HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Milyen jellegű tévéműsorokat néz a leginkább?
Tájékoztatási műsorokat – 12%
Ismeretterjesztő adásokat – 15%
Kulturális programokat – 2%
Politikai vitaműsorokat – 6%
Filmeket, sorozatokat – 18%
Sportközvetítéseket – 18%
Szórakoztató adásokat – 6%
Ritkán szoktam tévézni – 23%
A statisztikák szerint bár világszerte csökken a tévézéssel töltött idő, a régióban még mindig jelentős szabadidős tevékenységnek számít. Szerbiában és Magyarországon naponta átlagosan több mint négy órát töltünk a képernyők előtt. Ez a szám szinte változatlan, még az online platformok térnyerése ellenére is. De vajon miért van ez így? A televíziózás nemzetközi napja kapcsán érdemes elgondolkodni azon, milyen szerepet tölt be manapság a tévé az életünkben.
A különböző streaming platformok forradalma kétségtelenül nagy kihívást jelent a lineáris, azaz hagyományos televíziózás számára. Mégis, a televíziónak vannak olyan előnyei, amelyek miatt ma is népszerű. Az egyik legfontosabb érv mellette az egyszerűség. Nem kell különböző előfizetésekkel bajlódnunk, hogy hozzáférjünk kedvenc műsorainkhoz. Egyetlen televíziós csomaggal több tucat csatorna válik elérhetővé, így könnyen találunk valamit, ami felkelti az érdeklődésünket. Ráadásul a televízió úgymond „kiszolgálja” a nézőt, és talán ez az egyik legnagyobb erénye. Amint megtaláltuk a megfelelő csatornát, nyugodtan hátradőlhetünk és átadhatjuk magunkat a szerkesztők által összeállított műsorfolyamnak, nincs szükség hosszas keresgélésre. Az online világban, például a YouTube-on, nekünk kell kiválasztani a tartalmat, esetleg az algoritmus pontosságában bízhatunk, hogy milyen műsor kerül a szemünk elé. Tény, ezt a fajta szabadságot a tévé nem tudja biztosítani.
Ugyan a televíziózás népszerűsége világszerte csökken, de az emberek még mindig több órát töltenek naponta a képernyők előtt. A magyarországi Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elemzéséből kiderül, a Föld lakossága átlagosan 2 óra 25 percet tévézik naponta, míg Európában ez az idő közel 3 óra 22 perc. Ahogy említettem, Szerbia és Magyarország kiemelkedik a mezőnyből, itt a napi tévénézési idő még manapság is meghaladja a 4 órát. Miért népszerű még mindig a tévé?
Az élő közvetítések mindenképpen szerepet játszanak a televízió népszerűségében. Legyen szó sporteseményekről, nagyobb hírműsorokról vagy akár szórakoztató műsorokról, ezek olyan közösségi élményt nyújtanak, amit az online platformok nehezen tudnak pótolni. Ki ne emlékezne egy-egy történelmi pillanatra az olimpiai játékokból, vagy például a labdarúgó Európa-bajnokságra, amelyet családjával vagy barátaival nézett meg? Az ilyen pillanatok összehozzák az embereket, és ez az érzés különösen fontos a mai, individualizálódó világban.
Bár a streaming szolgáltatásokkal a televíziózás nehezen veszi fel a versenyt – különösen a fiatalabb generációk körében nagy a lemaradása, akik inkább az online tartalmakat részesítik előnyben –, a televízió azért alkalmazkodik a változásokhoz. Egyre több csatorna kínál online elérhetőséget, és a tévétársaságok is igyekeznek lépést tartani a digitális világ kihívásaival.
Nyolc évig dolgoztam televíziónál riporterként, szerkesztőként és rendezőként. A tévé az életem szerves része volt, és azóta is az. A képernyő világa mindig is megigézett, legyen szó hírműsorokról, filmekről, sportközvetítésekről vagy szórakoztató műsorokról. Tehát nem véletlen, hogy én is azok közé tartozom, akik szerint még korántsem fellegzett be a televíziózásnak. A tévézést legalább tíz éve temetik, ennek ellenére köszöni szépen, jól van.
A televízió ma is fontos része az életünknek. Mert néha jó csak leülni, és hagyni, hogy ki legyünk szolgálva, és egy-egy műsor magával ragadjon. Ez az, amit a televízió nyújtani tud, és amit semmi más nem helyettesíthet igazán.
Nyitókép: A tévét sokan temetik, de köszöni szépen, jól van (Fotó: Pixabay)