Szabadka Város mezőgazdasági és környezetvédelmi titkársága az idén több, mint ötvenmillió dinárral támogatja a mezőgazdasági termelőket, illetve azon civil szervezeteket, amelyek mezőgazdasági jellegű rendezvények megszervezésével járulnak hozzá a vidékfejlesztéshez. A pályázatokat az év folyamán folyamatosan írták ki, és habár a legtöbb esetben már nem tudnak több pályázatot fogadni, és hamarosan eredményeket hirdetnek, egyes kiírásokra még jelentkezhetnek az érintettek.
Bognár Pásztor Hajnalka, a város mezőgazdasági és környezetvédelmi ügyekkel megbízott tagja elmondta, hogy a kamattámogatás iránt nagy érdeklődés mutatkozott.
– A rendkívüli szárazság miatt a termelők az elmúlt években az önkormányzat segítségét kérték. 2022-ben hétmillió dinárt tudtunk elkülöníteni a gazdák támogatására, majd megszületett a határozat, hogy ezt az összeget jelentősen megnöveljük. A termelőknek direkt kifizetéseket nem adhatunk, de különféle intézkedéseken keresztül tudjuk segíteni a kis- és közepes gazdaságok fennmaradását, mivel ezek a leginkább kitettek a piacnak és az időjárási viszontagságoknak. A korábbi programunkat a gazdákkal egyeztetve több intézkedéssel bővítettük ki. Az idei pályázatok és felhívások közül rendkívül népszerű volt a mezőgazdasági földterületek biztosításának társfinanszírozása, valamint a kamattámogatás is. Utóbbi véleményünk szerint nagy segítséget jelent számukra, hogy az őszi vetéshez szükséges alapanyagokat meg tudják vásárolni. A támogatások iránti érdeklődés nagyobb, mint tavaly, ami annak is köszönhető, hogy augusztus közepén egy előadássorozatot szerveztünk a falvakban, ahova meghívtuk a termelőket – mondta Bognár Pásztor Hajnalka, akitől azt is megtudtuk, hogy a mezőgazdasági jellegű rendezvények szervezői számára kiírt pályázatra 24 pályázat érkezett, és a közeljövőben eredményt hirdetnek, csakúgy, mint a gépek és kapcsolható eszközök vásárlására vonatkozó pályázat esetében, amelyre 193-an jelentkeztek.
Újházi Tímea, a mezőgazdasági és környezetvédelmi titkárság titkára szavai szerint az állattenyésztők előtt még több pályázat nyitva áll.
– A kamattámogatással kapcsolatban el kell mondani, hogy a bankokkal megkötöttük a szerződést, és ezt követően a gazdák a bankoknál folyamodhattak hitelért. Erre tízmillió dinárt irányoztunk elő, és 111 kérvényt adtunk ki. A pályázatot lezártuk, és amint a bankoktól megkapjuk a kimutatásokat, és látjuk, hogy ha maradt, mekkora összeg áll a rendelkezésünkre, a várólistán lévő jelentkezők kerülnek fel, és őket értesíteni fogjuk. Az állatorvosi költségek visszatérítésére vonatkozó kiírásunkra november 30-áig jelentkezhetnek az állattenyésztőnk, hisz a rendelkezésünkre álló hárommillió dinárból 606 ezer dinár még maradt. Emellett a sertés- és szarvasmarha-tenyésztők a szaporítóanyag, illetve a mesterséges megtermékenyítés költségeinek társfinanszírozására is jelentkezhetnek, és ebben az esetben szintén hárommillió dinár állt rendelkezésünkre, aminek fele továbbra is megvan, és november végéig jelentkezhetnek a termelők – tudtuk meg Újházi Tímeától. Beszélgetőpartnerünk emellett elmondta, hogy a mezőgazdasági gépek és csatolható eszközök vásárlásának társfinanszírozására vonatkozó pályázatban módosítások is történtek a tavalyi kiíráshoz képest, hisz akkor kizárólag a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó termelők jelentkezhettek, míg jelenleg ez a mezőgazdaság minden területét felöleli.
A pályázatokról, illetve az eredményekkel kapcsolatban a város hivatalos weboldalán találnak információt az érdeklődők, ugyanakkor a pályázókat telefonon is értesítik.
Nyitókép: Molnár Edvárd archív felvétele