2024. július 18., csütörtök

Hatszáz százalékos áremelés?!

A Funero és az Urna monopolhelyzet kialakításával vádolja a Temetkezési Kommunális Közvállalat vezetőit

Monopolhelyzettel vádolja a Temetkezési Kommunális Közvállalatot két magánkézben lévő temetkezési vállalat. Azt állítják, azzal, hogy a közvállalat új árjegyzéket készített, illetve új megfizettetési politikát vezetett be, monopolhelyzetet szeretne kialakítani – emelték ki a minap tartott sajtótájékoztatón a magánkézben lévő Funero és az Urna temetkezési vállalat képviselői, akik a polgármesterhez intézett levélben azt kérik, alakítsanak szakcsoportot, amely felülvizsgálná a jelenlegi helyzetet.

Miskolczi József, a Funero temetkezési vállalat igazgatója rámutatott, hogy a közvállalat igazgatóbizottsága, anélkül, hogy a városi képviselő-testület döntést hozott volna – ami minden közvállalat esetében elengedhetetlen, egy olyan új árjegyzékkel jelent meg a piacon, amely hátrányos helyzetbe hozza a magán temetkezési vállalatokat. Egy új tételt is bevezettek: minden elhunyt után 1100 dinárt fizettetnek. Kiemelte, a közvállalat igazgatóbizottsága elrendelte, hogy az állami temetőkben csak a közvállalat tulajdonában lévő virág-, illetve koporsószállító kocsit lehet használni, amiért az eddigi 325 dinár helyett 1890 dinárt fizettetnek meg: 1240 dinárt a koporsó és 650 dinárt a virágok szállítására.

– Hatszáz százalékkal megemelték az árakat! Hogyan lehetséges ez, ha az árak szigorú ellenőrzés alatt állnak? Nagyon egyszerűen: a közvállalat igazgatóbizottsága nem kérdezte meg a városi képviselő-testületet az új árakról. Arról nem beszélve, hogy a közvállalat a saját ügyfeleinek nem számolja fel ezeket az árakat, nem fizetteti meg – emelte ki Miskolczi József. Véleménye szerint ez arra utal, hogy a közvállalat nem a fejlesztés és a karbantartás miatt emelte meg az árakat, szerinte egyedüli cél a harácsolás.

Rámutatott továbbá, hogy az elhunytak hozzátartozói eddig egy helyen el tudtak intézni mindent. A temetkezési engedélyt most csak a közvállalatban tudják kiváltani, a sírásást, valamint a kripta megnyitását is itt kell kifizetni. Ezt a döntésüket a közvállalatban azzal indokolták, hogy frissíteni szeretnék a nyilvántartásukat.

– A keserű pillanatokban a polgárok számára ezek a kötelezettségek feleslegesek. Ha szükség van adatokra, azt mi is be tudjuk gyűjteni. Természetesen a valós ok az, hogy ily módon szeretnének kárt okozni azoknak a polgároknak, akik más temetkezési vállalat szolgáltatásait szeretnék igénybe venni – magyarázta az igazgató, majd kihangsúlyozta, azzal, hogy a polgároktól megvonják a választás lehetőségét, nyilvánvaló, hogy monopolhelyzet kialakítása a cél, pedig már így is kizárólagos joggal rendelkeznek, például a sírok és a sírhelyek megfizettetésénél. A megfizettetés ebben az esetben csak ötvenszázalékos, Miskolczi szerint arra kellene törekedni, hogy ezen a téren sikeresebbek legyenek.

– A szegények felett is monopolhelyzetük van, hiszen a szegény hozzátartozók a temetkezésre csak akkor kapnak támogatást, ha szerettüket a közvállalat temeti el – emelte ki.

Arnold Dupuy-Gauthier, az Urna temetkezési vállalat igazgatója is csatlakozott a felháborodáshoz, kiemelte, a hűtőházak és a ravatalozók is nagyon súlyos állapotban vannak, pedig ezek kizárólagos karbantartója a közvállalat. Kedvezőtlennek tartotta azt a hozzáállást, hogy csak a magánszektort terhelik különböző járulékokkal, és így a saját ügyfelei jelentős kedvezménnyel végezhetik el a temetkezést.

A magánvállalatokban ezidáig nem változtak az árak, de mint arra Miskolczi József rámutatott, ez a helyzet hosszú távon nem tartható.

A két temetkezési vállalat kezdeményezte a polgármesternél a közvállalat jelenlegi igazgatónőjének és az igazgatóbizottság elnökének leváltását, de a monopolhelyzet gyanúja miatt feljelentést is tesznek.

Az eladásra fektették a hangsúlyt

A Temetkezési Közvállalat 5,8 százalékos áremelést tervezett erre az évre

A Temetkezési Közvállalat februárban a képviselő-testület elé terjesztett működési terve alapján kiderül, tervezett a szolgáltatások árának növelése, amelyek augusztus elsejétől léptek volna érvénybe. A tervek szerint ez az emelés 5,8 százalékos lett volna.

A működési tervben a szolgáltatásokból 52 millió 285 ezer dinár bevételt terveztek, amiből a kiadásokra 52 millió 168 ezer 518 dinár szántak. A bevétel legnagyobb tétele a kommunális szolgáltatásokból származik, mintegy 29 millió dinár. A kiadások legnagyobb tétele – a 23 millió dináros, fizetésekre szánt összeg mellett – a beszerzésre és a karbantartásra szánt összeg.

Ebben az évben a Temetkezési Közvállalat 9 új alkalmazottat vett fel, akiket elsősorban a kereskedelemben foglalkoztat.