2024. november 25., hétfő

Meddig ér a takaró?

A költségmegosztóknak köszönhetően annyit fizetünk a Távfűtőműveknek, amennyi energiát elhasználtunk – A műszeren megjelenő érték alapján nem tudni, mekkora lesz a számla

A szabadkai Távfűtőműveknek mintegy tízezer fogyasztója van. Az idén kezdték meg a költségmegosztók felszerelését, de mindeddig csak a fogyasztók tíz százalékánál helyezték működésbe a fűtőtestekre szerelt kis dobozt, ami lehetővé teszi, hogy a lakosság csak annyit fizessen, amennyi energiát elhasznál.

A költségmegosztók üzembe helyezését a fűtési szezon megkezdésével nem függesztették fel, jelenleg is folynak a munkálatok, és ahogy érkeznek az igénylések, olyan tempóban zajlik a dobozok beszerelése.

Idővel egyre több háztartásban fog megjelenni a kis berendezés, de sokan nem tudják pontosan, milyen elven is működik a költségmegosztó és miért ezt az elnevezést kapta.

– A hő a Távfűtőművek kazánházaiból csöveken jut el a város különböző pontjain elhelyezett hőállomásokig. A hőállomásokon történik a meleg víz elosztása, és csökkentett hőmérsékleten való továbbítása az épületekbe. Minden hőállomáson van egy mérőeszköz, ami méri a rákapcsolt épületek, lakások összes fogyasztását, ez alapján állítjuk ki a számlát – magyarázta Dukai Jenő, a Távfűtőművek munkavezetője.

A költségmegosztóknak elsősorban a lakótömbökben van funkciója, hiszen az egy épületen belül levő lakások, háztartások fogyasztása teljesen eltérő. Az összesen elfogyasztott energiát háztartásokra kell bontani, ahol mindenki annyit fizet, amennyit elhasznált, hiszen az egy tömbben élőknek más-más az igényük és fogyasztásuk. A költségmegosztók azonban nem az elhasznált hő mennyiségét mérik, hanem azt mutatják ki, hogy a két leolvasási periódus között milyen a megoszlás a lakások fűtőtestjei között, vagyis mekkora százalékban, milyen mértékben vették ki részüket az összes hőfogyasztásból. Az a szám alapján, amit a költségmegosztó mutat, nem lehet kiszámítani az elhasznált energia mennyiségét, hiszen nem lehet tudni, mekkora az össz fogyasztás. Mivel a fűtőtesteket szabályozni lehet, és a külső hőmérséklettől is függ a fogyasztás, a havonta hozzáadódó érték is változik. Bár a költségmegosztó tíz percenként ellenőrzi az adatokat és állandóan növekvő értéket mutat, a fogyasztást továbbra is havonta fogják leolvasni.

A Távfűtőműveknek nincs arra vonatkozó adatuk, hogy egy átlagos fogyasztású háztartás költségmegosztójának a fűtési szezon végén mekkora értéket kellene mutatnia. Ezeket a költségmegosztókat elméletileg hét évre hitelesítik, addig a nullázásra sincs szükség.

– Tulajdonképpen a gyakorlat fogja megmutatni, mennyit bír ki a berendezés. Ezekre a költségmegosztókra mindeddig nem érkezett panasz. Nyugaton hétévente teljesen új költségmegosztót szerelnek fel, hiszen ezek nem jelentenek nagy kiadást. Hétévente persze a technika is változik és ilyenkor az újított változatot szerelik fel – mondta Dukai.

A Gázművek drasztikus gázáremelése a Távfűtőműveknek is többletköltséget jelent, ami a távfűtés drágulását jelenti. A tervezett hat százalékos infláció novemberben már kilenc százalékra emelkedett, ezért a Távfűtőművek a hat helyett kilenc százalékos áremelkedés jóváhagyását kérte a várostól. A gáz árának több mint negyven százalékos emelkedése a távfűtést is drágábbá teszi, így a további emelést az Energiaügyi Minisztériumtól kell kérvényezni, hogy legyen miből lefedni a költségeket. Hogy mikorra várható a drágulás, arra egyelőre nem tudtak választ adni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás