Királyhalmon immár negyvenedik alkalommal rendeztek szamárversenyt. A nagy hagyományokkal bíró rendezvényre a rendkívüli hőség ellenére ezúttal is több százan látogattak ki. Az esemény fókuszában a 15 benevezett csacsi két versenyszáma, a szamaragolás és a fogathajtás állt, de a nagy kánikula ellenére a gyermekek számára megrendezett kerékpáros verseny is sok érdeklődőt vonzott. Az esemény megrendezését ötven önkéntes segítette.
Katona Róbert, a királyhalmi helyi közösség tanácsának elnöke a médiának adott nyilatkozatában a szamárverseny történetét is felelevenítette.
– Negyvenedik alkalommal rendezzük meg a királyhalmi szamárversenyt. Ez nem azt jelenti, hogy negyven éve folyamatosan megtartjuk, hisz több év is kimaradt. Az egész mintegy 45 évvel ezelőtt úgy kezdődött, hogy a helyi lakosok a saját szórakoztatásukra a szüret előtt 3-4 szamárral megszervezték ezt a versenyt. A rendezvény szépen lassan kinőtte magát, és fesztivál jelleget öltött, és kijelenthetjük, hogy a legfiatalabbtól a legidősebb korosztályig, mindenki talál magának szórakozási lehetőséget. A szamárversenyeken több nehezítő körülmény is van. Ismerjük a szamarak természetét, és nincs mindig kedvük futni, ugyanakkor egy kis vizesárkot is kialakítottunk a pályán, és ahhoz, hogy ezen átjussanak, bizonyára segítségre szorulnak a hajtók – mondta Katona Róbert, akitől megtudtuk, hogy a szamarak Vajdaság szinte egész területéről érkeztek. A környékbeli gyerekek közül sokan kerékpáron érkeztek az eseményre, hisz ők már várják a biciklis versenyt.
A rendezvényt Szabadka Város önkormányzata is támogatta. A város nevében Bognár Pásztor Hajnalka, a városi tanács mezőgazdasági ügyekkel megbízott tagja nyilatkozott a média képviselőinek.
– A város a mezőgazdasági titkárságon keresztül támogatja az ilyen, és ehhez hasonló rendezvényeket. Úgy érzem, ezzel a közösségépítést is elősegítjük. Az elmúlt években jelen voltam a szamárversenyen, és remélem, a jövőben is lesz alkalmam részt venni a programokon. A szamarak nem mindig azt csinálják, amit a hajtók elvárnak tőlük, és ez időnként jó móka – mondta a tanácsos.
A szamárversenyen az idén 15 csacsi vett részt. A szamártulajdonosok között ott volt a hajdújárási Buljovčić Tihomir is.
– Jelenleg kilenc szamarunk van, mivel a támogatások elmaradása miatt kénytelenek voltunk lecsökkenteni a számukat. A tejüket értékesítettük, de valójában nemcsak azért tartjuk őket, hanem mert nagyon szeretjük őket. Nem járunk versenyekre, mivel nincs időnk arra, hogy felkészítsük őket rájuk, de ez a királyhalmi rendezvény más, ide mindig kijövünk, már hagyománnyá vált. A szamártartás nem bonyolult, mondhatjuk, hogy a szamár egy igénytelen állat, viszont a meleget azt sokkal jobban bírják az embernél, és a legnagyobb kánikulában is a napon tartózkodnak – fogalmazott a tenyésztő.
Talán kijelenthetjük, hogy a szamarak versenye nem a sebességről szólt, hisz a hajtók már azt is sikernek könyvelhették el, ha az állatokkal sikerült megindulniuk és irányba állniuk. A fentebb említett vizesárok pedig szinte minden esetben megállásra kényszerítette a szamarakat, és az is megtörtént, hogy a csacsit át kellett rajta emelni. Az állatok, és legyünk őszinték, a hajtók is sokszor nevetésre ingerelték a közönséget, amelynek tagjai mindenkit ugyanúgy biztattak.