2024. július 18., csütörtök

Visszajárnak a vendégek

A Patria és a Prezident Szálloda augusztus hónapban 2 millióval több hasznot termelt, mint egy évvel korábban

Tavaly, amikor az állam átvette Szabadkán a Patria, Palicson pedig a Prezident Szálloda irányítását, a reggelihez kikészített svédasztalon nem volt több három virslinél, két főtt tojásnál és két adag lekvárnál. A két hotel tavaly szeptember óta, miután bűnvádi eljárás indult a tulajdonos, Darko Šarić ellen, csődeljárás alatt áll.

A két szálloda azonban az elmúlt egy évben jövedelmezően gazdálkodik, csak augusztusban 2 millió dinárral több volt a forgalom, mint tavaly ugyanebben az időszakban, tudtuk meg Darko Anteljtől, a THU Palić vállalat (idetartozik a Patria, a Prezident Szálloda és a Bécsi Étterem) egyik ideiglenes vagyonkezelőjétől.

– Amióta elindult a csődeljárás, senkinek sem mondtunk fel, sőt néhány újabb munkást is alkalmaztunk, így most 98 alkalmazottal dolgozunk. Pozitívan gazdálkodunk, novemberig tele vannak a szállodáink. A fizetéseket rendszeresen kifizetjük, és Vladimir Žužić csődbiztos munkájának köszönhetően számításaink szerint lehetőségünk lesz arra is, hogy az év végéig kifizessük az alkalmazottaknak az elmaradt öthavi fizetést, amivel a vállalat korábbi tulajdonosai tartoztak – emelte ki Darko Antelj, majd hozzátette: – Amikor csődeljárás alá került a vállalat, szó szerint nem volt egy darab kenyér sem a szállodában, hiszen akkor már 5 hónapja zárolták a vállalat számláit. Ezek után mi vállaltunk felelősséget, hogy a szállodák ismét működni tudjanak. Az alkalmazottak ma együttes erővel azon dolgoznak, hogy minden a megfelelő szinten működjön.

Amikor többes számban beszél, kire gondol? Ki segített, hogy újra zavartalanul folyjon a munka?

– Ketten, Ivan Vujić és én lettünk a THU Palić ideiglenes vagyonkezelői, mi vállaltunk felelősséget a szállodák iránt és köteleztük el magunkat a kereskedésekben. Az első néhány hónap nagyon nehéz volt, de ma nem tartozunk senkinek, minden számlát folyamatosan rendezni tudunk. Már csak a korábbi években felhalmozott adósság törlesztése maradt hátra.

Mekkora volt a vállalat adóssága, amikor átvették az irányítását?

– Erre nem tudok válaszolni, ugyanis a csődeljárás még folyamatban van és az igazságügyi szervek követik figyelemmel a felhalmozott adósság törlesztését, a hitelezők kifizetését. A mi törekvésünk, hogy a szállodák ismét a város irányítása alá kerüljenek.

Van arra lehetőség, hogy a szállodákat ne adja el az állam, hanem a városnak adja át?

– Biztos vagyok abban, hogy az állam talál majd arra módot, hogy ez lehetséges legyen, és nem kell eladni a szállodákat. Hiszen ha a megszorítások, a gazdasági nehézségek idején profitot termel a vállalat, a városnak és az államnak is csak az lehet az érdeke, hogy a szállodák a város irányítása alatt maradjanak.

Jelen pillanatban a megvalósított eszközök a vállalat számláján állnak, a bíróság követi figyelemmel a pénzügyi folyamatokat. Az el nem költött pénzből valószínűleg a hitelezőket elégítik majd ki.

Elsősorban külföldi vagy hazai vendégek látogatnak el Palicsra és Szabadkára?

– Nagyon sok vendégünk érkezik Magyarországról, de Szlovéniából, Macedóniából, Montenegróból, Franciaországból, ugyanakkor Újvidékről és Belgrádból is. Annak ellenére, hogy nyáron az emberek inkább tengerre mennek, folyamatosan voltak vendégeink a szállodában. Az a tapasztalatunk, hogy visszajárnak a vendégeink. Ahhoz, hogy mi idevonzzuk a vendégeket, tartalmat kell kínálnunk nekik kedvező áron, a szolgáltatásoknak minőségeseknek kell lenniük. Palics nagyon sok lehetőséget kínál, ezeket a lehetőségeket igyekszünk kihasználni minden évszakban. Ugyanakkor a Patria más típusú szálloda, ami elsősorban szemináriumokra, tanácskozásokra kiváló. A napokban érkezik az első kirándulócsoport hozzánk.

Mi a helyzet a Bécsi Étteremmel? Az is a vállalat része.

– Most éppen bérbe adtuk, de az elkövetkező időszakban nagy valószínűséggel eladjuk, ugyanis éppen abból az épületből, vagyis a Bécsi Étterem és a vállalat igazgatósági épületének eladásából szeretnénk kifizetni a hitelezőket.