2024. július 18., csütörtök

A drog nem ismer határokat

Egyre fiatalabbak nyúlnak kábítószerhez – Az alkohol ellen is küzdeni kell

A drog nem ismer határokat elnevezéssel a szabadkai Exspecto Mentálhigiéné Alapítvány és a zákányszéki Homokhát Kistérség Többcélú Társulása Integrált Szociális és Gyermekjóléti Központ egy határon átnyúló IPA projektumnak köszönhetően tegnap a régi városháza dísztermében egy szaktanácskozást szervezett, ahol hazai és magyarországi szakemberek a drogmegelőzésről, a függőbetegség gyógyításáról, illetve a drogcsempészet megakadályozásáról tartottak előadást.

– Ennek a konferenciának alapvető célja, hogy megvizsgáljuk, a drogmegelőzés terén milyen a helyzet Csongrád-megyében, illetve az észak-bácskai körzetben, ugyanakkor megismerjük az országok milyen stratégiát alkalmaznak a függőség megelőzésében, tudván, hogy a stratégiák különböznek, különböznek a megelőzési aktivitások, valamint a terápiás módszerek is – emelte ki Joó Horti Lívia, az Exspecto Mentálhigiéné Alapítvány igazgatónője. Hozzátette, hogy Szabadkán, de ugyanakkor Szegeden is nagyon elterjedt a kábítószer-fogyasztás. Arról, hogy hányan élnek vele, nincsenek pontos adataik. Az Exspecto 2006-ban készített egy felmérést a nyolcadikos általános iskolások és a középiskolások körében, amely során kiderült, hogy a nyolcadikosok mintegy 6 százaléka már kipróbált valamilyen kábítószert, ugyanakkor a fiatalok körében ez az arány egyre csak nő, így a középiskolások mintegy 47 százaléka már kapcsolatba került valamilyen kábítószerrel, vagyis legalább egyszer ki is próbálta azt.

Dijana Živadinović pszichológus, az Exspecto szakmunkatársa a szerbiai kábítószer elleni küzdelem stratégiájáról számolt be, ami 2009-ben lépett érvénybe, és 2013-ig érvényes. Elmondta, a stratégia megfogalmazását az a kutatás alapozta meg, amely során kiderült, hogy egyre elterjedtebbek a kábítószerek a fiatalok körében. A szintetikus kábítószerek a legnépszerűbbek, ugyanakkor társadalmi rétegtől függetlenül egyre fiatalabbak próbálják ki a drogokat. A megkérdezett fiatalok 98 százaléka tudja, hol tud kábítószert vásárolni, amennyiben szüksége van rá. Elmondta, Szabadkán sajnos nincsenek olyan megmozdulások, amelyek akár a fertőzések megelőzésére vagy éppen a bűncselekmények megelőzésére irányulnának, és a stratégia nem is definiálja, hogy azokat az aktivitásokat mikortól kötelesek a kisvárosok is alkalmazni, amelyekre három nagyvárosban: Újvidéken, Belgrádban és Nišben már van lehetőség. Itt például a kábítószerfüggők beválthatják a használt injekciós tűket, elkerülve ezzel a fertőző betegségek terjedését.

– A függő betegeknek a gyógyszertárban sok esetben nem adnak el fecskendőket, de azt kell mondanom, hogy ezzel a hozzáállással nem akadályozzák meg, hogy a függők hozzájussanak a tűhöz– mondta a szakember.

Grezsa Ferenc, a magyarországi Nemzeti Drogmegelőzési Intézet igazgatója a magyarországi drogstratégiáról számolt be. Elmondta, most van parlamenti eljárásban a 2012–2020-ra vonatkozó stratégia, amit várhatóan januárban meg is szavaznak. Mint kiemelte, a stratégia gyújtópontja a tiszta tudat, a józanság. Vagyis fontos szerepet játszik az egészség népszerűsítése. Mint kiemelte, éppen annyira fontos az, hogy valaki miért nem nyúl kábítószerhez, mint az, hogy valaki miért él vele. Felépülés-központú szemlélet az alapja, és előtérbe helyezi a közösségi irányultságot. Fontos, hogy egy közösség hogyan viszonyul ehhez a problémához: a kábítószer használatot el kell utasítani, de szolidaritást kell vállalni a kábítószerfüggőkért.

– Az egyik legnagyobb gondot nálunk, de ebben a régióban is az alkoholizmus jelenti. Így azt kell mondanom, nem lehet sikeres egy drogstratégia, ha nem áll mellette egy alkohol elleni stratégia is – mondta Grezsa Ferenc.

A határon átnyúló projektum egy évig tart. Ez idő alatt számos találkozásra, látogatásra kerül sor, hogy a tapasztalatokat, illetve a különböző aktivitásokat, terápiákat, előadásokat a szakemberek beültethessék a későbbi munkájukba.