2024. július 17., szerda

Nem tudni, milyen betegséget hordoznak

Dr. Aleksandar Evetović: Nem vagyunk felkészülve egy esetleges járvány kezelésére

Hetekig, hónapokig vannak úton a közel-keleti országokból érkező menekültek, akiknek az út során alig, vagy egyáltalán nincs lehetőségük tisztálkodni. Nagy részük mire megérkezik az észak-vajdasági városokba, azaz a határ közelébe, már igen lerongyolódott állapotban van, sokszor piszkosak, büdösek, és éppen amiatt, hogy nem tudnak kellően odafigyelni a személyi higiéniára, bolhásak, poloskáik vannak és az út során szerzett sebeik sokkal rosszabb állapotban vannak, mint az normális esetben indokolt lenne. Csakhogy ez még önmagában nem kellene, hogy félelmet keltsen senkiben, a közvetlen környezetünkben is találkozunk olyanokkal, akik félvállról veszik a tisztálkodást, a távoli országokból érkező emberek esetében azonban az a potenciális veszély fenyeget, hogy valamilyen betegség hordozói, s emiatt térségünkben tulajdonképpen bármikor kialakulhat egy komolyabb járvány.

Dr. Aleksandar Evetović általános orvos elmondta, évek óta érkeznek hozzánk a menekültek és igaz, hogy mindeddig semmilyen betegséget nem terjesztettek a lakosság körében, és ebben a pillanatban sem valószínűbb egy járvány kialakulására, mint a korábbi években, azonban a lehetőség ugyanúgy fennáll, mint eddig, s a legnagyobb probléma, hogy egy ilyen eshetőségre senki sincs felkészülve.

– Hogy milyen betegségeket hordozhatnak ezek az emberek, az attól függ, hogy milyen területről jönnek, illetve hogy az adott területen éppen akkor milyen járványok vannak, pluszban útközben is összeszedhetnek különféle betegségeket. Sokféle kórokozót hozhatnak magukkal a térségbe, szinte minden lehet, ami a patológiakönyvekben megtalálható, kivéve talán a dzsungelbetegségeket, vagyis lehet az például tífusz, kolera, szifilisz, AIDS és mindenféle egyéb egzotikus betegség. Az a szerencse, hogy mielőtt megérkeznének Szerbiába, már jó néhány országon átmennek, például Görögország, Törökország, Macedónia, így az ottaniak inkább ki vannak téve ennek az első hullámnak, s ha gond van, az egyes betegségek esetében a lappangási időt tekintve már korábban kiderülhet. Ennek ellenére hatalmas probléma, hogy nincs semmilyen hivatalos orvosi információnk arról, hogy azon a területen, ahonnan ezek az emberek jönnek, éppen milyen járvány van. Ebből eddig nem volt baj, de baj lehet, mert egyrészt nehéz gyorsan felismerni, hogy milyen betegségről van szó, másrészt nem is vagyunk felkészülve, hogy kezeljünk egy ilyen helyzetet – jelentette ki dr. Evetović, aki Szabadkán börtönorvosként is dolgozik.

Mint elmondta, a hozzánk érkező menekültek elsősorban bőrbetegségekkel küzdenek, amik ugyan nálunk is előfordulnak, de az ő esetükben a sebek sokkal csúnyábbak, mivel útközben nem tudnak kellő figyelmet szentelni a higiéniának, de vannak közöttük krónikus betegek, sérültek, akik már betegen indulnak útnak. Nagy szükség lenne ezzel a problémával komolyan elkezdeni foglalkozni, megfigyelés alatt tartani a menekülteket, karanténba helyezni őket, amíg globális szinten nem találnak valamilyen megoldást ennek kivédésére. Szerbia a harmadik állomása a vándorlásuknak, hiszen mindenki csak löki őket tovább, azonban sehol nincs szervezett egészségügyi ellenőrzés, márpedig a megelőzésen kell dolgozni, nem utólag orvosi ellátást nyújtani. A menekültek egy része, akik táborokba kerülnek, valamilyen ellenőrzés alá esnek, de a többség szabadon jön-megy a városokban.

– Tekintettel arra, hogy nyár van, egy járvány kialakulásának lehetősége is nagyobb. Éppen ezért nagyon jó lenne az önkormányzat részéről lépéseket tenni és azokat a helyeket, ahol ezek a menekültek tanyáznak, például a téglagyár, rendszeresen tisztítani, fertőtleníteni, vécéket felállítani, és nem utolsósorban ivóvizet biztosítani ezeknek az embereknek. A polgároknak pedig azt tanácsolom, fokozottan figyeljenek oda a saját személyes higiéniájukra, gyakran mossanak kezet, tisztálkodjanak rendszeresen, hiszen nem lehet tudni, hogy a menekültek az éjszakai órákban merre barangolnak, mit fognak meg, hol állnak meg vécézni. A higiéniai körülmények javítása lenne a minimális óvintézkedés, amit ebben a helyzetben meg kell tennie az önkormányzatnak, mert ha baj lesz, valakinek ezért felelnie kell majd, márpedig ebből a szempontból semmilyen lépés nem történt az ügyben, legalábbis én nem tudok róla, annak ellenére, hogy évek óta érkeznek menekültek ide – mondta a doktor.