2024. július 18., csütörtök

Defibrillátor az utca emberének

Ha az újraélesztést az első percekben megkezdik, a túlélési esély 90 százalékkal nő

A Palicsi Rotary Club két kézi defibrillátort ajándékozott a szabadkai önkormányzatnak. A defibrillátorok megvásárlásának ötletét az a számadat adta, hogy Szabadkán több, mint száz újraélesztést végez a mentőszolgálat évente, illetve az a tudat, hogy a mentőszolgálat helyszínre érkezése előtt a helyszínen való segítségnyújtás életet menthet. A szervezet 400 ezer dinárt költött erre a két gépezetre.

– Ezeket a defibrillátorokat azzal a céllal vásároltuk, hogy olyan helyen helyezzük el, ahol a legtöbb ember megfordul, illetve hogy a laikusok használják – emelte ki Imi Čejović, a palicsi Rotary Club elnöke. Hozzátette, ezzel az adománnyal az a céljuk, hogy a polgárok felismerjék, a defibrillátort nem csak az orvosok használhatják, és annak alkalmazása a mentőszolgálat helyszínre érkezése előtt, életmentő jelentőségű lehet. Felhívta a figyelmet, a mentőszolgálat értesítése nélkülözhetetlen ezekben az esetekben is.

Kornelija Jakšić Horvat, a szabadkai mentőszolgálat főorvosa kiemelte, ezek a defibrillátorok veszélytelenek és az életmentés első lépéseiben használhatók.

– A halálesetek egyik leggyakoribb oka a szív megállása, ami legtöbbször nem kórházban, hanem munkahelyen, vagy utcán, esetleg otthon következik be. Ebben az esetben eltelik egy kis idő, amíg a hozzátartozó, vagy a segítségkérő feltalálja magát, és riasztja a mentőszolgálatot. Az újraélesztés egyik ellensége pedig az idő. Ezek a defibrillátorok pedig éppen azt az időt hidalják át, amíg a mentőszolgálat a helyszínre nem ér. Ha az első percekben alkalmazzák a szívmegállásnál a defibrillátort, akkor a túlélési esély akár 90 százalékkal megnövekedhet. Tíz perc eltelte után már nem segít az újraélesztés – mondta el Kornelija Jakšić Horvat. Hozzátette, habár a szabadkai Mentőszolgálat átlagban 8 perc alatt ér ki a helyszínre, az is nagyon hosszú idő, mert a kritikus idő 4 perc, amikor az újraélesztést meg kell kezdeni. – Ezekkel a kézi gépekkel a laikusok is megszakíthatják a szívben kialakult ritmuszavart, ami a szív megállásának leggyakoribb oka. Ez a gép vizuális és hangjelekkel irányítja a kezelőjét, mikor mit tegyen és hogyan tartsa fenn az életjeleket a mentőszolgálat megérkezése előtt. Ki kell hangsúlyozni, hogy az egyik legfontosabb tennivaló ekkor is a mentőszolgálat riasztása! A gépezet csak a szívritmust követi, és ha kigyullad egy piros lámpa, akkor csak meg kell nyomni egy gombot, ami előidézi az úgynevezett defibrillálást. Ez után szükséges szívmasszázst és lélegeztetést alkalmazni, amit a polgárok képzése nélkül lehetetlen véghez vinni. Örülünk annak, hogy a városban megjelentek ezek a defibrillátorok, de a polgárok képzésén is dolgoznunk kell – mondta a főorvos.

A defibrillátorok elhelyezéséről még nem született végleges döntés. Mindkét gépezet alkalmazása előtt számos jogi egyeztetést el kell végezni.