2024. július 17., szerda

„Ülést kellett volna összehívni”

Nagy Kanász György, a szabadkai városi választási bizottság tagja szerint álközleményt adott ki a bizottság elnöke kedden – Dragin: Nem vagyok köteles ülést összehívni egy nyilatkozatért

Lapunk tegnapi számában közöltük a szabadkai választási bizottság elnökének közleményét, amelyben kiemeli, hogy a folyamatokra, jegyzőkönyvekre határidőn belül nem érkezett óvás, illetve szól arról is, hogy a szavazólapok a Csíkos nyomdában készültek, s a nyomda szakemberei szerint a nyomtatástechnológiában előfordulhatnak színárnyalat-eltérések.
Minderre kívánt reagálni Nagy Kanász György, a városi választási bizottság tagja, aki szerint a bizottság elnöke nem adhat ki közleményt anélkül, hogy ülést hívna össze, és egyeztetne annak tartalmáról a tagokkal.

– Közleményt csak akkor adhatnak ki, ha arról a választási bizottság dönt, elfogadja azt olyan formában, ahogyan megjelent. A közleményt ugyanis a választási bizottság nevében adta ki, nem pedig saját véleményként – mondta Nagy Kanász.

– Volt már hasonló eset: tavaly a helyi közösségi választások idején, amikor a bizottság összeült, és mondatról mondatra fogalmazta meg a közleményt, észrevételeket tett. Ez most nem történt meg. Hallottuk egymást néhány választási bizottsági taggal azzal kapcsolatban, hogy volt-e ülés, mert elképzelhetőnek tartottam, hogy volt, s engem nem hívtak meg. De nem volt ülés.

Ezek szerint elhatárolódnak a közlemény tartalmától?

– Ami az elhatárolódást illeti, nehezen tudom elképzelni, hogy sor kerüljön erre, mert ott a hatalmi koalíció képviselői jelentős többségben vannak. Maga a tény, hogy álközleményt ad ki az elnök a bizottság nevében, elítélendő. Az a megállapítás pedig, hogy a Csíkos nyomda különböző árnyalatú cédulákat nyomhat, ezt egyszerűen nem tartom valószínűnek, hogy ilyen árnyalatkülönbségek előfordulhatnak. A Csíkos nyomda valóban évek óta nyomtatja a szavazócédulákat és a jegyzőkönyveket.

A közleményben szerepel az is, hogy egyes tagok jelen voltak akkor, amikor a nem megfelelő szavazócédulákat megsemmisítették, vagyis láthatták, hogy milyen árnyalatkülönbségek fordulhatnak elő nyomtatáskor.

– Tudom, hogy kineveztek egy munkacsoportot, amely figyelemmel kísérte a nyomtatás megkezdését. De az, amit a saját szememmel láttam, a szavazócédulák színárnyalata közötti különbség, személyes véleményem szerint megengedhetetlen, és nem tartom valószínűnek, hogy a Csíkos nyomda ilyen munkát adna ki a kezéből. Ez olyan hasonló dolog, mint a pénzverde, hogy az egyik száz dinárosnak ugyanolyannak kell lennie, mint a másiknak.

Vasárnap éjszaka, illetve hétfőn a városi választási bizottságban már látták ezeket a különbségeket? Miért csak szerdán tárták nyilvánosságra a csalás gyanúját?

– A választási bizottságnak nem a feladata a színárnyalat-különbségek ellenőrzése, jegyzőkönyveket ellenőriznek, logikai-matematikai módszerrel. Bármelyik jegyzőkönyv, amelyik megfelel ennek a törvényszerűségnek, az elfogadásra kerül. A választási bizottság akkor éjjel azt ellenőrzi, hogy aláírták-e a szavazóbizottsági tagok a jegyzőkönyveket, és a kapott eredmények lehetségesek-e. Nem bonyolódhat bele a szavazócédulák vizsgálatába – válaszolta Nagy Kanász.

A Csíkos nyomda igazgatója, Csíkos Igor lapunknak telefonos beszélgetésünkkor elmondta, ő személyesen nem látta azokat a szavazólapokat, amelyekre a Vajdasági Magyar Szövetség hivatkozik, viszont az tény, hogy még a digitális nyomtatástechnológiában is vannak eltérések. Nem ugyanolyan az első, mint a századik lenyomat. Kékből lehet akár lila szín is, és ez számtalan dologtól függ. Ebben az esetben ahhoz, hogy a több mint százezer szavazócédulát kinyomtassák, tízszer kellett elindítani a gépet, hiszen egyszerre 5000–7000 ív fér a nyomdagépbe. Kétszázalékos eltérés megengedett, így ha az egyik szín pluszban, a másik pedig mínuszban tér el két százalékot, akkor teljesen más színt is kaphatunk. Még két százeurós sem egyforma teljes egészében – mondta a nyomdaigazgató.

Vladimir Dragin, a városi választási bizottság elnöke lapunk kérdésére, miszerint köteles lett volna-e ülést összehívni ahhoz, hogy közleményben forduljon a nyilvánossághoz, nemmel válaszolt. – Ezek szerint akkor minden televíziós szereplésem, nyilatkozatom előtt ülést kellett volna összehívnom, hogy megbeszéljem a tagokkal, mit fogok mondani? – tette fel a kérdést Dragin.