2024. november 7., csütörtök

Hetven perc alatt Belgrádba

Még az idén megindulhat a vasúti közlekedés Szabadka és az ország fővárosa között

A Belgrád–Budapest vasútvonal Újvidék és Szabadka közötti szakaszának felújítása a tervezettnél gyorsabb ütemben halad, így az év végéig megindulhat a menetrend szerinti közlekedés Belgrád és Szabadka között – adta hírül a Szerbiai Rádió és Televízió. Ennek kapcsán az állami közszolgálati médiumnak több szakember és tisztségviselő nyilatkozott.

Az Újvidék–Szabadka vasútvonalon a jövőben óránkénti 200 kilométeres sebességgel haladhatnak a vonatok. A vonal rekonstrukciója jó ütemben halad, és a munkálatok a teljes szakaszon három műszakban folynak, hallhattuk Slobodan Kostić mérnöktől.

– A vasút alépítménye a teljes szakasz 99, míg a felépítménye a teljes szakasz 67 százalékán elkészült. Folynak a munkálatok a vonal elektrifikációján, a felsővezetékek felszerelésén, ugyanakkor jelentős részben befejeződtek az állomásépületek építészeti munkálatai – mondta Slobodan Kostić.

A beruházó tervei szerint decemberben megindulhat az utasforgalom Újvidék és Szabadka között is. A két város közötti menetidő előreláthatóan 42 perc lesz, míg Szabadkáról Belgrádba 70 perc alatt ér le a vonat. Nenad Stanisavljević, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra képviselője szerint a vonal tesztelése szeptemberben kezdődik el.

– Az a tervünk, hogy már szeptemberben meginduljanak a tesztelések, ami azt jelenti, hogy addig be kell fejeződniük az építési munkálatoknak, ugyanakkor a kivitelezőknek is le kell ellenőrizniük a munkát, hogy szeptemberben már üzembe álljanak azok a speciális vonatok, amelyek a vasút, illetve az elvégzett munka minőségét fogják leellenőrizni – mondta Nenad Stanisavljević.

A kínai vasúti társaság 2000 szakembert, több mint 400 speciális gépet, valamint számos munkást mozgósított a feladatok elvégzésére. A kínaiak mérnöke elmondta, hogy a munkálatok ütemének gyorsulását a két ország szakembereinek együttműködése tette lehetővé.

– A műhelyeinkben dolgozók fő feladata a sínek hegesztése, a csiszolás, hűtés, a precíziós hegesztés, amit úgynevezett AT hegesztéses eljárással végeznek, ami magas minőségű hegesztést tesz lehetővé, hisz ez nagyon fontos a gyorsvasutak esetében – fogalmazott Jang Guanling, a Kínai Vasutak mérnöke.

A Szabadka–Újvidék vasútvonalon nem lesznek szintbeli kereszteződések, éppen ezért az elmúlt időszakban számos alul-, illetve fölüljáró létesült, illetve megújult, emellett több vasútállomás felújításán is dolgoznak, illetve három új állomásépületet is felépítettek. A 108 kilométeres szakaszon felépített 58 objektum közül a legbonyolultabb és legnehezebb feladatot a Verbásznál lévő mintegy másfél kilométer hosszú viadukt felépítése jelentette, amely a Szabadka és Újvidék közötti vonal középső szakaszán található. Jang Guanling szavai szerint annak érdekében, hogy a viadukt építését minél előbb be tudják fejezni, a tervezettnél több állványzatot, zsalut használtak. Jelenleg a viadukt vízszigetelése zajlik, és április elején kezdhetik meg a sínek lefektetését az építményen.

A Belgrád és Újvidék közötti felújított szakaszon közlekedő Sólyom nevű vonaton két év alatt több mint hétmillióan utaztak, ami azt jelenti, hogy a vonatozás egyre népszerűbb, és a gyorsvasút üzembe helyezését a polgárok részéről nagy várakozás előzi meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele