2024. július 18., csütörtök

Nem tudják, hová tűnt a tégla

A szabadkai képviselő-testület jóváhagyta, hogy a Swarovski térítésmentesen jusson építési telekhez

Többségi szavazattal a képviselő-testület tegnapi, tizedik rendkívüli ülésén elfogadta a szabadkai Ipari és Technológiai Parkok Közvállalat által elkészített indokoltsági tanulmányt, amely szerint a Swarovski International Holding térítésmentesen megkaphatja a kisbajmoki ipari övezetben található építési telket. Egyedül a Szerb Haladó Párt képviselői tartózkodtak a szavazásnál.

A törvény erre akkor ad lehetőséget, ha a város össz foglalkoztatottjának legalább egy százalékát foglalkoztatja majd a beruházó, illetve öt éven belül ebből a beruházásból a városi költségvetésbe több pénz folyik be, mint amennyi a telek értéke. Számítások szerint az üveg- és kristálytárgyak gyártásával foglalkozó vállalat 2016-ig 600 munkást fog alkalmazni, majd 2018-tól kiszélesítik az üzemet, és további 300 személy kaphatna munkát. Ugyanakkor az indokoltsági tanulmány szerint, az mellett, hogy ez a vállalat igénybe veszi a közvállalatok által nyújtott szolgáltatásokat, a 13–15 millió eurós beruházás öt éven belül több mint 1,6 millió eurós bevételt jelentene a városi költségvetésben.

Buckó György, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője miután megdicsérte a tartalmas és részletes tanulmányt, a munkanélküliek és a foglalkoztatottak arányára tért ki. Mint kiemelte, Szabadka az elmúlt években nagyon elszegényedett, a munkanélküliek aránya nagyon megnőtt, ugyanakkor 2010-ben a beruházások értéke ugyanakkora volt, mint 2004-ben. Kiemelte, Szabadka fokozatos tönkretétele zajlik.

Gojko Radić, a Szerb Haladó Párt képviselője ugyanakkor azt emelte ki, hogy ők tartózkodni fognak attól, hogy a város újabb beruházókat fogadjon. Elmondta, sajnos senki nem ellenőrzi, illetve szankcionálja azt, hogy a szerződésbe foglalt kötelezettségeket a beruházók betartják-e. Feltette a kérdést: ki felelős azért, hogy egyes vállalatok a munkásokat fizetés nélkül foglalkoztatják, és a járulékokat sem fizetik utánuk. Kiemelte, a városvezetők olyan szerződéseket írnak alá a beruházókkal, amelyek kedvezőtlenek a városra nézve.

Saša Vučinić polgármester ezekre a kijelentésekre reagálva elmondta, a beruházó köteles volt bankgaranciát felmutatni. Ugyanakkor szerződésbe foglalják, hogy amennyiben öt éven belül eladja az ingyen kapott földterületet, illetve nem vesz fel annyi munkást, mint a szerződésben áll, köteles százalékot fizet, illetve a bankgaranciával törleszteni azt a város felé. A képviselők közül végül 52-en az indokoltsági tanulmány mellett szavaztak, hárman pedig tartózkodtak. Elfogadták azt a javaslatot is, hogy csökkentett telekrendezési díj mellett történjen a beruházás, valamint elfogadták azt a határozatot is, hogy a Swarovski International Holding egy szabadkai vállalatot létrehozva a Kft. nevében használhassa a Szabadka elnevezést, hogy a külföldi vállalat létrehozhassa a Swarovski Szabadka Kft.-t.

Slavko Parać, a képviselő-testület elnöke tájékoztatta a képviselőket, hogy Hrvojka Stantić, Homolja Levente és Branko Francišković megalakította a Szerbiai Egyesült Régiók frakciót (Branko Francišković a múlt ülésen kilépett ugyanebből a frakcióból, most viszont ismét társult).

A rendkívüli ülés után befejezték a november 17-én tartott 28-dik ülést is, amiből csupán az utolsó napirendi pontról való szavazás maradt hátra, és ami azért nem történt meg, mert az ülés végére nem volt meg a szavazáshoz szükséges kvórum. A Lifka Sándor Art mozi igazgatónőjét, Viktorija Šimon Vuletić nevezték ki négyéves mandátumra, úgy hogy 36 képviselő mellette, 14 ellene szavazott, egy képviselő pedig tartózkodott.

Az ülés végén a képviselők éltek a lehetőséggel, hogy kommentálják az ülést, vagy képviselői kérdéseket tegyenek fel.

Gojko Radić többek között felháborodását fejezte ki, hogy a szabadkai öntöde telkét a város csakúgy, mint a valamikori Minerva épülete esetében, városi tulajdonban levő üzlethelyiségekért cseréli el. Mint kiemelte, az üzlethelyiségek értéke 794 ezer euró, ugyanakkor a telek ettől jelentősen kisebb értékben kelt el.

Buckó György emlékeztette a képviselő-testületet, hogy másfél hónappal ezelőtt kérdést tett fel azzal kapcsolatban, hogy milyen tervei vannak a városnak a szeméttelepen tartózkodó illegális bevándorlókkal, és a mai napig nem kapott választ.

Ivica Mamužić, a Vajdasági Horvát Demokrata Párt képviselője pedig arra mutatott rá, hogy a kérdésére, miszerint hová tűnt a Népszínház bontása után a 400 ezer tégla, minden intézménytől azt a választ kapta, hogy nem tudják, holott a városi szervek kötelessége számot tartani ezekről a dolgokról.