2024. július 18., csütörtök

Ma egy asztalhoz ülnek

Megkezdi az egyeztetéseket a Magyar Koalíció és az Európai Szabadkáért koalíció a költségvetés átütemezése kapcsán – Saša Vučinić: A hiány nem adósság

Saša Vučinić, Szabadka polgármestere tegnap sajtótájékoztató keretében reagált Maglai Jenő, a Vajdasági Magyar Szövetség helyi szervezete elnökének állításaira, melyek szerint összeomlás előtt áll a szabadkai költségvetés. Maglai bírálta koalíciós partnerüket az alkalmazottak számának csökkentése, illetve a közigazgatás átszervezése hiánya miatt is. A polgármester szerint nem korrekt, ahogy koalíciós partnerük viselkedik, a sajtótájékoztató elején pedig kihangsúlyozta, nem fog tagadni, viszont magyarázatra szorul minden, amit Maglai Jenő kijelentett. Bejelentette, ma 17 órakor kezdik meg a tárgyalásokat.

– Az, ahogyan koalíciós partnereink kommunikálnak velünk, nem méltó a politikai kommunikációhoz. Ami az átszervezést illeti, tavaly október 14-én elkészült egy javaslat, amelyet aztán decemberre továbbgondoltunk, s idén márciusban pedig a mi javaslatunkat ennek kapcsán átadtuk koalíciós partnereinknek. Erre öt hónapos késéssel nemrégiben érkezett meg az ő álláspontjuk. Mi négy titkárságot szeretnénk kialakítani, ők nyolcat. De minderről öt hónapos késéssel értesültünk. Ami pedig az alkalmazottak számát illeti, úgy gondolom, hogy meglehetősen képmutató azzal példálózni, hogy az elmúlt egy évben mennyivel nőtt az alkalmazottak száma a városi közigazgatásban. Kénytelen voltam egy kimutatást készíteni erről, amelynek tényadatai alapján majd Önök levonják a következtetést, csökkent-e vagy nőtt az alkalmazottak száma – mondta a polgármester, majd hozzátette, az alkalmazottak és az intézmények inflációjáról beszélhetünk az elmúlt egy évtizedben.

A kimutatás szerint a városi közigazgatásban 1995-ben 228-an dolgoztak, 2003-ban már 309-en. 2005-ben, 315-en, 2006-ban 327-en, 2008. december 31-én pedig 348-an. 2009. július 31-én 341, augusztus 18-án pedig 333 volt a dolgozók száma.

– Az, amire most koncentrálnunk kell, az az 500 millió dináros hiány, amit, ki kell hangsúlyoznom, nem szabad összekeverni az adóssággal. Teljesen megszűnt az érdeklődés az építkezési területek iránt, ami azt jelenti, hogy az árverésekre senki sem jelentkezett. Csökkent a városi büdzsé bevétele, és ha ez a tendencia nem változik, akkor év végéig 700 millió dináros hiánnyal kell majd számolnunk. Ez azt jelenti, hogy valószínűleg ez a szeptemberi átütemezés mellett szükség lesz még egyre az év vége előtt – mondta a polgármester. Vučinić felháborodva vette tudomásul a vádakat, amelyek a költségvetés átütemezésének késése kapcsán érték, s hangsúlyozta, hogy június 8-án átadták javaslatukat koalíciós partnerüknek, amit vitaindítónak szántak. A válaszra a múlt hétig vártak.

– Azon dolgozunk, hogy a hiányból ne legyen adósság. Azzal vádolnak, hogy a Városépítési Igazgatóságtól megvonom a pénzt. Ez nem igaz. Egyszerűen nincs miből adni, nincs az idén pénz a befektetésekre. További adóterhelésekkel pedig a polgárok háztartási és a gazdaság költségvetését tennénk tönkre. Én értem, hogy koalíciós partnerünk attól fél, hogy mivel az ő emberük az új igazgató a Városépítési Igazgatóságban, és amennyiben nem lesznek befektetések, akkor a polgárok az új vezetőség felelőtlensége számlájára írják majd a sikertelen működést. De nem erről van szó – mondta Vučinić.

Vučinić kiemelte, az ő költségvetés átütemezési javaslatukban többek között kétmillió dinárral csökkentenék a Városépítési Igazgatóság működési költségeit, 150 millióval pedig a befektetéseket. A Palics Park költségeit tízmillióval, a Távfűtőművekét szintén tízmillióval, a gazdasági ügyekre 15 millióval költenének kevesebbet, a mezőgazdasági alapot 2,5 millióval, a fészekrakó alapot ötmillióval csökkentenék. Az egészségvédelemre kétmillióval kevesebbet, a testnevelési programokra hárommillióval csökkentenék a költségeket. A közvállalatok pedig az idén nem osztanának jubiláris díjakat.