2024. július 18., csütörtök

Olcsóbb lehet a távfűtés

Középpontban: Szabadka is alkalmas terület a geotermális energia kitermelésére

Legújabb technológiával a környezetünkért címmel került sor tegnap Szabadkán arra a konferenciára, amelynek keretében a magyarországi PannErgy Nyrt. (nyilvános működő részvénytársaság) üzletfejlesztési igazgatója Horuczi György a geotermális energia felhasználásának lehetőségeiről beszélt. A részvénytársaság Szabadkán szeretne befektetni, hiszen a város és környéke alkalmas a föld hőenergiáinak kitermelésére. Ezzel olcsóbbá válhat a távfűtés, villamosenergiát is termelhet, de hatalmas üvegházas kultúrát lehet létrehozni.

Szabadka mellett Zenta, Újvidék, Újbelgrád és Niš is alkalmas terület a geotermális energia kitermelésére, a PannErgy Nyrt. pedig az egész Kárpát-medencében, Magyarországon 31 önkormányzattal, de a Felvidéken, Erdélyben, Horvátországban és Szlovéniában is több településsel kötött már szerződést.

– Amikor elkezdtük ezeket a projekteket, akkor a Pannon Plast Közép Európa legnagyobb műanyagipari vállalata volt. Három évvel ezelőtt mi részvényesek úgy döntöttünk, hogy energiával foglalkozunk a jövőben. Szép lassan feladtuk a műanyagipart és az energián belül a geotermikus energiára összpontosítottunk. A tudományos körök azt mondják, hogy a Pannon-medence különösen alkalmas a föld hőjének hasznosítására, mert a föld vastagsága minimális, hiszen ha lemegyünk például 2000 méter mélyre, akkor ott már 150 Celsius-fokos hőmérsékletet találunk. Leszerződtünk Izland legnagyobb mérnöki vállalatával, hogy a tudást behozzuk ide a Kárpát-medencébe. Az első feladat az volt, hogy felmértük a Kárpát-medencét geológiai szempontból. Egész pontosan, hogy mely területek alkalmasak arra, hogy további kutatásoknak köszönhetően geotermális energiát hasznosítsunk. A Kárpát-medence egy év után olyan lett a mi térképünkön, mint egy szalamandra, vagyis foltos. Egy ilyen folt Szabadka és környéke is, hiszen geológiailag alkalmas arra, hogy viszonylag nagy mennyiségű hőenergiát lehessen a felszínen alkalmazni.

Mit jelent majd ez az egyszerű emberek számára?

– Az egyszerű emberek számára ez azt jelenti, hogy a távfűtés árát le tudjuk csökkenteni 20 százalékkal, a másik oldalról ez az ár nem lesz kötve a mindenkori gáz és olajárhoz, ami minden bizonnyal felfelé megy majd. Egy kiszámítható, alacsonyabb árú energiaforráshoz jutnak a távfűtéses lakásokban élők. Ugyanez igaz az iparra is, hiszen a föld hőjével gyakorlatilag ipari létesítmények hőigénye is kielégíthető. Azt tervezzük, amennyiben sikerül ez a projekt, a felső hőmérséklet-tartományban némi villamosenergiát lehet termelni, a következő hőmérséklet-tartományban a távfűtést tudnánk táplálni, míg az azt követőben pedig nagyon nagy területű üvegházas kultúrát lehet létrehozni. Ez pedig már gazdasági fejlődést jelent, munkahelyeket teremt, hiszen egy körülbelül 10 hektár nagyságú üvegházban legalább 200 alkalmazottra van szükség. A projekt végén már nem csak energiáról beszélünk, hanem annak szociális, gazdasági és egyéb vonzatáról.

Mekkora befektetésről van szó és milyen támogatással valósulhat meg?

– Minden attól függ, hogy mekkora geotermikus vagyont találunk. Amennyiben villamosenergiát is tudunk nyerni, mert ez még nem bizonyított, akkor a beruházási értéke mintegy 40 millió euró. Amennyiben „csak” hőenergiát tudunk termelni, akkor a beruházás értéke 10–12 millió euró. Kidolgoztunk egy finanszírozási tervet, a teljes befektetés 30–35 százalékát saját tőkéből kell hozzátennünk. A föld alatti rész tevékenységeit valósítjuk meg ebből a pénzből. A föld feletti rész tevékenységeire pedig két európai bankkal, illetve a Világbank erre szakosodott üzletágával kidolgoztunk egy olyan finanszírozási modellt, amellyel meg lehet ezt valósítani. Amennyiben aláírjuk a szerződést a várossal, és ennek nagyon rövid a határideje, május 15-e, akkor 1-2 millió dollárt kapunk ajándékba arra, hogy a projekt első fázisát, tehát a részletes geofizikai felmérést meg tudjuk csinálni.