A Szabadka környéki borászok szombaton tartottak próbametszést a DiBonis borászat nagyradanováci szőlősében, immár nyolcadik alkalommal. A Bóni László, a DiBonis borászat alapítója és borlovag, valamint az Arena Zabatkiensis Borlovagrend szervezésében megtartott rendezvényen a palicsi Sinka Ferenc borász metszette meg a szőlőt. Sinka Ferenc, akit a Palicsi Szüreti Napokon eddig többször is az észak-bácskai borvidék legjobb borászának járó elismeréssel tüntettek ki – legutóbb tavaly –, a vesszők és a rügyek állapota alapján megállapította, hogy a szőlőtőkék jó állapotban vannak. Ezt követően Botos Elemér lelkész, az Európai Borlovagrend tagja megáldotta nemcsak a vincevesszőt, hanem a szőlőst, valamint a borászokat is.
A próbametszést Szent Vince napja alkalmából szervezték meg. Szent Vincét a bor védőszentjének, neve napját pedig hagyományos termésjósló ünnepnapnak tartják. Ha megcsordul Vince, tele a pince – tartja a mondás. A moldvai magyaroknál a következő változatot jegyezték fel: „Fényes Vince, tele pince. Ködös Vince, üres pince.” A Vince-napi hagyomány nemcsak az időjárás megfigyelésére terjed ki: január 22-én vesszőket kell metszeni a szőlőből, majd azokat vízbe állítani, és várni, hogy kihajtsanak. A rügyek mennyiségéből lehet később megjósolni, hogy vajon bőséges lesz-e a termés az adott évben.
A rendezvényre Szegedről, Baranyából, Bajmokról, Hajdújárásról és Vlasotincéből is érkeztek borlovagok, illetve vendégek. Mivel a Vince-napi próbametszés egyben idegenforgalmi rendezvény is, Szegedről és környékéről érkeztek turisták.
A rendezvény célja a hagyományőrzés, valamint a borkultúra terjesztése, ezáltal pedig a borturizmus erősítése, emelte ki köszöntőjében Bóni László, aki a korábbi évek tapasztalatából okulva nem kívánt találgatásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy az időjárás alapján milyen termésre lehet számítani. Akkor kell az adott évet értékelni, amikor a bor már a pohárban van, jegyezte meg. A folytatásban a borturizmusban rejlő lehetőségekről beszélt, szavai szerint Vajdaságban és Szerbiában a borászoknak, illetve a borászatoknak még sokat kell fejlődniük az említett ágazatban rejlő lehetőségek kiaknázásának tekintetében. A borturizmus vonatkozásában pozitív példaként magyarországi, pontosabban szegedi és villányi rendezvényeket emelt ki. Hozzátette, Vajdaságban kevés a borász, ezért mindenekelőtt összefogással sikerülhet előrébb vinni a borturizmust.
Dragan Miljković, az Arena Zabatkiensis Borlovagrend nagymestere is köszöntötte a vendégeket, emlékeztetve, hogy a borlovagrend idén 24. alkalommal gyűlt össze Szent Vince napjának alkalmából. A továbbiakban Szent Vince diakónus kínszenvedését idézte fel, mondva: egyáltalán nem véletlen, hogy a borászok éppen Szent Vincét választották védőszentjüknek, hiszen nehéz munkát végeznek, hivatásukat mindig is megpróbáltatások jellemezték.
Szabadka Város vezetése nemcsak a szőlészet és a borászat fejlesztését támogatja, hanem a hasonló, a turizmus szempontjából kiemelkedő rendezvényeket is, hangsúlyozta a vendégeket köszöntő Bognár Pásztor Hajnalka, a szabadkai városi tanács mezőgazdasági ügyekkel megbízott tagja.
A vendégek bort és pálinkát kóstolhattak a helyszínen, aki pedig esetleg didergett a hideg szombati délelőttön, az említett italok forralt változatát szürcsölgetve melegedhetett. A szőlőmetszést követően ebéd várta a résztvevőket.
Nyitókép: Sinka Ferenc borász metszette meg a szőlőt (Fotó: Pesevszki Evelyn)