2024. július 17., szerda

„Mit szeretnénk tenni? Miért nem tettük meg még eddig?”

Civil szervezetekkel a társadalom fejlődésért – Négy ország fiataljai számára kezdődött képzés Szabadkán

A budapesti Antall József Baráti Társaság szervezésében hatnapos képzés kezdődött el szombaton Szabadkán. A barátkozással, sok beszélgetéssel, játékkal, nevetéssel, de természetesen ismeretszerzéssel is egybekötött képzés, amelynek fókuszában az ifjúsági munka és az önkéntesség áll, az Európai Unió Fiatalok Lendületben Program jának kereteiben valósul meg. A résztvevők két európai uniós és két unión kívül eső országból érkeztek: Magyarországról és Ausztriából, illetve Szerbiából és Macedóniából. A képzésben partnerként rész vesz a szabadkai székhelyű Vajdasági Ifjúsági Fórum (VIFÓ).

A képzés megnyitójának alkalmából megtartott sajtótájékoztatón Lesti Árpád, az Antall József Baráti Társaság titkára elmondta, hogy mivel az EU-ban idén az önkéntesség évét élik, ezért a szervezet is kiemelt célként fogalmazta meg a közhasznú tevékenységgel foglalkozó fiatalokkal való munkát.

– A térségben, Közép-Kelet-Európában, a társadalom még mindig nem ismerte fel kellő mértékben a civil szervezetek létének fontosságát. Nyugat-európai példákon okulva már láthattuk, hogy a kezdetben önkéntesek segítségével létrejövő szervezetek némelyike olykor képes kinőni addigi tevékenységi körét és később igen jelentős tevékenységet valósíthat meg a társadalomban. Bízunk benne, hogy ez a szabadkai képzés is hozzájárul ahhoz, hogy a különböző civil szervezetek egymástól tanulva, annyira növelni tudják hatékonyságukat, szakképzettségüket, hogy 20–30 év múlva már a régióban is haladást észlelhessünk a civil szervezetek szerepét illetően – nyilatkozta Lesti Árpád.

JakusLídiától, a VIFÓ elnökétől megtudtuk, hogy a képzés résztvevői ifjúsági munkában, ifjúsági politikában jártas fiatalok. A hat nap alatt, azon kívül, hogy megismerik egymás szervezeteit, a fiatalok részletes információkat szerezhetnek az Európai Bizottság által a fiatalok számára előirányzott programokról.

– A programokban gazdag képzés talán legvidámabb rendezvénye az interkulturális est. Itt a fiatalok saját országuk ételeit, italait, zenéjét, táncait, népviseletét mutatják be. Emellett előadásokkal kíséreljük meg a résztvevőknek bemutatni Szerbiát, illetve Vajdaságot és a kisebbségek életét, valamint több játékos feladat teljesítése közben szeretnénk megismertetni őket Szabadkával és Paliccsal – részletezte Jakus Lídia.

A fiatalok a képzés befejeztével nemzetközileg elismert Youthpass tanúsítványt igényelhetnek, annak függvényében, hogy a tanúsítvány elnyeréséhez szükséges hét kompetencia közül melyeket sajátították el. A képzésen előadóként egy, képzőként pedig két szakértő foglalkozik a fiatalokkal, akik két kérdésre próbálnak közösen választ megfogalmazni a következő napokban: „Mit szeretnénk tenni? Miért nem tettük meg még eddig?”