2024. július 16., kedd

„Nem félünk”

Weiss Rudolf: Szerbiában a németeket több jog illeti meg, mint egyes uniós országokban - TIZENÖT ÉVES A NÉMET NÉPI SZÖVETSÉG
Telt házas ünneplés a díszteremben (fotó: Molnár Edvárd)

A Német Népi Szövetség tíz ország német érdek-képviseleti szervezeteit látta vendégül Szabadkán 22-e és 25-e között. A közép-és délkelet-európai német szervezetek kongresszusának zárórendezvényét szombaton tartották a városháza dísztermében, számos külföldi és hazai vendég részvételével ünnepelték meg a szervezet 15 éves fennállását.

A látogatáson részt vevők véleménye szerint Szerbiában a németek helyzete jónak nevezhető. Pillanatnyilag a két legfontosabb kérdés a vagyon-visszaszármaztatás és az előttünk álló népszámlálás, ezekre külön kitértek a szervezők és a vendég egyesületek képviselői is.

– Vendégeink támogatták azt a törekvésünket, hogy bátran valljuk magunkat németnek. Ami a vagyon-visszaszármaztatást illeti, tudjuk, hosszú és kompromisszumokkal teli út áll előttünk, míg ezt a kérdést végre igazságosan rendezni tudjuk. A külföldiek üdvözlik, hogy valami jó irányba indult el, hogy egyáltalán foglalkozik az ország ezzel – mondta Weiss Rudolf, az NNSZ elnöke. – A német kisebbség helyzete jó Szerbiában, nincs sem állami, sem öncenzúra. Nem félünk. A többi pedig már csak azon múlik, hogy ki mennyire rátermett, el tud-e érni valamit – tette hozzá. Weiss a szerbiai helyzetet a szlovénnal hasonlította össze, ott a német közösséget még nem ismerték el nemzeti kisebbségként.

Rudolf Reimann elnöke egy bécsi székhelyű német érdek-képviseleti ernyőszervezetnek, amely kilenc ország német szervezeteit tömöríti. Ő volt a kezdeményezője ennek a kongresszusnak. Újvidéki származású, családját is érinti a vagyon-visszaszármaztatás. Mint mondja: két évvel ezelőtt Újvidéken végigjárta azokat az épületek, amelyek valamikor a családjáéi voltak. Akkor átadta a szerb hatóságoknak a visszaszármaztatásra vonatkozó kérvényt.

Jól szituált család volt az övék. Ennek ellenére elsősorban nem a pénz miatt kéri vissza a családi vagyont, hanem azért, hogy fehéren-feketén kimondják: apjától nem azért vették el a vagyonát, mert háborús bűnös, hanem csupán azért, mert német volt. A téma erkölcsi vonzata jobban érdekli a pénznél, mondja. Reinmann örül annak, hogy már most is képviseltetik magukat nagy német vállalatok Szabadkán. Az igazságosan véghezvitt vagyon-visszaszármaztatás jó alapot teremtene újabb külföldi befektetéshez. – A tisztázott tulajdonjogi viszonyok a legfontosabbak – szögezte le.

A 15 éves fennállás alkalmából szervezett ünnepséget alkalmi műsorral zárták. A technika ördöge viszont közbeszólt: a rendezvényt a német, az osztrák és a szerb himnusz meghallgatásával, eléneklésével kívánták kezdeni, de hiába várták a jelenlevők az első akkord felcsendülését, a technikai személyzet nem állt a helyzet magaslatán.