Ha húsvét, akkor hímes tojás. Az egyik legjellegzetesebb kelléke ennek az ünnepkörnek a díszített tojás. Szinte mindegyik vallásban megjelenik a festett és kicicomázott tikmony, hiszen igen mély jelentőséggel bír, az újjászületés, a feltámadás, illetve a termékenység jelképe. Számos háznál ma is él a tojásfestés hagyománya, ahogyan Gál Angéla tanítónőnél is. Évtizedek óta hobbiként hímezi a tojásokat, vannak darabok, amelyekkel napokat is elbíbelődik. Minél aprólékosabb, annál szebb, vallja a tanítónő.
– Hetekkel az ünnepek előtt keresem a megfelelő tojásokat, mint a kacsa- vagy a libatojás, amelyek a csipkézéshez alkalmasak. A tyúktojás ehhez a módszerhez meglehetősen gyenge héjú. A kacsatojás a kedvencem, mert a kicsipkézés és festés után olyan hatása lesz, mint a porcelánnak. Emellett karcolt tojásokat is készítek, amelyhez a legmegfelelőbb a minél sötétebb tyúktojás. Dolgoztam már fürjtojással is, ahol az eredeti pettyes mintából alakítok ki karcolásos technikával különböző formákat, általában virágokat. Ám volt már szerencsém pulykatojáshoz és emutojáshoz is. A tojásokat, miután kifújom a tartalmát, jól megtisztítom, majd elkészítem a csipkézést, ami után fehérítős vízbe teszem, hogy a belső hártyát eltávolítsam. Ezután jól átöblítem a kellemetlen szag eltüntetése miatt. Következhet a festés, ami általában színes tusfestékkel, illetve akrilfestékkel történik, valamint a gicázás, azaz a viasszal való írókázás. Virágkompozíciókat szoktam készíteni legszívesebben, azon belül is a hagyományos magyar tulipánmintákat, hiszen így autentikus. Persze kérésre speciális formákat is rajzolok rá, volt már például egész erdő kisállatokkal, Pókember, TV Maci, illetve állatminták is. A csipkézés és a festés végén ráhúzok egy lakkréteget a tartósság és a színek megőrzése érdekében – részletezte a tanítónő.
Krajski Jović Valéria az év háromszáz napján készíti a hímes tojásokat, hogy elegendő mennyiség gyűljön össze a húsvéti ünnepekre.
– Tizenöt éve foglalkozom tojásdíszítéssel. Az első tojás szalmatechnikával készült, azóta szalvéta dekupázzsal, karcolással, mandala pöttyözött technikával, quilling- azaz papírcsíktechnikával készítem őket. Ritkán csipkézem is őket, és most kezdtem viasszal írni is őket. Ezekből keveset készítek. Amit szeretek még csinálni, az a legegyszerűbb bevont tojás, amikor egy matricát ragasztunk a tojásra. Általában tyúktojást használok, libatojásból csak a különlegesen nagy méretűeket díszítem ki, de a kedvencem a gyöngytyúk tojása, ami szív alakú és kemény. Igen kelendő mindegyik technikájú tojás, aki szeretne vásárolni, az 50 dinártól 500 dinárig talál a pici asztalomon – mondta az elárusító, aki a tejpiacon kínálja portékáját.
A tapasztalatok szerint vidékünkön még mindig él úgy a hímes tojás készítése, mint a locsolkodás hagyománya. Főleg a népi egyesületek őrzik ezt, hiszen a fiatal legények csapatokban járnak a lányos házakhoz, ahol szépen díszített hímes tojások várják őket.

Krajski Jović Valéria hungarocell tojásból készült díszeket is árul

Nyitókép: Gál Angéla csipkézett hímes tojásai