Évek óta húzódó probléma a nyilvános vécék ügye Szabadkán, hiába van ugyanis több ilyen objektum is, a nagy része nem működik, kivéve a városháza melletti nyilvános illemhelyet, amelyet egy magánvállalkozó vett bérbe, a toalett azonban hol működik, hol nem. Akkor a legszembetűnőbb a hiány, amikor rendezvények, vásárok, fesztiválok zajlanak a városban, hiszen az árusoknak, a fellépőknek és a látogatóknak is gondot okoz, hol és hogyan oldják meg fiziológiai szükségleteiket, a központban dolgozó üzletek, kávézók pedig értelemszerűen nem szívesen vállalják át ezt a feladatot.
Nem kérdés, hogy a városnak nagy szüksége lenne a nyilvános toalettek üzemeltetésére, nemcsak a polgárok, hanem a nagyszámú turista miatt is, s úgy tűnik, az idén végre konkrét lépéseket is tesznek ez ügyben.
Jasmin Šečić, a Városépítési Igazgatóság műszaki igazgatója elmondta, három nyilvános vécé van Szabadkán, mégpedig a városháza mellett, a Jakab és Komor téren, a Zsinagógánál és a Matija Gubec utcában, mely utóbbi azonban teljesen használhatatlan állapotú. A másik kettő ugyan valamennyire működőképes, de csak a városháza és a Zeneiskola közötti nyilvános vécé működik.
– Az elképzelések szerint a városházánál és a Zsinagógánál lévő objektumokat felújítanánk, és a mozgássérültek részére is megközelíthetővé tennénk, illetve egy új montázsépületet állítanánk fel a Maxi üzletközpont mögötti részen a Vuk Karadžić utcában. A Matija Gubec utcában lévő objektumot viszont lebontanánk, és rendeznénk ezt a területet. A munkálatok elvégzéséhez, vagyis a felújításhoz, az építéshez és a bontáshoz is szükséges a teljes tervdokumentációt kidolgozni, ez folyamatban van, és a tervező kiválasztása is a végéhez közeledik. A tervben meghatározzuk majd a munkálatok értékét, és akkor ki tudjuk írni a közbeszerzési pályázatot, vagyis kiválasztjuk a kivitelezőt. A munkálatokat nagyjából július végén kellene megkezdeni és az év végéig be is fejeződnének – tudtuk meg a műszaki igazgatótól.
Maglai Jenő polgármester úgy fogalmazott, a közvécék kérdését az idén mindenképpen meg kell oldani, s bár egy apró előrelépés már történt is az üggyel kapcsolatban, a városháza melletti objektum ugyanis újra működik, ez azonban még nem elég, hogy a problémát megoldják.
– A Városépítési Igazgatósággal, a Városrendezési Intézettel és a Községközi Műemlékvédelmi Intézettel közösen megtárgyaltuk a nyilvános vécékhez kapcsolódó kérdéseket, egyértelművé vált, hogy a Maxi mögött ki kell építenünk egy új objektumot, a Matija Gubec utcabeli épületet pedig le kell bontani, mert nagyon rossz állapotban van, és rendezni kell azt a területet, mely úgyszintén igen elhanyagolt. A Zsinagógánál lévő közvécé kapcsán pedig szintén felmerült a kérdés, hogy mit kezdjünk vele, felújítsuk, vagy jobb lenne lebontani. Én úgy gondolom, ez még mindig nem eldöntött kérdés, mert vannak olyan elképzelések is az önkormányzat, de a szakemberek részéről is, hogy a Zsinagóga felújításához és a városközpont rendezéséhez kapcsolódóan ki kellene bővíteni a gyalogos övezetet, mely pillanatnyilag a Korzót és a Dimitrije Tucović utcát öleli fel, és a Rudics utcát is, egészen a tejpiacig gyalogos övezetté kellene nyilvánítani, ami akár a forgalom kizárását is jelentené. Ennek függvényében kellene megvizsgálni, hogy az ott lévő nyilvános toalettel mit kezdjünk, felújítsuk, vagy bontsuk le, és helyére egy szép parkot építsünk-e ki ott – mondta el Maglai Jenő, hozzátéve, a következő két-három hétben ezekben a kérdésekben is döntés fog születni.
Megtudtuk, a felújításhoz, bontáshoz és a montázsépület felállításához az önkormányzat már elkülönítette a szükséges pénzt, már csak az a kérdés, a Zsinagóga előtti terület kapcsán milyen irányba mozdulnak el a dolgok. Ezenkívül az idén a palicsi nyilvános illemhelyek felújítására is sor kerül.
– A felújításra kerülő nyilvános vécéket a rongálástól kamerarendszer fogja védeni, az viszont egyelőre még nincs eldöntve, hogy ki fogja működtetni és karbantartani a vécéket. Az objektumok bérbe adását, csakúgy mint az üzlethelyiségek esetében, az önkormányzat vagyonjogi titkársága végzi. Véleményem szerint az lenne a legjobb megoldás, ha elfogadható bérleti díj fejében találnánk magánvállalkozókat, akik külön-külön vagy egy személy mindegyik nyilvános vécét bérbe venné, és elfogadható áron működtetné azokat, és a bérlőkkel meg kellene abban is egyezni, hogy az igényekhez igazítsák a munkaidőt is, például a fesztiválok, rendezvények idején tovább tartsanak nyitva. Amennyiben viszont nem tudunk találni magánérdeklődőket, akkor valószínűleg valamelyik közvállalat fogja ellátni ezt a feladatot, azaz a működtetést, karbantartást. Ezt a kérdést az idén úgyszintén meg kell oldani, s végre szabályozni ezt a területet is, mert évek óta nem történt semmilyen lépés ezen a téren – jelentette ki Maglai.
A Maxi mögött egy olyan objektum kap majd helyet, mely olcsóbb és korszerűbb, teljesen megfelel a feltételeknek, és gyorsan felállítható, üzembe helyezhető. A sétaerdőnél már van egy ehhez hasonló montázsépület, mely azonban bár a városhoz tartozik, úgyszintén nem működik, ezért a nyilvános vécék kérdésének rendezésekor ennek sorsáról is dönteni kellene, s lehetőség szerint ezt is üzembe helyezni.