2024. július 18., csütörtök

Kevés az örökbefogadó

A szabadkai Városi Kutyamenhelyen egyre kevesebb a hely a kóbor állatoknak
Minden állatot kötelesek begyűjteni az utcáról (fotó: Molnár Edvárd)


Egy fekete-fehér kutya lépkedett át az úton, szépen, megfontoltan, amikor nem jött autó. Nyilvánvalóan tudta, már megtapasztalta, hogy csak így lehet biztonságosan átmenni az úttesten. Ennek a tapasztalatnak nyoma is van, az egyik lábára sántít. Ahogy átért, kéregetett, mert éhes volt. Az emberek kegyelmére számított, hátha ad neki valaki egy szelet kenyeret. Nem ritka, hogy kóbor kutyát látni a városban, hiszen az sem megy ritkaságszámba, hogy valaki ilyen-olyan okokból kicsapja a kedvencét az utcára. A kikényszerült állatok közül néhány előbb vagy utóbb a szabadkai kutyamenhelyre kerül.

– Jelenleg 250–300 kutya van a menhelyen, s közöttük van egészen kicsi is. Kötelességünk minden kóbor ebet begyűjteni, sajnos azonban nincs elég helyünk. Ez okozza számunkra a legnagyobb problémát. Ezért kénytelenek vagyunk egy ketrecben több kutyát is elhelyezni. Arra pedig nincs lehetőségünk, hogy újabb ketreceket állítsunk fel. Minden kutyának találunk helyet, de ez nem jelenti azt, hogy nem érzik magukat szűkösen. Bővítésre lenne tehát szükségünk – magyarázta Sanja Conić, a Városi Kutyamenhely vezetője.
Az igazgatónő hozzáfűzte: habár korábban készültek olyan tervek, hogy a kutyamenhelyen belül napközit nyitnak meg a kutyák számára, ami némi bevételt hozott volna, ez végül mégsem valósulhat meg.
– Olyanok hozhatták volna el hozzánk a kutyáikat, akik többnapos útra indultak, és például a nyaralásra nem vihették magukkal a házi kedvencüket. Szerettünk volna egy kutyaiskolát is nyitni, ahol kiképezhettük volna őket, de egyik elképzelésünk sem valósulhatott meg, éppen a helyhiány miatt, hiszen pillanatnyilag azoknak a gazdátlan ebeknek is nehezen tudunk helyet találni – mondta. Rámutatott, hogy a polgárok támogatásának köszönhetően a kutyáknak elég ételt tudnak előteremteni, ezért az ellátásban eddig nem merültek fel gondok. – Az állam még mindig nem határozott meg irányvonalakat, a város így nem dolgozhatott ki stratégiát arra vonatkozóan, hogy mit lehetne a begyűjtött kutyákkal kezdeni. A jelenlegi elv alapján mi befogjuk a kutyákat az utcákról, ott ugyanis veszélyeztetik a polgárok biztonságát. Ezt követően pedig gondozzuk őket. Három lehetséges stratégiával fordultunk az illetékesekhez, ami alapján dolgozhatnánk, ám eddig nem érkezett válasz – emelte ki. Egyelőre a begyűjtött állatok szaporodását csak egy módon tudják meggátolni, mégpedig úgy, ha szétválasztják őket egymástól.
– Hogy a szaporodást meg tudjuk fékezni, állami stratégiára lenne szükség. Az ivartalanítás költségeit sajnos a menhely nem tudná maga állni – tudtuk meg. Így marad a gondviselés, illetve a remény, hogy néhányukat örökbe tudják adni. Ám az örökbefogadásra, mint arra az igazgatónő rámutatott, nagyon ritkán kerül sor.
– Sajnos sokkal gyakoribb jelenség, hogy a polgárok kicsapják kedvencüket az utcára, mint hogy a menhelyről magukhoz vennének egyet. Több alkalommal is megtörtént, hogy meghatározott fajtájú kutyákat kerestek. Minden kutyának szüksége van szeretetre, és állítom, hogy ezek a ebek is nagyon barátságosak és okosak – mondta Sanja Conić.

Jelenleg 250–300 kutya van a menhelyen, amelyek között van egészen kicsi is

A menhelyen a kutyák és a macskák is állatorvosi ellátásban részesülnek. Mindegyiküket csippel látják el. Az örökbefogadás nagyon egyszerű, csupán el kell menni a Gányó soron levő menhelyre (érdeklődni a 670-595-ös telefonszámon lehet). A Köztisztasági Vállalat honlapján (http://www.cistoca-su.rs/lista-pasa.html), melynek keretében a kutyamenhely is működik, fénykép alapján is tudnak maguknak kedvencet választani az érdeklődők.