A cikkhez tartozó képgalériát ITT tekinthetik meg.
Szabadkán a Városháza dísztermében tartották meg a Vajdasági Magyar Szövetség kampányzáró rendezvényét, a lakossági összejövetelen a párt csúcsvezetése, képviselőjelöltjei és szimpatizánsai mellett részt vett Gál Kinga, a Fidesz-KDNP EP-választási listájának jelöltje és a Fidesz alelnöke. Csallóközi Eszter, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának főkonzulja ugyancsak megtisztelte jelenlétével a rendezvényt.
Gál Kinga nemcsak az EP-választások, hanem a Vajdaságban vasárnap megtartandó önkormányzati választásokról is szót ejtett beszédében. Mielőtt rátért volna a témára, a tavaly október 30-án elhunyt Pásztor Istvánra emlékezett, szavai szerint igazi harcostárs és barát volt. Elégedetten nyugtázta, hogy a VMSZ vezetését Pásztor Bálint vette át.
Gál Kinga emlékeztetett, 20 éve EP-képviselő, azóta szívügye a magyar nemzeti kisebbségi közösségek érdekeiért való küzdelem. Értékelése szerint fontos, hogy azok a határon túli magyar közösségek is közvetlenül képviselhessék közösségük érdekeit az EP-ben, amelyek országa nem tagja az EU-nak, ezért örvendetes, hogy a Fidesz-KDNP 2014 óta nemzeti listát állít. Rámutatott, büszke, hogy az elmúlt tíz évben Deli Andorral együtt küzdhetett. Deli Andor munkabírása, továbbá közössége iránti elkötelezettsége és kiváló teljesítménye a legnagyobb elismerést érdemli, nyomatékosította Gál Kinga. Hangsúlyozta, nemzeti érdekvédelemre a leginkább nehéz időkben van a legnagyobb szükség. A következő öt év nehéznek ígérkezik, így Vicsek Annamáriára komoly kihívások várnak, jegyezte meg Gál Kinga.
– Talán soha nem volt ekkora a tétje európai parlamenti választásnak, mint most. A választás tétje az, hogy háború vagy béke lesz Európában az elkövetkező évtizedekben. Európában háborús készülődést látunk, a nyugati vezetők többsége háborús pszichózisban szenved. Mi azt gondoljuk, hogy a csatatéren nincsen megoldás, ott csak halottak vannak. Magyarország azonnali fegyverszünetet és béketárgyalásokat akar, Magyarország ki akar maradni ebből a háborúból. A háborús időkben biztonsági és védelmi szempontból is elengedhetetlen a nyugat–balkáni országok, különösen a kulcsország Szerbia európai uniós csatlakozásának felgyorsítása. Az EU nem késlekedhet tovább, a bővítésre vonatkozó korábbi ígéretei miatt hitelessége forog kockán. Magyarország a soros EU-elnökség ideje alatt mindent megtesz annak érdekében, hogy hozzájáruljon a folyamat felgyorsításához. Magyarország egy sikeres Szerbiában érdekelt, amely megbecsült tagjává válik az EU-nak. A brüsszeli elit képmutató magatartása az őshonos nemzeti kisebbségek védelmének vonatkozásában is tetten érhető. Gyökeres változásra van szükség – osztotta meg gondolatait az egybegyűltekkel Gál Kinga.
A Fidesz politikusa a polgárok az aktuális brüsszeli vezetés iránti bizalmatlanságáról, illetve kiábrándultságáról ugyancsak beszélt, szavai szerint ez egyebek mellett az elmúlt időszak sikertelen válságkezelésére vezethető vissza. Európa jövőjének érdekében olyan megújulásra van szükség, amely nem törekszik az európai nemzetek alkotmányos identitásának, kultúrájának és hagyományának felszámolására, amely felismeri, hogy Európa csak akkor maradhat igazán erős, ha erős identitással rendelkező, erős nemzetek alkotják, nyomatékosította. Hangsúlyozta, „mi olyan Európát szeretnénk, amely őrzi a kulturálisan különböző, szuverén nemzetek évszázados európai hagyományát”.
