknál, ugyanis ellenállóbb és bitumennel gazdagított, s annak ellenére, hogy feljelentést tettek az önkormányzat ellen, továbbra is várják a jelentkezésüket, hogy folytathassák a munkát.

Az önkormányzat a polgárok érdekeit szem előtt tartva továbbra is dolgozni fog a mezőutak rendezésével, és attól függetlenül, hogyan dönt a bíróság, a jövőben is együttműködik majd a Vojput vállalattal, azonban csak azzal a feltétellel, hogy tiszteletben tartják a szerződésben vállalt kötelezettségeiket.

A polgármesteri hivatal az üggyel kapcsolatban közleményt is kiadott. Ebből kiderül, hogy a Vojput 2014. december 11-én nyújtotta be az önkormányzathoz az első ideiglenes helyzetjelentést, amely 27.818.000 dinárról szólt, és melyet a kivitelező nevében a Vojput vállalat felelős vezetője és a felügyeleti szerv írtak alá.

„Ezt az első ideiglenes jelentést a beruházó nevében a polgármesternek is alá kellett volna írnia, de azt nem tette meg, mert a munkálatokra számos észrevétel történt azoknak a helyi közösségeknek a részéről, amelyek területén az említett munkákat végezték, és amelyek elsősorban az elvégzett munka minőségére és a prioritást képező útvonalakra vonatkoztak.

A közigazgatási hivatalban, a polgármester kezdeményezésére egy háromtagú munkacsoport alakult azzal a feladattal, hogy felmérje a tényállást az elvégzett munkákkal kapcsolatban. A munkacsoport megállapította, hogy a kivitelező elvégezte a terepkiegyenlítést, hogy helyenként az utakat felszórták különféle vegyes anyagokkal, és hogy az I. ideiglenes jelentésből nem tűnik ki, hogy milyen munkálatok lettek elvégezve. Ezután javasolta a polgármesternek, hogy a felügyelő szervtől kérjék el az építési naplóba bejegyzett elszámolásokat, hogy abból megállapíthassák az elvégzett munkálatok mértékét.

A kért jelentést, melyet egyébként tartalmaznia kellett volna az első ideiglenes beszámolónak is, a felügyeleti szerv 2014. december 24-én juttatta el az önkormányzathoz. A mellékelt okmányokba történt betekintéssel a közigazgatási hivatal megbízottja megállapította, hogy az építési naplóba bejegyzett állapotok nem felelnek meg a ténylegesen elvégzett munkáknak.

Miután megállapították a hiányosságot, a polgármester igazságügyi szakértőt fogadott az elvégzett munkálatok minőségének kivizsgálására, aki 2015. január 21-én jelentést tett a vizsgálatról, amelyben többek között megállapította és igazolta a már észlelt eltérést az építési naplóban bejegyzett munkálatok és a helyszínen tapasztalt állapot között.

A közigazgatási hivatal képviselői 2015. február 9-én tárgyaltak a kivitelező cég és a felügyeleti szerv képviselőivel, és a találkozó során elhangzott, hogy az önkormányzat kész kifizetni azokat a munkákat, melyeket megfelelő minőségben végeztek el, mint például a Rade Končar utcában, Bajmokon, a többi munkát illetően pedig először vizsgálják meg a földes utakra szórt anyagok minőségét, melyek nem azonosak azokkal az anyagokkal, melyeket a szerződésben meghatároztak.

A közigazgatási hivatal a polgárok érdekében folytatja a földes utak rendezési tervének végrehajtását. A per kimenetelétől függetlenül a közigazgatási hivatal továbbra is együtt kíván működni a Vojput vállalattal, de csak azzal a feltétellel, ha szigorúan betartják a szerződésben vállalt kötelezettségeket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás