A Szabadkai Gyűjtők Egyesülete szombaton 87. alkalommal szervezte meg régiségvásárát, amelyen egyebek mellett pénzérméket, papírpénzeket, bélyegeket, festményeket, dísztárgyakat, jelvényeket, sőt fegyvereket is kínáltak a látogatóknak. A rendezvényre ezúttal is az egész régiónkból érkeztek kiállítók és vásárlók. Az eseménnyel kapcsolatban Gerlovics Szilveszter, a Szabadkai Gyűjtők Egyesületének elnöke nyilatkozott lapunknak.
– Egyesületünk tavaly ünnepelte fennállásának ötvenedik évfordulóját, és minden évben kétszer, tavasszal és ősszel megtartjuk a régiségvásárunkat. Ezúttal több, mint 110 asztalt foglaltak le, és hetven kiállítónk van az egész régióból, tehát nemcsak Szabadkáról és Vajdaságból, hanem Szerbia délebbi területeiről, Boszniából, Bulgáriából, Magyarországról. A látogatók száma egy-egy ilyen eseményen 300–350 szokott lenni. A kiállítóink legtöbbje numizmatikai anyaggal érkezett, ami azért is indokolt, mert ezt a legkönnyebb szállítani, mozgatni, ugyanakkor értéket képvisel. De mindenféle régiséget megtalálnak a látogatók, fel sem lehet sorolni azokat a tárgyakat, amelyek az elmúlt kétszáz év régiségei közé tartoznak. Olyan ez a kiállítás, mint egy interaktív múzeum, hisz itt is megtalálható mindaz, amit egy-egy múzeumban megtekinthetünk, azzal, hogy itt meg is érinthetjük, sőt meg is vásárolhatjuk az adott tárgyat. Abban különbözünk a környékünkön megszervezett hasonló rendezvényektől, hogy ide nem csak gyűjtők jönnek el, hanem nagyon sok szabadkai házaspár, akik felújítják az otthonukat, és szeretnék régi dolgokkal, például festményekkel, faliórával feldíszíteni azt. Ezzel a reményeink szerint meg is fertőzzük őket, és bízunk benne, hogy a jövőben gyűjtőként is aktívak lesznek – hallhattuk a szervezőtől.
Beszélgetőpartnerünk emellett elmondta, hogy az érmék tekintetében nagy figyelmet kap a nemzeti numizmatika, vagyis a szerb történelemhez köthető anyag, ugyanakkor területünkön az Osztrák–Magyar Monarchia pénzei is érdekesek, csakúgy, mint az ókori érmék, a római és ógörög pénzeszközök, amelyek mind megtalálhatóak voltak a kiállításon. A gyűjtők Gerlovics elmondása szerint egy-egy érdekesebb és értékesebb darabért több száz kilométerre is elutaznak, mivel a kínálat kicsi, hisz az anyag nagy része, elsősorban a néprajzi jellegű tárgyak, a gazdagabb nyugati országokba került.
Nyitókép: Benedek Miklós felvétele