2024. július 18., csütörtök

Egyelőre biztonságban

A régió már most elérte azt a forgalmat, amelyet az ország vár az Európai Uniós csatlakozástól

A Regionális Gazdasági Kamara igazgatóbizottságának negyedik ülésén a januártól szeptemberig tartó periódus árucsere forgalma mellett a gazdasági válság régiónkra gyakorolt hatásairól is szó esett.

Folyó év első kilenc hónapjában az észak-bácskai régió, vagyis Szabadka, Topolya és Kishegyes összesen 787,6 millió dollár összegű árucsere forgalmat bonyolított le a külfölddel, vagyis 42,4 százalékkal többet az előző évi periódusához képest. A Szerbiában megvalósított teljes árucsere forgalom 2,95 százalékát az észak-bácskai körzet valósította meg. Az elemzésből kiderült, hogy a régió kivitele 307,6 millió dollár, a behozatal pedig 480 millió dollárt tesz ki. A régió a 787,6 millió dolláros árucsere forgalmát 97 országgal bonyolította le, 73 százalékát pedig az európai uniós országokkal valósította meg, összesen huszonhéttel. A kiviteli áruk legnagyobb százalékát az elektronikai gépek és felszerelések teszik ki, második a műtrágya, majd ezt követi a malomipar, a vas- és acéláruk és a textilipari termékek. A kivitel legnagyobb részét Németországgal, Bosznia- Hercegovinával, Magyarországgal, Montenegróval és Ausztriával bonyolítottuk le, és Németországból, Kínából, Magyarországról, Olaszországból valamint Ausztriából származik a legtöbb behozatali áru.

Az első öt legnagyobb kivitelt lebonyolító vállalat a Loher Elektro, az ATB Sever, az Azotara, a Matex és a Masterplast YU, az első öt legnagyobb behozatalt lebonyolító vállalat pedig szintén a Loher Elektro, az Euro Gas, az ATB Sever, az Azotara és a Rotografika. Az elemzett periódusban Szabadka bonyolította a legnagyobb árucsere-forgalmat.

– A kivitel gyors növekedése tapasztalható, és a régió tulajdonképpen máris megvalósította azt a forgalmat, amit Szerbia vár majd az Európai Unióhoz való csatlakozástól – mondta Edelényi István, a Kamara titkára.

A szakemberek az ülésen a nemzetközi pénzügyi válság hatásairól is beszéltek. A Szerbiai Gazdasági Kamara készített egy átfogó elemzést, melyben beszámoltak arról, hogy a válság mely ágazatokra és hogyan fog hatni, úgy a régióban mint országos szinten. Főként a hitelezés lehetőségei szűkülnek le illetve drágulnak meg, lecsökken a tőkeáramlás és a kivitelünk is, mely kihat majd a fémiparra vagy az építőiparra. A régióban ezek a hatások azért nem lesznek annyira kifejezettek, mert például az építőipar itt még nem túl fejlett ágazat, és csak kisebb hányadát teszi ki a nemzeti terméknek. A legnagyobb kiviteli vállalatokat kevésbé fogja érinteni a válság, hiszen olyan termékeket állítanak elő, melyekre a jövőben is szükség van a piacon, de az élelmiszeripart vagy a mezőgazdaságot is kevésbé fogja érinteni a válsághullám.

A Gazdasági Kamara az idén is kiosztja a díjakat a vállalatoknak és vállalkozóknak. A bizottság öt céget, három szabadkai, egy kishegyesi és egy topolyai vállalatot jelölt a díjra, ezek pedig az Al Pack, a Fornetti, az Agria, a topolyai Acélöntöde és a feketicsi székhelyű Vinum Lodi. A díjak átadására decemberben kerül majd sor a közgyűlésen.