2024. október 18., péntek

Tovább a kitaposott úton

A szabadkai városvezetés első száz napjáról

A júniusi helyhatósági választásokat követően július 10-én került sor a szabadkai városi képviselő-testület alakulóülésére. Az azóta eltelt időszakban elvégzett munkáról Góli Csilla, Szabadka Város alpolgármestere, valamint Gyivánovity Dániel, a városi képviselő-testület elnöke pénteken egy sajtótájékoztató keretén belül számolt be. Egyebek mellett szó esett a város éves költségvetésének módosításáról, különböző beruházásokról, illetve a tervekről is.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

Gyivánovity Dániel a városi képviselő-testület tevékenységéről számolt be.

– A képviselő-testület alakulóülésén kinevezték az önkormányzat tisztségviselőit, felállt a városvezetés, és azonnal megkezdhettük a munkát. A Vajdasági Magyar Szövetség politizálásának három célkitűzése volt és van, amit az előző mandátumban és a kampányunkban is prioritásként határoztunk meg, ezek a városmag megőrzése, azaz Szabadka épített örökségének és identitásának megóvása, Palics fejlesztése és visszahelyezése Európa idegenforgalmi térképére, valamint a helyi közösségek arányos fejlesztése. A városi képviselő-testület második ülésén többek között rendeletet hoztunk a díszpolgári cím, a Pro Urbe-díj és a dr. Bodrogvári Ferenc-díj adományozásáról. Szeptember elsején megünnepeltük a város napját, majd megtartottuk a harmadik rendes ülésünket. Utóbbin a tanácsnokok határozatot hoztak a város 12 közvállalata és két korlátolt felelősségű társasága 2023. évi működési tervének megvalósulásáról. Vállalataink jól teljesítettek, a pénzügyi beszámolók alapján mind pozitív üzleti eredményeket valósítottak meg, és várhatóan több, mint 55 millió dinárral gazdagítják a város költségvetését – mondta Gyivánovity Dániel, aki a negyedik ülésről is beszámolt, kiemelve, hogy a költségvetés módosításával a város büdzséje 4,5 százalékkal, vagyis 480 millió dinárral növekedett.

A képviselő-testület elnöke elmondta, hogy a helyi közösségek részarányos fejlesztése érdekében a költségvetés módosításával pénzeszközöket biztosítottak a helyi közösségek épületeinek korszerűsítésére, ugyanakkor az állati eredetű hulladékok és melléktermékek kezelésének több évtizedes problémáját is sikerült megoldani, és Csantavéren egy új begyűjtő és feldolgozó üzem épül, ami 2025-ig el is készül. Emellett Palicson új egészségház épül, amely beruházás szintén jövőre fejeződik be.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

Góli Csilla szavai szerint a VMSZ és a Szerb haladó Párt közötti koalíciós szerződésnek számos pozitív hatása lehet Szabadkára is.

– Az a tervünk és szándékunk, hogy azon a kitaposott úton haladjunk, amit az előző mandátumban dr. Pásztor Bálint a városi képviselő-testület elnökeként és Kern Imre alpolgármesterként meghatározott. A stratégiailag fontos nagyberuházások mellett továbbra is szeretnénk a polgárok egyedi igényeivel is foglalkozni. A VMSZ csakúgy mint tartományi és köztársasági szinten, Szabadkán is koalícióban van az SZHP-vel. A két párt más-más területekre helyezi a hangsúlyt, de együttműködve dolgozunk a közös célok elérése érdekében. A szeptember 13-án aláírt koalíciós szerződésben számos olyan projekt szerepel, amelyek fontosak a szabadkaiaknak. Ilyen például a Majsai-hídnál lévő körforgalom kérdése, az Y-elágazás bővítése, a Csantavér és Orom, valamint Békova és Orom közötti út építése. A szerződésben újból megerősítést kapott a Tiszta Szerbia projekt, a Népszínház befejezése, amely magába foglalja a koncertterem befejezését is, de szerepel benne a Palicsi- és a Ludasi tó vízrendszerének javítása, a Sándori szeméttelep bezárása. Utóbbi meg is történt, és ez komoly problémát okoz azoknak a fuvarozóknak, akik építési törmeléket szállítanak, számukra azt javaslom, hogy forduljanak a Regionális Hulladékgazdálkodási Kft.-hez – mondta az alpolgármester, aki hozzátette, hogy a koalíciós szerződés a sport területén is előirányoz fejlesztéseket, például egy szabadkai fedett jégkorongpályát, aminek tervezésére előirányzott összeg szerepel a város pótköltségvetésében.

Góli Csilla emellett kifejtette, hogy folyamatban van a 2025. évi költségvetés kidolgozása, és ebben nagy figyelmet fordítanak a már megkezdett projektekre, illetve azokra a tervekre, amelyek esetében érvényes építési engedélyekkel rendelkeznek. Kiemelte, hogy a palicsi Víztoronyt követően a Bagolyvárat is fel szeretnék újítani, de a víkend-telep rendezését is folytatnák. Az alpolgármester emellett bejelentette, hogy folytatódik az OptiBike projekt, aminek köszönhetően újabb kerékpárutakkal gazdagodhat Szabadka.

– Innovatív módon próbáljuk megközelíteni a városrendezést. Szabadkának két nagy potenciálja van, az épített és a természeti örökség, és ezt a kettőt szeretnénk alappillérként definiálni minden jövőbeli városrendezési tervben. Hiszem azt, hogy a hagyatékra korszerű technológiákkal, korszerű módszerekkel és anyagokkal, elképzelésekkel olyan megoldások születhetnek, amiket 120 év múlva úgy emlegetnek a krónikák, mint ahogy mi ma emlegetjük Raichle Ferencet, Macskovity Tituszt, Komor Marcellt, vagy Jakab Dezsőt – mondta Góli Csilla.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele