Szabadka több pontján is gondot okoz a magas talajvíz, többek között Nagyradanovác és Palics polgárai is küzdenek a belvízzel. Habár az elmúlt napokban száraz időben volt részünk, a napsütés és a szél a talaj felszínét felszárította, de csak lassan apad a víz szintje. Az emésztőgödrök tele vannak, a pincékben még mindig áll a víz, az alacsonyabban fekvő földek egy része is víz alatt van még, de a vízelvezető árkok is tele vannak.
Az elmúlt hetekben a város különböző pontjain élő embereknek hasonló, de semmiképp sem új keletű problémákkal kellett szembenézniük a magas talajvíz miatt. Miután elolvadt a hó, a helyzet egyre kritikusabbá vált, s csak ezekben a napokban kezd valamennyire normalizálódni a helyzet.
Bognár Tibor, a Palicsi helyi közösség titkára elmondta, elsősorban Palics keleti részén, mégpedig a Kis-Palics partján és a Vér-tó környékén, vagyis a Bega-háromszögnél magas a talajvíz, ami érinti a 43. utcát az 55. utca lakóit a Sós-tónál, a József Attila utca végét is, illetve sok ház pincéjében még áll a víz, és a temető is úszik. Szerencsére a házakban nem tett kárt a talajvíz, de az elmúlt években több melléképület is összedőlt. Mint rámutatott, ha magas a talajvíz, az a palicsiak mintegy harminc százalékának okoz gondot.
– Palicson 2600 háztartás van, ebből mintegy ezer kapcsolódott rá a szennyvízcsatorna-hálózatra és a vízhálózatra. A kutak vize ivásra nem alkalmas, így sokan a központba járnak vízért, vagy a boltban vásárolják meg, s hiába szeretnének az emberek rákapcsolódni a hálózatra, ha egyszer nincs kiépítve a vízvezeték. Van egy kanálisunk, amelyen osztozunk a nagyradanováciakkal, az a mi részünk, amely átmegy a Horgosi úton és az állatkert felé folytatódik. Ezeket ötévente ki is takarítjuk. Valamikor voltak itt esővizes csatornák, de csak kevés utcában vannak még meg, azaz huszonhat utca alkalmas arra, hogy kanálisokat építsünk ki, és mintegy tíz utcában van is, ami segít az esővíz elvezetésében, ha azonban a talajvíz túl magas, még ez sem tudja megoldani a gondokat.
Az emberek napi szinten járnak a helyi közösségbe panaszkodni, az esettől függ azonban, hogy tudnak-e nekik segíteni, ez is főleg árkok kialakításában, szivattyúk kihelyezésében tud kimerülni. Tekintve, hogy a belvíz több mint két évtizede gondokat okoz, a helyi közösség vezetősége folyamatos kapcsolatban áll az illetékesekkel, többek között a DTD Közvállalattal, a városi válságstábbal, sőt a tűzoltósággal is – mondta Bognár.
Nagyradanovác legkritikusabb pontjai közé a Gesztenye utca, a Rét utca, a Peščara és a Pálma utca tartozik, tudjuk meg Kókai Zoltántól, a helyi közösség elnökétől.
– A Gesztenye utcában több hektár föld víz alatt állt, a házak pincéjét is elöntötte a víz. Most egy kicsit javult a helyzet, köszönhetően annak is, hogy az út alatt lefektettünk egy csövet, így el tudtuk vezetni a vizet abba a gyűjtőaknába, ahonnan a DTD heteken keresztül szivattyúzta át a vizet egy zárt csatornán keresztül az északi kanálisba. Szeretnénk, ha nem alkalomszerűen helyeznék ide a pumpát, hanem tartósan beszerelnék, és az szükség szerint önállóan ki-és bekapcsolna, amikor megemelkedik a víz szintje, s ez sokat segítene a földek és a termény megóvásában. A Gesztenye utcában az út szintjét egyébként sikerült megemelnünk, így nagyobb víz esetén is járható az utca, mindenképpen szeretnénk azonban, ha az idén az utca másik felét is leszórnák kőzúzalékkal.
Négy évvel ezelőtt sokkal magasabb volt a talajvíz, akkor sikerült kiharcolni a csőrendszer lefektetését ott, ahol valamikor nyitott árkok voltak, majd amit az emberek az évek során be is temettek. Van egy vízelvezető árok a Rét utcában is, amely pontosan Nagyradanovác és Palics határán fut végig, s ebbe kapcsolódik a Radanováci utca vizes árka is. Habár a Rét utcai árok vízzel van tele, az a probléma, hogy amikor néhány éve aszfaltozták az utcát, annyira ledöngölték a földet, hogy a talajon keresztül nem tud az utca egyik felén álló házaktól a víz átszivárogni az út másik felén lévő kanálisba, így pár évvel ezelőtt a talaj felszínén folyt végig a víz az árokba, ezért itt is csöveket szeretnének lefektetni az út alá, hogy ezt a gondot áthidalják, és a házakat megóvják. A Pálma utcában van még egy kis részen kanális, és bár jó lenne a Peščara utcában is kiépíteni egyet, valószínűleg majd a szennyvízcsatorna fogja megoldani a gondot. A helyi közösség szeretné, ha a meglévő kanálisokat megmélyítenék, és pumpák segítségével átszivattyúzni a vizet a zárt rendszerekbe, ezzel akár fél méterrel is csökkenhetne a talajvíz szintje a környéken – mondta.
Annak ellenére, hogy a helyi közösség mintegy kétharmadán kiépült a vízvezeték, a nagyradanováciak csak kis százalékának van városi vize, nincs ugyanis pénzük rákapcsolódni, vagy pedig a házuk nincs legalizálva, ami előfeltétele a rákapcsolódásnak. Így aztán néhányan még mindig a fúrt kutak vizét fogyasztják, pedig az szennyezett.
A nagyradanováci Pipic család már csak mosásra és fürdésre használja a kúti vizet. Pipic Iszidóra elmondta, a kútvíz ivásra biztosan nem alkalmas, sőt azt mondták nekik, jobb lenne, ha a jószágoknak se adnának belőle, de lehet, hogy már fürdésre, mosásra se jó.
– Tulajdonképpen az lenne a legjobb, ha rákapcsolódnánk a városi vezetékre, mert így többet elköltünk arra, hogy a boltból vesszük a vizet, mint amennyit a Vízműveknek odafizetnénk, csak azért nem kezdtünk még bele, mert nekünk igen körülményes lenne a rákapcsolódás. Egyébként mi is szenvedünk a magas talajvíztől, a kútban áll a víz, mindkét emésztőgödrünk kiöntött, és az udvar hátsó részében kialakított mesterséges tó vízszintje is kritikus, pedig tavaly nyáron csaknem kiszáradt. Igaz, napról napra javul a helyzet, de igazából mindig ezzel kell szembenéznünk, ha magas a talajvíz. A falak már vizesednek, kint és bent is megjelent a penész, a talaj nagyon puha, habár szerencsére a házon nem vettük észre, hogy süllyedne, de azért néhány repedést már felfedeztünk – mondta.