– Olyan vezetésre van szükség, amely békét akar és képes garantálni az emberek biztonságát. Amely feladja a gender-propagandát, és helyette a családokat és a gyermekvállalást támogatja. Meg kell erősítenünk közös értékeinket, amelyek évszázados küzdelem árán olyanná tették Európát, amilyennek ismerjük és szeretjük. Az a feladatunk, hogy megtaláljuk az embertársainkat Nyugat–Európában és visszavezessük erős hívószavakkal őket a normalitáshoz. Hogy az embereket és a nemzet érdekeit valóban képviselő jobboldali, szuverenista erők megerősödjenek a választásokon. Ezért arra kérem Önöket, hogy június 9-én támogassák a nemzeti érdekeket képviselő Fidesz-KDNP nemzeti listáját – fogalmazott Gál Kinga.
A Fidesz alelnöke arra buzdította a vajdasági magyarokat, hogy vasárnap, június 2-án az önkormányzati választásokon szavazzanak úgy, hogy méltó képviselőik lehessenek helyi szinten. A választások tétje az, hogy milyen erősek lesznek a magyarok önkormányzatai, emelte ki. Rámutatott, a magyar polgárok érdekeit leghatékonyabban magyar polgármesterek tudják képviselni, ezért fontos, hogy június 2-án minél többen szavazzanak a VMSZ-re.
A LOKÁLPATRIOTÁK SZÁMÁRA MINDENKI FONTOS
Juhász Bálint, a Tartományi Képviselőház elnöke szólt a folytatásban az egybegyűltekhez. Beszédének visszatérő eleme a lokálpatriotizmus volt. „Szeretjük Szabadkát, lokálpatrióták vagyunk és ennek a szavazóurnáknál is érvényt fogunk szerezni” – hangsúlyozta.
Szavai szerint június 2-án arról szavaznak majd a polgárok, hogy milyen Szabadkát szeretnének, míg június 9-én, illetve addig levélszavazatban arról, hogy miként látják az Európai Unió jövőjét. „Mi, vajdasági magyarok könnyen azonosulni tudunk a no war, no gender, no migration elvvel, ráadásul saját jelöltünk is van, aki még nem adta le levélszavazatát, tegye ezt meg mielőbb.” – mondta.
– Június 2-án itt, Szabadkán és máshol Vajdaságban, mind a 23 önkormányzatban karikázzuk be a VMSZ listáját. Így fogjuk helyi szinten is megőrizni a vajdasági magyarság erejét, úgy, ahogy tavaly decemberben országos és tartományi szinten már megőriztük. Hogy ki a lokálpatrióta? Az, aki a helyi emberekre figyelve, az ő prioritásaik szerint a tartományi költségvetésből közel 2 milliárd dinárt hoz fejlesztési eszközök formájában Szabadkára, az lokálpatrióta. Ez minden velünk együtt élő nemzetnek jó. Mint ahogyan az sem csak nekünk jó, hogy általános iskoláinkat és középiskoláinkat több mint 65 millió dinár értékben fejlesztettük. Az, aki átvesz egy majdnem bebukott projektumot és meg akarja valósítani a palicsiak több évtizedes álmát, az szintén lokálpatrióta. Az is szeretheti Szabadkát, aki hazai forrásoktól függetlenül anyaországi támogatással gazdaságfejlesztési programot indít el és Szabadkára hoz 150 millió eurónyi beruházást, 75 millió eurónyi támogatással. Szabadkán 2 500 projektum valósult meg, 144 fiatal pár, illetve egyedülálló szülő jutott saját ingatlanhoz, 136 új cég nyílt Szabadkán, 563 kis- és mikro családi vállalkozást támogattunk, valamint több mint 1 500 mezőgazdasági termelőt, továbbá 40 nagyberuházást valósítottunk meg – sorolta Juhász Bálint.
A Tartományi Képviselőház elnökének szavai szerint a VMSZ bizonyította, hogy mindenkiért tud dolgozni, mindenkivel együtt tud működni és mindenki számíthat rá. „Június 2-án azt szeretnénk látni, hogy mi is számíthatunk másokra, legyünk ott, legyünk sokan és növeljük közösségünk erejét itt, Szabadkán” – üzente Juhász Bálint.
AZ ÉLHETŐ FALVAKÉRT ÉS VÁROSOKÉRT DOLGOZTAK
A rendezvény dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnökének és szabadkai listavezetőjének a felszólalásával fejeződött. Vasárnap kiderül, hogy a polgárok mit gondolnak a párt eddigi munkájáról, mondta. Kiemelte, tény, hogy az elmúlt három hétben és az elmúlt négy évben is mindent megtettek annak érdekében, hogy a vajdasági magyarság falvai és városai élhetőek legyenek, hogy jó legyen ezekben élni, gyermekeket felnevelni, hazatérni és megöregedni.
Az épített örökség védelmével kapcsolatos tevékenységről szót ejtve rámutatott, nemcsak a védelem, hanem a régi fény visszaállítása is prioritás volt, ennek egyik aktuális példája a palicsi Víztorony, hangsúlyozta. Szavai szerint az épített örökség megóvása az idő vasfogától, vagy azoktól, akik kizárólag négyzetméterekben, illetve profitban gondolkodnak, illetve minden egyéb veszélyforrástól, feladat és kötelezettség. Amennyiben a VMSZ az elmúlt 4 évben nem lett volna a városi hatalmi koalíció része, Szabadka ma legalább 55 épülettel lehetne szegényebb, emelte ki. „Legyen szó családi örökségről, vagy közösségi örökségről, normális ember nem herdálja el az örökségét, de érzelmileg is kötődik ahhoz. Büszke vagyok arra, hogy az elmúlt 4 évben semmit nem bontottak le, amit nem lett volna szabad, és semmi nem épült ott, ahol nem kellett volna. Meg kell jegyeznem, ez akkor sem volt mindig így, amikor VMSZ-es volt a polgármester és abszolút többségünk volt a városban” – nyomatékosította. Rámutatott, köztársasági és tartományi pénzeket is hoztak a városba, illetve az egyéb településekre a célok megvalósításának érdekében, ezért fontos a kormányzati szerepvállalás köztársasági és tartományi szinten.
Pásztor Bálint szavai szerint a tevékenységet az örökségvédelem mellett az önkormányzatok, illetve a helyi közösségek egyenrangú fejlesztése is meghatározta, míg külön Palics vonatkozásában az épített örökség megóvása, a településfejlesztés és a túrizmus állt a tevékenység középpontjában.
Kitérve a szabadkai önkormányzati választáson induló többi jelöltlistára Pásztor Bálint leszögezte, hogy a koalíciós partnerről nem szeretne beszélni, főleg nem rosszat mondani arról, csupán sok sikert kíván neki.
– Egy ellenzéki lista képviselői szombaton, a kampánycsend idejében a központban fognak biciklizni. Ők ezekben a napokban az épített örökség megóvására hívják fel a figyelmet. Azokról a liberális ellenzéki pártokról beszélünk, amelyeknek ebben a városban is volt 12 éve bizonyítani. Soha olyan városrombolás nem zajlott Szabadkán, mint amikor a Demokrata Párt adta a város polgármesterét. Van egy másik ellenzéki lista, a Kulturális Szabadkáért, ezt civil listaként próbálják meg eladni, ám tudjuk, hogy mely párthoz köthető emberek vannak ezen a listán. Ennek a listának a vezetője az SZHP javaslatára lett az egyik szabadkai intézmény igazgatója, nyilván semmi köze az SZHP-hez… A szabadkaiak megérdemlik, hogy tisztán lássanak. Mi nem tudjuk úgy elképzelni Szabadkát, hogy a szerbek, a horvátok, a bunyevácok és a magyarok legitim képviselői ne legyenek ott a hatalmi koalícióban. Mi azon leszünk, hogy a mi elveinket valló polgárok szavazatait begyűjtsük, legális eszközökkel, tisztességesen, nemcsak Szabadkán, hanem mindenhol máshol – fogalmazott Pásztor Bálint.
Szintén kitérve arra, hogy ki is a lokálpatrióta, a VMSZ szabadkai listavezetője kifejtette: az, aki rajongásig szereti saját települését, aki büszke nemzeti hovatartozására, ám helyi önkormányzati választások alkalmával kizárólag saját településének a zászlajára esküszik.
Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele