A szabadkai szennyvíztisztító üzem megfelelő működése, valamint az élettartama megnövelése érdekében olyan finom rácsokat alkalmaznak, amelyek meggátolják azt, hogy a nagyméretű darabos hulladék a berendezések azon részeibe jusson, ahol komoly károkat tudna okozni. A beruházást a Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat a saját eszközeiből valósítja meg. A projekt apropóján tegnap egy sajtótájékoztatóra került sor, amelynek keretén belül a város képviselői is megtekintették a létesítményt.
Sugár György, a vízművek igazgatója elmondta, hogy a rácsok jelentősen hozzájárulnak a megfelelő vízminőséghez.
– A szennyvíztisztító telep finom rácsainak cseréje megtörtént. Ez egy nagyon jelentős beruházás, ugyanis ezek a rácsok választják ki a 6 milliméteresnél nagyobb méretű szemetet a szennyvízből. Ezzel megvédjük a szennyvíztisztító berendezéseit, hogy azok probléma nélkül tudják tisztítani a szemetet, azaz jelentősen hozzájárul a megtisztított víz minőségéhez. Ezt a szennyvíztisztítót 2009-ben rekonstruáltuk, illetve helyeztük üzembe, vagyis 15 éve büszkélkedhetünk azzal, hogy folyamatosan úgy tudjuk üzemeltetni, hogy a megtisztított vízben a törvények által elvárt paramétereket biztosítjuk. A beruházás értéke 24 millió dinár. Ezt a közvállalatunk a saját eszközeiből biztosította, annak ellenére, hogy augusztusig még kötelezettségeink vannak az Európai Fejlesztési Bank felé – fogalmazott Sugár György, aki azt is elmondta, hogy az elmúlt 18 évben húszmillió eurónyi kölcsönt sikerült visszafizetniük, amit egyrészt a szennyvíztisztító, másrészt az ivóvízfejlesztés projektjére vettek fel. A vízművekben emellett egyéb beruházások megvalósítása is zajlik. Az egyes számú vízgyár szűrő-tölteteinek cseréje a végéhez közeledik, ugyanakkor a szennyvíztisztító telepen az utóülepítők karbantartási munkálatai jelenleg is folyamatban vannak.
Kern Imre, Szabadka Város alpolgármestere szavai szerint a környezetvédelem szempontjából több pozitívum is megemlíthető.
– Maga Szabadka egy olyan közeg, ahol minden szempontból sikerült megóvnunk a környezetünket, és ezt jelentős részben a Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalatnak köszönhetjük. Egyedül nekünk van olyan vízgyárunk, amely eltávolítja az arzént és az egyéb anyagokat az ivóvízből, egyedül nekünk van olyan tisztítóberendezésünk, amely az európai normák szerint megtisztítja a szennyvizet, és ezzel valójában a Palicsi-tavat védjük, emellett egyedül nekünk van olyan regionális szemétlerakónk, amely minden használati engedéllyel rendelkezik – mondta az alpolgármester, aki a sándori szeméttelep felszámolásáról is szót ejtett. Mint megtudtuk, a Környezetvédelmi Minisztérium jóváhagyta a város azon pályázatát, amely a szeméttelep végeleges szanálására és bezárására vonatkozott. A szeméttelep felszámolása több fázisban valósul meg, és ennek első két szakaszára több, mint háromszáz millió dinár áll az önkormányzat rendelkezésére. A város a saját költségvetéséből ezen beruházás húsz százalékát biztosítja.
Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele