2024. október 26., szombat

Kék Zónák

Mi a hosszú élet titka?

A Földön élő lakosság kétharmada hal meg szív- és érrendszeri vagy daganatos betegségben. Számos kutatás bizonyítja, hogy mindez megelőzhető lenne. Van a világon öt olyan mágikus terület, ahol a lakosok igen kiemelkedő életévet élnek meg. Dan Buerrner, a National Geographic egyik szerzője kutatást végzett annak kapcsán, hogy felkeresse ezeket a helyeket és megfigyelje, mi az a titok, ami lehetővé teszi az ott élők magas életkorát. Kék tollal jelölte be a térképen azt a néhány területet, ahol a feljegyzések szerint a legtöbb olyan 90 és 100 éves lakos él, akik későn vagy még sosem szenvedtek egészségi gondokkal. Innen kapták nevüket a Kék Zónák. Ez az öt hely Szardínia, Okinava, Icaria szigetek, Nicoya félsziget és Loma Linda kisváros. A hosszú élet titkáról és a Kék Zónák kutatásainak következtetéseiről hallhatnak előadásokat azok, akik az elkövetkező hetekben csütörtökönként 18 órától ellátogatnak a Szabadegyetemre. Az első találkozón az olaszországi Szardínia sziget, Barbaria területéről, azaz a barbárok földjéről volt szó csütörtök délután a Szabadegyetemen. Ez egy hegyvidékes rész, ahol mintegy 530 olyan személy él, aki meghaladta már századik életévét és jó egészségnek örvend. Ebben a régióban hozzávetőlegesen 58 ezren élnek. Dr. Ősz-Farkas Ernő gyógyszerész, lelkész, egyetemi adjunktus tartotta az első előadást, melyre igen szép számmal gyűlt össze a hallgatóság.
– Nehéz lenne elmondani pár perc alatt, hogy mi is szükséges ahhoz, hogy valaki sokáig éljen, hiszen az elkövetkező hat hétben erről fognak szólni az előadások. Ám dióhéjban talán annyit mondhatok, hogy a mozgás, egészséges táplálkozás, a stresszkezelés és a közösségi élet nagy mértékben hozzájárul, hogy hosszabb életet éljenek az emberek. Az öt Kék Zóna közül négy szigeten vagy félszigeten található, viszont ha mi odamennénk, valószínűleg vinnénk magunkkal azokat a szokásokat, melyekben eddig éltünk. Ezek az emberek ezekben a zónákban az ősi hagyományaikat követik, és azért élnek így, mert így szokták meg. Például a szardíniai pásztorok, akikről ma szó volt, nem azért gyalogolnak a hegyeken fel és le, hogy a lépésmérőjükön meglegyen az a nyolc kilométer, ami a kutatók szerint rendkívül fontos az egészség megtartáshoz, hanem azért, mert a kecskéket kihajtják, este pedig visszaterelik. Tehát nem folytatnak tudatos egészségmegőrzést. Ám van egy ötödik Kék Zóna is Kaliforniában, egy nagy város mellett kisváros, Lomo Linda, ahol tudatosan, nevelés hatására alakítottak ki egy más kultúrát, mint ami körülvette őket, egy ellenkultúrát. Erre alapozva mondhatjuk azt, hogy akár itt Szabadkán is, amennyiben valaki követi ezeket az elemeket, kialakíthat egy saját Kék Zónát, mely által ugyanolyan áldásokban lehet része, mint a szardíniai, az okinavai vagy a Costa Rica-i őslakosoknak – nyilatkozta az előadó.
Előadásában kiemelte, hogy a szardíniai lakosok genetikai adottságaikban nem különböznek a világ más tájain élőktől, viszont az életmódjuk és szokásaik merőben mások. Elhangzott az is, hogy az ember életének minősége és hossza mindössze 20 százalékban függ a genetikai adottságoktól és 80 százalékban az életmódtól. Azt is megtudhattuk, hogy egy kis odafigyeléssel akár 10 évvel meghosszabbíthatjuk az egészségesen élt éveink számát. Ám akkor mi is a hosszú élet titka? A kutatások szerint mozogjunk sokat, együnk helyesen és nevessünk sokat. A többiről részletesen az előadásokon hallhatnak az érdeklődők csütörtökönként a Szabadegyetemen, ahol a térségre jellemző egészséges ételeket is megkóstolhatják, illetve receptet kaphatnak az elkészítésükhöz.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gál Hermina felvétele