2024. július 17., szerda

„Elmentek a varázslók”

Király Attilára és Goran Nimčevićre emlékeztünk
(Fotó: Diósi Árpád)

Király Attila operatőrre és Goran Nimčević rendező, vágó, zenészre emlékeztek hétfőn a városháza dísztermében. A két fiatalember pénteken, tragikus körülmények között vesztette életét Szabadka központjában, munkavégzés közben.

Siflis Zoltán filmrendező búcsúzott Király Attilától, tanítványától:

– Király Attila halálhíre kapcsán úgy érzem magam, mint amikor egy ígéretes tanítvány, akit szinte saját fiúgyermekemnek tekintettem, felfoghatatlan, tragikus módon oly nagy szeretettel végzett hivatásának végzése közben, kamerával a kezében, végérvényesen eltűnik tanítója, családja, barátai köréből. Halálhírével nem tudok mit kezdeni. A sors által túl rövidre szabott életutad során rosszat nem tettél. Magaddal viszed jóságodat, filmes álmaidat, vágyaidat. Még nem voltál húszéves, amikor megismertelek, s amikor azzal állítottál be hozzám: Zoli bácsi! Érdekel a filmkészítés. Befogadnak a filmgyártó- és tudósító csapatba? Természetesen befogadtuk. Alig két hónap alatt bebizonyosodott, hogy jó érzéke van a képi láttatáshoz, de hamar rájöttünk arra is, hogy a vágáshoz szükséges ritmusérzékkel is meg van áldva. Hamar oszlopos tagja lett a csapatnak, megbízható partnere lett Klárának, Erikának, Dánielnek, Miklósnak és természetesen nekem. És nemcsak a MTV és a Duna Televízió csapatának volt megbecsült tagja, hanem a Kárpát-medencei televíziózás csapatának is. A nézők naponta láthatták felvételeit, találkozhattak a nevével. Király Attila a filmszakma bűvkörében élt, szenvedélyesen tanult, hogy egyszer nagy filmoperatőr lehessen. Minden alkalmat megragadott, hogy hosszú lélegzetű produkciókban dolgozhasson. Közel tíz dokumentumfilmben szerzőtársam is volt. Sohasem felejtem el örömét, amikor bekerült a Bolygótűz című film csapatába. Szakmai rátermettségét évekig kamatoztatta a Super és a Pannon Televíziónál. Csaknem tíz éven át kihagyhatatlan és pótolhatatlan tagja volt a Dinovizija filmgyártó csapatának, akikkel csaknem félszáz reklámfilmet készítettek. Operatőri keze nyomát őrzik azok a több száz órányi felvételek, amelyek Szabadkát rögzítették, nevéhez és társai nevéhez fűződik a közelmúlt filmarchívuma – mondta többek között Siflis Zoltán.

Németh Ernő, a Szabadkai Rádió magyar szerkesztőségének megbízott főszerkesztője a Szabadkai Rádió dolgozói közössége nevében és az Ifjúsági Műsor egykori csapatának nevében szólt a gyászolókhoz.

– Attila a mi fiunk is volt, hiszen 12 éves korában kezdett el dolgozni nálunk az Ifjúsági Műsorban. Ő volt a parodistája a műsornak, nagyon jól utánzott különböző karaktereket. 1997-ben, amikor népes volt a műsor stábja, Bulivonal néven egy esti kontaktműsor indítására nyílt lehetőség. Attila műsorvezetőként próbálhatta ki magát. Egymásra találtak Simity Zsoltival. Mindketten értették a tréfát, ők lettek a legyőzhetetlen páros: Kiskirály és Simi. Csörögtek a telefonok, sokan személyesen is eljöttek a stúdióba, hogy közös fotók készüljenek. Ez volt a Szabadkai Rádió történetének legnépszerűbb műsora. Legutóbb amikor találkoztunk, legújabb filmjéről mesélt, amely a Tiszáról szól. Attila, legyen az utad olyan csendes, amilyen a Tisza most, ahogy a gallyakat viszi – mondta beszédében Németh Ernő.

Goran Nimčevićtől Danijel Davčik, barátja, kollégája búcsúzott.

– A legjobb ember volt, akit valaha megismertem, és aki engem a legjobban ismert. Goran Nimčević megismeréséhez elég volt néhány perc. 1987-ben ismerkedtünk meg néhány száz méterre innen. A társaságainkkal itt találkoztunk, s itt zenéltünk. Nem tudom, hogy melyikünk közelítette meg a másikat, de attól kezdve élete végéig, én azt mondanám örökké, együtt zenéltünk. Először a Rock Terapija nevű zenekarral, majd a Perpetuum Mobile tagjaiként. Akik ismerték Gorant, tudják, hogy egy teljesen más életutat választott, mindig távol tartotta magát a rossztól, a civakodástól, a galibától. Még csak meg sem fordult olyan helyen, ahol ilyesmi történik. Ezért is annyira hihetetlen, ami történt.

A Super televíziónál dolgozott a kezdetektől, egészen a televízió megszűnéséig. Először vágóként dolgozott, de adottságai, tehetsége miatt gyorsan fejlődött. Megalapította saját cégét, amely reklámfilmek, videók rendezésével foglalkozott. Mindketten nagyon jó szakemberek voltak, a legjobbat akarták mindenből kihozni, a legjobbak voltak a példaképeik. Goran is mindig többet és jobbat akart alkotni. Ő volt az, aki a legnehezebb pillanatokban mosolyt csalt mindenki arcára. Kevés annyit mondani, hogy mi soha nem feledjük el őt – mondta Danijel Davčik.

Vladimir Antić a televíziós munkatársak nevében mondott beszédet. – Rendkívül tehetséges emberek mentek el. Amikor dolgoztak, mindig megleptek bennünket, mert mindig jobb lett a végeredmény, mint amit mi magunk is elképzeltünk. Király Attila kamerája mindig tiszta és tökéletes képet mutatott. Nem volt véletlen, hogy ez a két kreatív ember az utóbbi időben sokat dolgozott együtt. Mindig arra törekedtek, hogy azt, amit már mindenki látott, nem megszokott, különleges módon mutassák be. Nimčo részt vett a Red9 televízió megalakításában. Az, ami Attila és Goran után maradt, egy űr és egy út, amelyet az itt maradó kollégáknak követni kell. Elment a televíziós szakma két varázslója, nyugodjanak békében.

Király Attilát és Goran Nimčevićet hétfőn helyezték örök nyugalomra, családjuk, barátaik, tisztelőik jelenlétében Szabadkán.