2024. július 20., szombat

Fejkvóta alapján

Egy általános orvoshoz legalább 1200 páciensnek kell tartoznia

Szabadka község területén két évvel ezelőtt indították el az általános orvosok megválasztásának lehetőségét. Azóta a polgárok mintegy 30 százaléka választott már saját orvost. Ezt a projektumot, a kapitáció, vagyis a fejkvóta rendszerét, az egészségügyi minisztérium vezette be, ami az orvosok fizetésének meghatározását foglalja magában.

A fejkvóta meghatározásában fontos szerepet játszik a háziorvosok megválasztása, ugyanis az előírások szerint egy általános orvosnak legkevesebb 1200 páciense, illetve legfeljebb 2000 páciense lehet.

A nőgyógyászt, fogorvost is megválaszthatják a páciensek

– Szabadka községben nagyon kevesen választottak maguknak orvost. Ez azért van, mert a páciensek akkor keresik fel az orvost, amikor gondjaik vannak. Nagyon kevés olyan páciensünk van, aki a betegség megelőzése végett jár orvoshoz. Vagyis nem elég fejlett a polgárok körében az egészségügyi tudat – hallottuk dr. Ružica Crnjaković Tonkovićtól, az Egészségházak igazgatónőjétől a napokban megtartott sajtótájékoztatón, majd hozzátette: – A fejkvóta meghatározásának rendszere szerint nem kell azt az orvost választani, aki a lakóhelyhez legközelebb levő egészségházban dolgozik. A páciens azt az orvost jelöli meg kezelőorvosának, akiben a leginkább bízik – mondta. Rámutatott, hogy többek között azért fontos a kezelőorvos megválasztása, mert csak így tudják felmérni, hogy szükség van-e, illetve hány orvosra van még szükség Szabadkán. Addig, amíg nem zárul le a kapitációs folyamat, nem tudnak alkalmazni további orvosokat.

Dr. Ljiljana Miljački, az általános orvosi szolgálat főorvosa elmondta, hogy a megválasztott orvos tulajdonképpen egy lépés a háziorvos felé.

– A kapitáció, vagyis a fejkvóta rendszere szerint az orvosokat az őt megválasztott polgárok száma alapján fizetnék, illetve aszerint, hogy milyen egészségügyi szolgáltatást nyújtanak. Vagyis a polgárok az általános orvos mellett, a gyermekgyógyászt, a munka-egészségügyi orvost, a nőgyógyászt és a fogorvost is megválaszthatják. Ez a folyamat két évvel ezelőtt indult el, akkor nagy lendülettel, ám miután a krónikus betegek megválasztották az orvosaikat, a rendszer folyamatában stagnálásra került sor – mondta dr. Ljiljana Miljački, majd hozzátette: – Jelen pillanatban a '76-ban és a '78-ban születettek általános orvosi vizsgálatának megszervezésével, majd pedig az '54-ban, '56-ban és az '58-ban született polgárok vizsgálatával arra szeretnénk az egészséges polgárokat is rávenni, hogy válasszanak orvost maguknak – tudtuk meg.

Dr. Ljiljana Kubatović, a nő- és gyermek egészségügyi szolgálat főorvosa elmondta, hogy ezidáig csak a gyermekgyógyászaton merültek fel problémák. Kiemelte, mivel a gyermekgyógyászaton az iskolás gyerekek egyedül jelennek meg, nem tudják az orvos megválasztásához szükséges szerződést aláírni, csak felnőtt korú személy teheti ezt meg. Rámutatott, hogy gyakran a szülők azért nem választanak orvost, mert attól tartanak, hogy amennyiben a megválasztott orvos nem rendel éppen akkor, amikor szükség van rá, másik orvos nem vállalja majd a gyermekük vizsgálatát. Ám mint az a sajtótájékoztatón elhangzott, az orvos nem utasíthatja el a sürgős eseteket, attól függetlenül, hogy a páciens hozzá tartozik-e, vagy sem. Az egészségügyi nővér pedig nem dönthet az esetek sürgősségéről.

Dr. Milena Stanković Abadžić, a fogászati szolgálat főorvosa elmondta, hogy a kapitáció folyamatában náluk csupán a gyerekek vesznek részt, 18 éves korig. Éppen ezért hasonló gondokkal küzdenek, mint a gyermekgyógyászaton.

Megtudtuk, hogy a kapitációs rendszerhez azonban szükség van a számítógépes felszereltségre is, hogy az egészségházak, valamint az egészségügyi szolgálatok hálózatban lehessenek. Mint azt dr. Ružica Crnjaković Tonkovićtól megtudtuk, várhatóan a felszerelés még az idén megérkezik a szolgálatokhoz.