2024. július 18., csütörtök

A Palicsi-tó vizével frissítik a Ludasi-tavat

Blagoje Lečić: Addig, amíg nem iszaptalanítják a Palicsi- és a Ludasi-tavat, mindkettő időzített bomba – A helyzet csak romolhat

Az elmúlt napokban a Ludasi-tóban történt halpusztulásról a tó gondviselője, a Palics–Ludas Közvállalat biológusa mint természetes jelenségről beszélt. Rámutatott: a magas hőmérséklet vezetett ahhoz, hogy az egyébként érzékeny ragadózó halak oxigénhiány következtében megfulladjanak. Most ugyan egy kicsit lehűlt a levegő, és az elmúlt két napban nem fedeztek fel újabb haltetemeket, ennek ellenére azonban a Ludasi-tó vizét hamarosan a Palicsi-tóból duzzasztják fel egy kicsit.

– A Ludasi-tó egy olyan környezetvédelmi terület, ami a környezetvédelmi minisztérium felügyelete alatt áll. A minisztérium emberei azok, akik meghatározzák, hogy mely időszakban milyen magas lehet a vízállás. Így van előírva a nyári hónapokra is. A halpusztulás idején a víz szintje nem volt a megengedett alatt. Azoknak a halfajtáknak a példányai pusztultak el, amelyek kevésbé tűrik a meleg vizet. Elsősorban a csukára, a bandárra és a sügérre gondolok. Amikor egy liter vízben 5 milligrammnál kevesebb oxigén van, a csuka elpusztul. A kárász viszont ettől sokkal szívósabb, az ugyanis az egy liter vízben levő 0,8 milligramm oxigénnel is megél. Ebből is látszik, hogy a fajták különbözőképpen alkalmazkodnak a körülményekhez. Az elmúlt napokban, amikor magas volt a levegő hőmérséklete, a Ludasi-tó vize 28 Celsius-fokra melegedett fel. Emellett alacsony volt a légnyomás, ami elősegítette, hogy az iszap a víz szintje felé emelkedjen – magyarázta a Ludasi-tavon történt halpusztulás következményeit Blagoje Lečić, a Palics–Ludas Közvállalat biológusa. – Erre a jelensége kizárólag azokon a területeken került sor, ahol sekély volt a víz, mintegy 60 centiméter mély – mondta. Elmondta továbbá, hogy a korábbi időszakban is volt már ilyen alacsony a vízállás. A DTD észak-bácskai szervezete visel gondot a víz szintjének megtartásáért. Tegnapi adatok szerint a Ludasi-tó vízszintje 6 centiméterrel magasabban volt a megengedettől. Ettől függetlenül a Palicsi-tóból hamarosan vizet eresztenek át majd a Ludasi-tóba.

– Vizet pumpálnak majd a Palicsi-tóba, hogy onnan a Ludasi-tóba megfelelő mennyiségű vizet lehessen átereszteni. Ki kell emelnem, hogy a Tisza vize nem olyan minőségű, hogy fel tudja frissíteni a Palicsi- vagy a Ludasi-tó vizét, csupán az elpárolgott vízmennyiséget tudjuk ezúton pótolni – mutatott rá Lečić. Kérdésünkre válaszolva, miszerint a nyarak egyre melegebbek, mire lenne szükség, hogy a halpusztulást a Ludasi-tóban el lehessen kerülni, a biológus elmondta: – A Palicsi- és a Ludasi-tó iszaptalanításáról is tanulmány készül. Mindkettőben hatalmas mennyiségű bomlásban levő iszap található. A bomláshoz sok oxigénre van szükség. Addig, amíg nem történik meg az iszaptalanítás, mindkét vízfelület időzített bomba. Most lehűlt ugyan a levegő, nem tudom azonban megígérni, hogy nem kerül sor jelentősebb halpusztulásra. Sajnos a helyzet csak romolhat – mondta Lečić.