2024. július 18., csütörtök

Tankönyvpótló a történelemtanároknak

A Nyitott Távlatok és a Nagy Imre Társaság Nagy Imrére emlékezett Szabadkán

Nagy Imre, amikor miniszterelnök lett, azonnal hozzálátott a terror csökkentéséhez. Felelősségének érezte, hogy a parasztságot védje, gátat vessen a kizsákmányolásnak. Hogyan válik egy politikusból államférfi? Az erkölcsi erő jelenti a legfontosabb elemét – emelte ki Nagy Imréről tartott alkalmi előadásában dr. Tóth Lajos nyugalmazott egyetemi tanár, a hétvégén ugyanis a Nyitott Távlatok és a Nagy Imre Társaság Szabadkai Tagozata Nagy Imre születésének 115. évfordulójára emlékezett.

– Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc egyik legemblematikusabb figurája Nagy Imre. Ő volt az a miniszterelnök, aki köré tömörültek a forradalmárok. Ezen a megemlékezésen rámutattunk arra, hogy egy hithű kommunista politikusból hogyan lett államférfi. A legfontosabb érdeme ugyanis az, hogy nemzetben tudott gondolkodni – mondta Kudlik Gábor, a Nyitott Távlatok és a Nagy Imre Társaság Szabadkai Tagozatának elnöke. Kiemelte, bár a születésére emlékeztek, a halálának a körülményeit sem tudták elkerülni. Így Nagy Imre unokáját, Jánosi Ferencet is vendégül látták, aki gyermekkori élményeivel mutatta be Nagy Imre letartóztatásának és bíróság elé állításának, majd kivégzésének körülményeit.

Szántó László, a Nagy Imre Társaság Somogy-megyei elnöke a Nagy Imre-emlékművekről és -szobrokról tartott beszámolót. Ismertette, hogy a magyarországi rendszerváltás után hogyan emeltek szobrot Nagy Imre emlékének, illetve hogyan neveztek el teret és utcát róla Somogy-megyében.

Kudlik Gábor elmondta, az idén Nagy Imre születésének 115. évfordulójára egy emléktáblát szerettek volna elhelyezni Szabadka kertváros helyi közösségében levő Nagy Imre utcában, ám azt a szabadkai önkormányzat emlékművekért felelős bizottsága nem hagyta jóvá.

A szabadkai tagozat elnöke elmondta, a vajdasági történelemkönyvek, illetve a tanterv hiányosan foglalkozik az '56-os eseményekkel, így a történelemtanárok és magyartanárok számára tankönyvpótlóval készülnek. Siflis Zoltán rendezésében készült egy dokumentumfilm, aminek az '56-os események a témája, ugyanakkor készül egy szöveggyűjtemény is, azokból a versekből és írásokból, amelyek abban az időben születtek.