2024. november 29., péntek

Egy diák nem osztály

Elengedhetetlen az iskolákban a racionalizáció – Kétszakos tanárképzésre lenne szükség

Arról, hogy mi miatt is szükséges az ésszerűsítés az iskolákban, Ljubica Kiseličkit, a polgármester művelődési-oktatási tevékenységeinek fejlesztésével és az iskolahálózat ésszerűsítésével megbízott segédjét kérdeztük, aki elmondta, több probléma is felvetődik, ami valóban szükségessé teszi a bizonyos mértékű racionalizációt.

– Kettős problémával állunk szemben: egyrészt Vajdaság szintjén többlet van az oktatási intézményekben dolgozókból, másrészt nagy a szaktanárhiány, és ezt úgy orvosolják, hogy nem szakemberekkel töltik fel a helyeket, például osztálytanítói végzettségűek tanítják a felsőbb osztályokban a biológiát, földrajzot, matematikát, fizikát, angolt és még sorolhatnánk. Az osztálytanítók is találkoztak tanulmányaik során ezekkel a tantárgyakkal, de mégsem szaktanárok. Nagy szükség lenne kétszakos tanárképzésre. Ám nem csak ez az egyetlen probléma, ami szükségessé teszi a racionalizációt. Szegényesen felszerelt iskoláink vannak, ezekben kis létszámú osztályaink. Magyar tannyelven például olyan osztály is van, ahol csupán három diák ül a padokban, de tavaly arra is volt példa, hogy csak egyetlen gyerek alkotta az osztályt. Úgy gondoljuk, hogy ez a gyerekek kihasználása, a jogaikkal való súlyos visszaélés, mert a gyereknek joga van a társaságra, a közösségre, arra, hogy hasonló korú barátai legyenek az iskolában, és megfelelő körülmények szükségesek a szocializálódáshoz. Szabadkának külön problémája, hogy a városban ésszerűtlenül nyílnak osztályok. Például, ha lenne mondjuk tíz jól felszerelt, minden tekintetben reprezentatív iskolánk, ahol megfelelő szakképzettségű emberek dolgoznának – így viszonylag megoldódna a szaktanárhiány problémája is – ,a diákok utaztatása nem jelentene problémát a városban, hisz iskolabuszok is indulhatnának – hallottuk Kiseličkitől.

A racionalizáció szükségességét az Oktatási Minisztérium irányozta elő, meghagyva, hogy minden község 2009 június végéig készítse el a községük általános iskoláira vonatkozó terveket. Kiselički elmondta, most dolgoznak a terveken, hogy miként is lehetne megvalósítani az ésszerűsítést, és az elképzelések nyilvános bemutatását is megszervezik majd. Ki akarják mutatni, hogy egy diákra mennyit kell költeni, melyik iskolában mennyibe kerül tanulónként az oktatás, s akkor kiderül, hogy vannak nagyon racionálisan működő intézmények, s vannak kevésbé ésszerűen működőek. A racionalizációnak már a jövő tanévben meg kell kezdődnie.

Persze mondanunk sem kell, hogy az iskolák részéről ellenállásra lehet számítani, hiszen az osztályok összevonása a tanítók, tanárok állásának az elvesztését is jelentheti.

– A gyerek érdekeit kell elsősorban szem előtt tartani – mondja Kiselički. – A gyerekeknek jó minőségű oktatást kell kapniuk, szaktanárokkal, korszerűen felszerelt tantermekben. Azoknak az osztálytanítóknak, akik felsőben tanítanak, és a racionalizáció során állás nélkül maradnának, kétszakos tanárképzésben kellene részt venniük, hiszen belőlük nagy a hiány.

racionaliz

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás