2024. november 25., hétfő

Egy tisztább környezetért...

Szemétgyűjtés az Európai Erdők Hetén – Szennyezettek az erdőink

Az Európai Erdők Hete alkalmából a Szabadkai Erdők Regionális Park szemétgyűjtési akciót szervezett a kelebiai erdőben, melybe az idén ősszel a Majsai úti Általános Iskola hetedikes tanulóit vonták be, valamint a szabadkai Intercord műanyag-feldolgozó és újrahasznosító vállalat, a kelebiai helyi közösség és a Neven Környezetvédelmi Alapítvány is részt vett az akcióban.

Garai Norbert, a Szabadkai Erdők természetvédelmi referense elmondta, hogy a munkaakció fő szervezője a Vajdasági Erdészet, de a Szabadkai Erdők minden évben kétszer szervez hasonló szemétgyűjtési akciót az iskolásokkal közösen. Az egyik akciót a május elsejei ünnepek után szervezik meg, hiszen a kirándulóhelyeken, főleg a Majdán és a palicsi tőzegbánya környékén sok szemét halmozódik fel, a másik akcióra pedig ősszel kerül sor.

– A szemétszedés általában az erdő egy pontján folyik, 10-20 hektáron, de ha a részvételi arány nagyobb, akkor az erdőnek 50-60 hektárnyi területét is meg tudjuk tisztítani akár több helyen is. A tavaszi akciónkban mintegy háromszáz iskolás vett részt a munkában. Sajnos elég szennyezettek az erdőink, főként a lakott területek és a kirándulóhelyek közelében. Legtöbb szemét az erdők szélén és az erdő mellett haladó utak mentén található, a mélyebben fekvő területek tiszták. A mostani akcióban ötven diák vesz részt, és szelektív szemétgyűjtés folyik – tudtuk meg Garai Norberttől.

Az erdőben eldobált szemét legnagyobb része műanyag, amelynek több száz év kell, míg lebomlik, ezenkívül a széthagyott szemét a szemet is bántja.

Garai Szabadka erdőinek állapotát kielégítőnek nevezte, bár mint mondta, a talajvíz nagyon visszahúzódott, így nagyobb a szárazság. Ez azt eredményezi, hogy bizonyos őshonos fafajták, elsősorban a kocsányos tölgy a szárazság miatt nem tud újratelepedni, és szép lassan el fog tűnni az erdőből. A többi fafajta, mint amilyen az akác vagy a feketefenyő, nincs kitéve ennek a veszélynek, mert sokkal jobban tűrik a terméketlen homoktalajt. Az ültetéstől számított első egy-két év a kritikus, ha ezt átvészelik, megmaradnak. Az erdő természetesen öregszik, ezért szükség van a faállomány frissítésére, az elöregedett fákat pedig kivágják. Az erdészek azonban igyekeznek minél kisebb mértékben beleavatkozni a természet rendjébe, és hagyni, hogy az erdő természetes úton újítsa meg magát. A fehér nyár például nagyon jól szaporodik vágás után, a gyökerekből új hajtások nőnek, így nincs szükség külön telepítésre, ami egyébként kevésbé sikeres, mint a természetes megújulás.

– A falopások főleg ősszel és télen jellemzőek. Ez tulajdonképpen problémát jelent, de szerencsére ezzel nem károsítják jelentősen az erdőt. Megakadályozni nem tudjuk, de annyit tehetünk, hogy valamennyire visszaszorítjuk a fák kivágását.

Miután az FSC (Forest Stewardship Council) nemzetközi szervezet felmérte az erdőink helyzetét, a Vajdasági Erdészet az idén megkapta az FSC tanúsítványt, mely az erdők fenntartható felhasználását jelöli, és igen nagy elismerésnek számít. A tanúsítvány lehetővé teszi, hogy bizonyos fákat, rönköket építőanyag vagy tüzelő formájában külföldre szállítsák, illetve belföldön forgalmazzák, az eladásból befolyó összeget pedig az erdőkre fordítsák. Az erdészet, az erdőgazdaság a természet védelmén alapszik, ami azt is magába foglalja, hogy csak annyit vesznek el a természettől, amennyit az pótolni tud. A tanúsítvány mintegy igazolja, hogy Vajdaság erdőivel jól gazdálkodnak, elismerik az erdészek munkáját, valamint hogy a más vállalatokkal való együttműködésük sikeres és hasznos.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás