2025. január 3., péntek

Emelkedő bérleti díjak

A külföldiek jelenléte megnehezíti a helybeliek ingatlanvásárlását

A tanév kezdetével megnőtt a kereslet a bérelhető szabadkai lakások iránt, ami magával hozta ezek drágulását is. A közelmúltban olyan hírek is megjelentek a világhálón, miszerint egy-egy lakás havi bérletének összege a 250 eurót is elérheti. Erről, illetve a szabadkai ingatlanhelyzet egyéb kérdéseiről Szügyi Rezső ingatlanügynökkel beszélgettünk.
– Évente visszatérő folyamat, hogy amikor elkezdődik a tanév az egyetemeken és középiskolákon, beindul a lakások iránti kereslet is. Ez kihat az árakra is, és ez egy egyetemi városban, mint amilyen Szabadka is, természetes. De a bérleti díjak emelkedésérhez egyéb tényezők is hozzájárulnak. Sok külföldi érkezett a városba, akik ingatlant keresnek, és ideiglenesen ők is albérletben laknak. Minden tulajdonos arra számít, hogy a külföldi majd többet fizet az albérletért. Elsősorban a kicsi és szép új lakások iránt van kereslet, és ezeknek van a legmagasabb ára. Egy másfél szobás, 40–45 négyzetméteres központi lakás bérlete 250 euró körül alakul, de akár 300 euróért is kiadható. Viszont ha a tulajdonos hosszabb távra szeretné kiadni a lakását, mérsékeltebb áron kínálhatja. Az árakat az infláció is befolyásolja, hisz az elmúlt években megdrágultak az építőanyagok és a bútorok is. Emellett számolni kell a lakás értékének változásával is, hisz az elmúlt öt évben szinte megduplázódtak a lakások árai. Annak idején, mondjuk 800–900 euró volt a lakások négyzetmétere, míg most 1400–1500  euróba kerül. A régi lakások iránti kereslet kicsit visszaesett, az új lakások pedig pörögnek, különösen a kisebb garzonok, másfél szobás lakások. Annak, akinek megvan rá a pénze, nagy húzóerőt jelent, hogy vissza tudja igényelni a 10 százalékos áfát. Megéri új lakásba fektetni, mert nem kell felújítani, szembesülni az építőanyag árakkal, a szakemberhiánnyal. Ráadásul az új lakások rezsije töredéke annak, ami egy régi lakásé – mondta Szügyi Rezső, aki azt is hozzátette, hogy a külföldön dolgozó szabadkaiak a megtakarításaikat sokszor itteni lakás vásárlásába fektetik, ugyanakkor sok külföldi is vásárol lakást, a legtöbben Oroszországból érkeznek, de beszélgetőpartnerünk elmondása szerint se szeri, se száma azon országoknak, ahonnan jönnek emberek, és lakást szeretnének vásárolni. Ezek egy része befektetés céljából vesz lakást, de vannak, akik állandó letelepedési szándékkal. Szügyi Rezső emellett elmondta, hogy a vasút felújítása is vonzóbbá tette a szabadkai lakásokat a külföldiek, ugyanakkor az újvidékiek és belgrádiak szemében is.
A lakások mellett a házakra is van kereslet.
– A házak iránt is érdeklődnek a külföldiek. Ők nálunk elsősorban az ötvenezer euró körüli ingatlanokat keresik, viszont a környező falvakban is rengeteg ingatlan kel el külföldieknek, például Bajmokon, Bácskossuthfalván. Annak ellenére, hogy van kereslet rájuk, a szabadkai ingatlanok ára nem emelkedett meg jelentősen. Mára a külföldiek is hozzászoktak, hogy nem adják meg azonnal a kért árat, hanem igyekeznek faragni abból, mert ők is tájékozódnak az ingatlanpiacon. A legtöbben az oroszok vannak, és az esetükben gondot okoz, hogy a rubel elértéktelenedett. Ha eladják az ingatlanjukat Oroszországban, annak árát rubelben kapják meg, és ennek árfolyama a dollárhoz viszonyítva az elmúlt évben megfeleződött. A százezer euró feletti ingatlanok kelnek el legnehezebben. Szabadkán a legnépszerűbb a Kertváros és az Újváros helyi közösség, de a Vasutas-település is kelendő terület. A vásárlóknak a legkevésbé a Zorka helyi közösség a vonzó, de itt is elkelnek ingatlanok – hallhattuk a szakembertől, aki azt is kifejtette, hogy Palicson túlkínálat van házakból és telkekből is, így aki el akarja adni az ingatlanát, annak engednie kell az árból, ami az elmúlt időszakban többek között az akvapark építése miatt megnőtt.
A külföldiek jelenléte megnehezíti azt, hogy a helybeliek ingatlanhoz jussanak.
– Sajnos a szabadkai fiatalok nagyon megérzik a külföldi vásárlók jelenlétét, mert aki hitelből szeretne lakást, vagy házat venni, nem tud labdába rúgni a készpénzzel rendelkező külföldiekkel szemben. Hasonló a helyzet, mint Európa más részein, a turisztikai célpontok estében, ahol a vendégek „veszélyeztetik” az ott élők életét. Másrészt a vásárlást az is nehezíti, hogy az ingatlanok bejegyeztetése lassan halad, az adminisztráció nem követi a keresletet – tudtuk meg Szügyi Rezsőtől.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az új lakások rezsije töredéke a régi lakásokéinak / Molnár Edvárd felvétele