2024. november 21., csütörtök

Magyar feliratok a szabadkai vasútállomáson

A Belgrád–Budapest vasútvonal felújítása során többek között a vonalon lévő vasútállomások egy része is megújul. Ennek köszönhetően az esetenként száz évnél is idősebb épületek visszakapják régi fényüket, természetesen a legújabb kor igényeihez igazodva. Így van ez a szabadkai vasútállomás esetében is. Az épület nagy része a 19. században épült fel, és mivel műemléki jelentősége is van, a jelenlegi felújítás a Községközi Műemlékvédelmi Intézet iránymutatásai szerint történt.
Az állomás épülete teljes körű felújítása során új tetőt kapott, kívül-belül új vakolat került rá, és a nyílászárókat lecserélték. Emellett a peronok és vágányok rendszere is új formát kapott. Ugyanakkor a renoválás végén elhelyezték a tájékoztató feliratokat is, viszont az információk csak szerb és angol nyelven kerültek ki a táblákra. Ezt október harmadikán, Szabadkán, a vasútállomáson tett látogatása során Aleksandar Vučić elnök is szóvá tette. Az államfő amellett, hogy hangot adott elégedetlenségének, akkor azt is kihangsúlyozta, hogy emiatt az állomás megnyitása a korábban tervezettnél később fog megvalósulni. Az elnök látogatását követően mindenki biztosra vette, hogy előbb-utóbb a magyar nyelvű feliratok is felkerülnek az állomás falaira, annál is inkább, mivel egybehangzó vélemények szerint nem nagy beruházásról van szó, hiszen csak a fóliákat kell újranyomtatni. Az elmúlt napokban több portál is beszámolt arról, hogy már láthatóak magyar feliratok az állomáson. Tegnap mi is kilátogattunk a helyszínre, és megbizonyosodtunk arról, hogy valóban elkezdődött a magyar nyelvű feliratok kihelyezése. Így több helyen a cirill betűs felirat mellett angolul és magyarul is olvashatóak a legfontosabb információk, ugyanakkor a település nevét is feltüntették magyar nyelven. A munkát azonban még nem fejezték be, ugyanis egyes táblákon még csak cirill betűs és angol szöveg olvasható. A közösségi oldalakon többen is feltették a kérdést, hogy amennyiben kihelyezik a szerb és magyar nyelvű feliratokat, miért nem teszik ugyanezt horvát és bunyevác nyelven, amik szintén hivatalos használatban vannak a városban.
A vasútállomást mind ez idáig nem vették birtokukba az utasok, a Zombor, Zenta és Szeged irányába közlekedő vonatokon utazók továbbra is az épület mellett felállított bódéban vásárolhatják meg a menetjegyüket. A vonalon, vagyis a Belgrád–Budapest vonal szerbiai szakaszán, Belgrád és Szabadka között a vasúti közlekedés a korábban elhangzott bejelentések szerint november 24-én indulhat meg. Várhatóan arra az időpontra a szabadkai vasútállomást is átadják az utasoknak, hisz a munkálatok legnagyobb része szemmel láthatóan befejeződött, és munkásokat is már csak elvétve láthattunk a területen. Arról viszont egyelőre nem rendelkezünk információval, hogy az újvidéki vasútállomáson bekövetkezett tragikus események miatt változik-e a vasúti közlekedés megindulásának időpontja.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele