2024. július 18., csütörtök

Szocializált kutyák

Februártól végzi a Kinológiai Társaság a házi kedvencek viselkedésének felmérését
A középtermetű vagy az attól nagyobb, 55 centiméter marmagasságtól nagyobb kutyáknak, amelyeket a tulajdonosuk szájkosár, illetve póráz nélkül akar kivezetni az utcára, is át kell esniük a képzésen (fotó: Molnár Edvárd)

Az állatok jólétéről szóló törvénynek megfelelően, a szabadkai Kinológiai Társaság februártól megkezdi a kutyák szocializációját, illetve a kutyák szocializálódási mértékének felmérését. Mint azt a szervezet tagjaitól a tegnapi sajtótájékoztatón megtudtuk, ez a kiképzés, illetve felmérés elsősorban a kutyák magatartását vizsgálja, azt, hogy hogyan viselkednek a közterületen, milyen mértékben alkalmazkodtak a környezetükhöz, hogyan viselkednek a társadalomban.

Sípos Márta, a Kinológiai Társaság elnöke kiemelte, az állatok jólétéről szóló törvény kitér a kutyák tartására, legyen szó törzskönyvezett vagy törzskönyv nélküliekről. A törvény szerint csak azokat a kutyákat lehet kivezetni az utcára, amelyek nem veszélyesek, ezért is döntöttek úgy, hogy a szervezeten belül megszervezik a kutyák képzését.
Horvát István, a munkakutyák nemzetközi teljesítménybírója elmondta, minden kutyának, amely veszélyt jelenthet a környezetére, beilleszkedési felmérésen kell átesnie. A pitbull terrier, az amerikai stafford terrier, a bullterrier, a mini bullterrier és ezek keverékei kötelesek átesni ezen a képzésen, illetve a más fajta, középtermetű vagy az attól nagyobb, 55 centiméter marmagasságtól nagyobb kutyáknak is, amelyeket a tulajdonosuk szájkosár, illetve póráz nélkül akar kivezetni az utcára vagy a közterületre.
A Szerbiai Kinológiai Szövetség dolgozta ki a képzés és a felmérés szabályzatát. Ennek megfelelően végzik majd Szabadkán a kutyák képzését.
– A felmérés két részből áll. Mindenekelőtt a kutyáknak és a gazdájuknak be kell mutatniuk, hogy a kutya milyen mértékben hallgat a gazdájára. Tehát megfigyeljük, tud-e a kutya pórázon, illetve anélkül haladni a gazdájával, valamint hallgat-e a különböző parancsokra. A felmérés második része éppen a szocializálódás mértékére vonatkozik, arra, hogy a kutya hogyan viselkedik a közterületen, vagyis hogyan viselkedik az emberek közelében, járművek közelében, illetve más állatok közelében. Az elvárások szerint ezeket az ingereket a kutyának nyugodtan kell fogadnia, nem elfogadható viselkedés az agresszív, illetve a túlzott félénk reakció – emelte ki a Horvát István.
– A képzés, amelynek a kutyáknak és a gazdájuknak át kell esniük, hét lépésből áll, amelyen keresztül igyekszünk lépésről lépésre eleget tenni a szabályzat előírásainak az elméletben, majd a gyakorlatban is – mondta. Azok a gazdák, illetve kutyáik, akik sikeresen végezik el ezt a felmérést, egy, a Szerbiai Kinológiai Szövetség által kiadott igazolást kapnak. Azok a kutyák pedig, amelyek elsőre nem teljesítenek jól, további képzésen vehetnek részt, de amennyiben kiderül, hogy a kutya javíthatatlanul agresszív, illetve félénk magatartást tanúsít, a törvény szerint eliminálni kell.
– A városi határozat szerint a kommunális rendőrség feladata a szabályzat betartásának ellenőrzése. A büntetések pedig nagyon magasak, 2500 dinártól 75 ezer dinárig terjednek – emelte ki Horvát István.
A kutyatulajdonosok bővebb információt a szabadkai Kinológiai Társaságnál, a Petőfi Sándor utca 14 alatt kaphatnak minden munkanapon délután 4 és 6 óra között. A szervezetnél e hónap 28-ától várják az érdeklődők jelentkezését.
Megtudtuk, csak azok kutyák vehetnek részt a képzésen, akiket beoltottak veszettség ellen, chippel rendelkeznek, valamint szükség van a tulajdoni könyvre, az úgynevezett kék könyvecskére is. A kiképzésen a társaság tagjai vehetnek részt, ahol az egyéves tagság 1000 dinárba kerül, ugyanakkor további 1000 dinár még a kiképzés.