2025. január 7., kedd

Szakcsoportok és kedvezmények a nyugdíjasoknak

A szabadkai Nyugdíjasok Községi Egyesülete 1946 óta fogja össze és segíti a helyi nyugdíjasokat, azaz jövőre lesz hét évtizede, hogy a város idős polgárainak szolgálatában áll. Az egyesület harminchárom helyi szervezetével jelenleg több mint 3500 tagot számlál, és a szűkös anyagi lehetőségek ellenére is igyekeznek minél színesebb programmal és kedvezményekkel várni a nyugdíjasokat.

Dragica Lučev, a Nyugdíjasok Községi Egyesületének soros elnöke elmondta, azon dolgoznak, hogy tagjaik száma folyamatosan növekedjen, és bár tagjaik nem mindegyike nyugdíjas, az egyesület programjai a nyugdíjasokat célozzák meg.

– Az egyik legfontosabb tevékenységünk, hogy lehetővé tesszük a nyugdíjasoknak, hogy kilenc hónapos kamatmentes lefizetésre meg tudják vásárolni a tűzifát, ezenkívül rajtunk keresztül kedvezményesen tudnak télirevalót, húskészítményeket vásárolni, most pedig húsvéti csomagokat lehet íratni, mely iránt úgyszintén sokan érdeklődnek, hiszen így valamennyivel olcsóbb. Havonta egyszer ingyenes szemvizsgálatot, valamint vérnyomás- és vércukorszint-mérést szervezünk, de egyesületünk keretében működik egy fodrászszalon és van pedikűr is. Számos szakcsoportunk is van, elsőként rögtön említeném a vegyes kórust, amely részt vesz a vajdasági kórusok szemléjén is, s legtöbbször tovább is jut, így számos városban jártunk már és több külföldi meghívásunk is van, emellett dolgozik a szalmakép-készítők csoportja, van sportszekciónk, bejegyzett sakk-klubunk, lehet dartsozni, kártyázni, van teke- és horgászcsapatunk is, s a sportszekció tagjai igen szép eredményeket érnek el a versenyeken. Egy negyven férőhelyes épülettel rendelkezünk Soko Banján, ahol kedvezményes áron tudnak nyugdíjas tagjaink pihenni, sőt mivel együttműködünk a Subotica-trans Utasszállító Közvállalattal, az utaztatást is remekül meg tudjuk oldani.

Az elnök asszony elmondta, az egyesület nagyon jó együttműködést valósít meg a Gerontológiai Központtal, a Vöröskereszttel, a Vajdasági Nyugdíjasok Szövetségével, a munka-rokkantak szervezetével, azonban a várostól szeretnének egy kicsivel nagyobb támogatást kapni. Az önkormányzat tavaly egyáltalán nem támogatta őket, az idén viszont kaptak egy ígéretet, hogy számíthatnak a város segítségére, ugyanis nagyon kevés pénzből kell gazdálkodniuk. A tagsági díj, mely a nyugdíj nagyságától függően évi 180 és 900 dinár között mozog, az egyik bevételi forrásuk, illetve igyekeznek pályázni a helyi, tartományi és köztársasági alapoknál is. Többek között be tudtak kapcsolódni a közmunkaprogramba, s embereket alkalmaztak a ház körüli munkák elvégzésére, ezzel pedig segíteni tudtak a kisnyugdíjas, egyedül élő, rossz egészségi állapotban lévő tagjaikon, akik önerőből ezeket a munkákat, bevásárlást, fűnyírást, fa behordását stb. nem tudták volna elvégezni. Becslések szerint legalább négyezer, a minimális nyugdíjnál kevesebből élő ember van a városban, akiknek bizony minden segítség jól jön, s remélik, hogy az idén is sikerül sikeresen pályázniuk.

– A szabadkai nyugdíjasok legnagyobb problémája kétségtelenül a kevés nyugdíj. Idősebb korban az embernek valóban nincsenek már nagy igényei, de bizony sok dolog nagyon drága számunkra, s nagyon sokat elköltünk a gyógyszerekre, melyeket nem támogat az egészségbiztosító. A másik nagy probléma az egészségügy, méghozzá az, hogy hónapokat kell várni egy-egy vizsgálatra, arra viszont az embereknek nincs pénzük, hogy magánúton végeztessék el őket. Ha az idős emberekről, nyugdíjasokról van szó, azt is ki kell mondani, hogy bizony másodrendű polgárként kezelnek minket, a család és a közösség is sokszor hátat fordít nekünk. Az egyesület az első és legnagyobb gondja úgyszintén a pénzhiány. Ha van pénzünk, a tagjainknak is sokkal többet tudunk segíteni, több programot szervezhetünk, több kedvezményben részesülhetnek. Szeretnénk elérni, hogy az épületnek, melyben működünk, társtulajdonosai legyünk, melyet bírósági úton kérvényeztünk, ugyanis nagyon sokat belefektettünk az épület felújításába, s szeretnénk, ha ezt elismernék. Igaz, nem fizetünk bérleti díjat, de az épület fenntartási költségei igen nagyok, amit mi állunk, úgyhogy a város sokat segíthetne rajtunk. Reméljük, közös erővel sikerül is orvosolni a problémákat – tette még hozzá Dragica Lučev.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás