2024. július 18., csütörtök

Fókuszból Danilo Kiš

Jövőre a költségvetés jelentős részét fejlesztésre fordítják majd – emelték ki a Demokrata Párt képviselői – A VMSZ szerint a tervezet nem valós adatokon alapszik

A városi képviselő-testület tegnapi, soron levő 29-ik ülését mintegy 45 perces késéssel kezdte meg, a hatalmi koalíció képviselői egy hosszúra nyúlt megbeszélést követően vonultak csak be a tanácsterembe.

Az ülést a különböző járulékok módosításával kezdték, ami alapján a helyi közigazgatási illetékeket 5 százalékkal növelték. A közigazgatási illetékek közé új tételként bevezették a Szabadka város nevének használatára kiszabott járulékot is, ami a gazdasági társaságok számára 20 ezer dinárt, a vállalkozók számára 10 ezer dinárt, az intézmények és más szervezetek számára pedig 5 ezer dinárt jelent. A kommunális illeték is megdrágul 5 százalékkal, egyedül azok az újonnan bejegyzett vállalatok kaphatnak 30 százalékos kedvezményt a bejegyzés évében, akik 3-nál több alkalmazottat foglalkoztatnak. Ugyanakkor viszont csökkentették a telekhasználati díjat 20 százalékkal.

Jövőre az alapszintű egészségügyi ellátásra 32 600 000 dinárt különítettek el, a szociális védelemre pedig 120 000 000 dinárt szánnak

Három és fél órás vitát váltott ki a a jövő évi költségvetés tervezete, amely mintegy egymilliárd dinárral több, mint tavaly. Az egyik tételre Maglai Jenő, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője módosítási indítványt nyújtott be: javasolta, hogy a Szabadkai Rádió bunyevác nyelvű műsorára további eszközöket különítsenek el. A javaslatát azzal indokolta, hogy minden kisebbségnek joga van arra, hogy a saját nyelvén tájékoztassa a polgárokat. Ugyanakkor a Városi Tanács is benyújtott egy módosítási indítványt, ami szintén erre a témakörre vonatkozott, hasonló indoklással. A képviselők többségi szavazattal elvetették Maglai Jenő indítványát. Saša Vučinić polgármester felhívta a képviselők figyelmét arra, hogy a bunyevác műsor fenntartása magától értetődik, így nincs szükség arra, hogy külön módosítási indítványt adjanak be erre.

A költségvetés többi pontjánál viszont a demokrata párti képviselők minden felszólalásukban fel szerették volna hívni az ellenzék figyelmét annak pozitívumaira, így a szociális politikára, valamint a primáris egészségügyi szolgálat fejlesztésére fordított összegek nyújtotta lehetőségekre. Kiemelték, a gazdaság fejlesztésére is jelentősen több pénzt fordítanak, mint az idén, ugyanakkor a kismamák támogatására is külön keretet hoztak létre, amelyből nemcsak a foglalkoztatásban levő kismamákat, hanem a munkanélkülieket is támogatni fogják. Petar Balažević kiemelte, a Vízművek és Csatornázási Közvállalat abból a 11 millió euró kölcsönből, amit a város jövőre vesz majd fel, a kettes kollektort építené ki, amelynek köszönhetően elkészülhetne a városban a teljes ivóvízhálózat. Rámutatott, jövőre a hetes kollektor is kiépül majd, illetve tervben van a nyomás alatt levő szennyvízelvezető kiépítése, ami Palics szennyvizét a szabadkai szennyvíztisztítóba vezeti majd el. Radmilo Todosijević, a Szerb Haladó Párt képviselője a pénzügyi elosztás hiányosságaira hívta fel a figyelmet. Példának a Harcosok sorakozója lakótelepen épülő uszodát hozta fel, amire már most, amikor még fel sem épült, pénzeket különítenek el a költségvetésben az objektum működtetésére. Maglai Jenő ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a költségvetés tervezete elfogadhatatlan, ugyanis nem valós adatokon alapszik. Rámutatott, azok a költségek, amelyeket még 2010-ben kellett volna az önkormányzatnak kifizetnie, a jövő évi tervezetben újabb tételként jelentkeznek. Mint fogalmazott, az adósságokból és a hitelekből álló kiadások egyre nagyobbak. Kerekes László, a VMSZ képviselője is arra hívta fel a figyelmet, annak, hogy nem valós költségekkel számol a város, az egyik példája a Városépítési Igazgatóság, amely szeptemberig a költségvetésének csupán 44 százalékát valósította meg. Aladics Tibor, a VMSZ képviselője ugyanakkor azt emelte ki, hogy a helyi közösségek számára a városi költségvetésből tavaly és az idén is nagyon kevés pénzt különítettek el, annyit, amennyi még a működéshez sem elég. Hrvojka Stantić, a Szerbiai Egyesült Régiók képviselője ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy véleményük szerint sem megvalósítható a 2012-re vonatkozó költségvetés, így ők a szavazásnál tartózkodni fognak. Végül többségi szavazattal a képviselők elfogadták a költségvetést. Senki sem tartózkodott.

Vitát váltott ki a Fókusz Alapítvány átnevezéséről szóló határozat is, amelynek előzményeként hatályon kívül helyzeték ennek az alapítványnak a megszűnéséről szóló határozatot, amit 2010 februárjában hozott meg a képviselő-testület. Ugyanakkor hatályon kívül helyzeték a Danilo Kiš Városi Kultúrközpont megalakításáról szóló határozatot is, amit Saša Vučinić azzal indokolt, hogy a központ működéséhez a mai napig nincsenek meg a feltételek. Így a meglévő Fókusz Alapítványt Danilo Kiš Alapítványnak nevezték át. A VMSZ képviselői szerint ezt a meglévő törvénytelenségek elkendőzése miatt kezdeményezte a Demokrata Párt. A Szerb Haladó Párt pedig azt javasolta, ha már a DP képviselői büszkék a Fókusz Alapítvány munkájára, nincs szükség nevének megváltoztatására.

Az iskolahálózat kapcsán Joó Horti Lívia kiemelte, hogy bár az elmúlt években olyan sokat beszéltek az iskolák racionalizációjáról, a jelenlegi hálózat felállításában ennek nyoma sincs. Ljubica Kiselički, a polgármester oktatással megbízott tanácsadója viszont elmondta, Szabadka részt vesz abban a kísérleti projektumban, ami az iskolák racionalizációját öleli fel, ám a munkatervet júniusig dolgozzák ki, és a konkrét lépésekre a következő, 2012/2013-as iskolaévben kerül sor.