2024. szeptember 26., csütörtök

Fejlesztési programokra lenne szükség

A Szabadkai Paraszt Egyesület az idén is megtartja szokásos programjait

A Szabadkai Paraszt Egyesület az egykori Vajdasági Parasztszövetség nyomdokait követve alakult meg. Nem formális szervezetként 1995-ben kezdte meg működését, azonban csak 2002-ben jegyezték be civil szervezetként, tanácsadó részlegük viszont csak két évvel később kezdte meg munkáját. Az egyesület adatbázisában mintegy négyezer személyt tartanak nyilván, azonban aktív tagként mintegy 1800 gazdáról beszélhetünk, akiknek az egyesület több módon is igyekszik segíteni.

Kiss Árpád, a Szabadkai Paraszt Egyesület elnöke elmondta, különféle szolgáltatásokat nyújtanak tagjaiknak, így tanácsadást tartanak, melynek keretében szakemberek segítenek a termelőknek megoldani gondjaikat, olyan munkatársak, akik a támogatásigényléshez szükséges dokumentáció vagy a pályázati anyag előkészítésében, a nyomtatványok kitöltésében, üzleti tervek megírásában nyújtanak segítséget.

– A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériummal szerettünk volna partnerként együttműködni, azonban sajnos ismételten nem támogatnak bennünket, így kénytelenek vagyunk csökkenteni a programjaink számát. Ettől függetlenül néhány programunk máris lezajlott, és megtartjuk az állattenyésztési szakmai napokat, gazdalátogatásokat szervezünk, kiállításokra látogatunk majd, és most készítjük elő a Virágkiállításhoz szükséges dokumentációt, melyet Szabadka főterén szeretnénk megszervezni. Emellett Belgrádban folyamatosan kísérjük az előcsatlakozási tárgyalási folyamatokat és részt veszünk a munkában, és nagyon sok magyarországi kapcsolatunk van, melyeket igyekszünk ápolni, például az által, hogy a magyarországi rendezvényeken, fesztiválokon mi is részt veszünk – magyarázta.

Kiss elmondta, jó lenne, ha az önkormányzat nagyobb támogatást nyújtana a Szabadkai Paraszt Egyesületnek, hiszen nem egyéni, hanem közösségi érdekeket képviselnek, folyamatosan kapcsolatban vannak a gazdákkal, a tanácsadás és szolgáltatásaik révén segítik őket, ugyanakkor működésük sok esetben kérdésessé válik, hiszen nem számíthatnak támogatásra.

Rámutatott, a termelők szempontjából viszont helyi szinten két probléma is van, az egyik, hogy az év elején az állami földbizottság, melynek Kiss is tagja, mindig gondban van, mert nem tudják, mennyi földdel rendelkeznek, melyet licitációra bocsáthatnak, márpedig március végére meg kellene ezt az éves programot hozni, hogy ki lehessen írni a pályázatot. Kiss elmondta, egyesületük támogatja és szükségesnek tartja annak a városi határozatnak a hatályon kívül helyezését is, melynek értelmében 2007-ben több száz hektár állami földterületet bocsátottak az egyházak rendelkezésére. Rámutatott, az egyházak a visszaszármaztatási eljárás folyamán a nekik járó földterületek mintegy felét már vissza is kapták, így jogtalanul használják a város által jóváhagyott földeket, tehát mindenképpen hatályon kívül kell helyezni a határozatot. Hozzátette, sajnos eddig mindig voltak kerékkötők, akik nem akarták ezt az ügyet letisztázni, ezért is történt meg az, hogy többször is napirendre tűzték az ügyet, de mindig le is vették onnan.

– A másik probléma szerintem az, hogy bár az önkormányzat viszonylag gazdabarát, s a 2004-ben megalakult városi mezőgazdasági fejlesztési alapon keresztül támogatja a helyi termelőket, például kapnak kamattámogatást, segítenek a gépvásárlásban, ami szerintem nagyon jó dolog, sőt ez a bankokat is arra kényszeríti, hogy kedvezményesebb ajánlatokat készítsenek elő a termelők részére, ellenben szerintem több fejlesztési programra lenne szükség, főleg az állattenyésztést illetően, vagyis segíteni a fenntarthatóságát és növelni a versenyképességét. Az unió jogszabályai szerint vámmentesen lehet behozni az európai jószágot vagy húst a mi piacunkra, emiatt viszont a mi gazdáink kerültek kellemetlen helyzetbe. Erre komoly programokat kellene kidolgozni, amit tartományi és köztársasági alapoknak kellene támogatni, hogy az állattenyésztőinket megvédjük, de az önkormányzat is sokat tehetne ezekért a gazdákért – véli Kiss.