2025. április 29., kedd
SZABADKA EMLÉKTÁBLÁI ÉS EMLÉKJELEI (1.)

Székely Tibor-emléktábla

Szabadka köztéri szobrait, valamint szökőkútjait és csobogóit bemutató sorozatunk után egy új sorozatot indítunk útjára, amelyben Szabadka köztéri emléktábláit és emlékjegyeit mutatjuk be. Ezek a felirattal vagy domborműves ábrázolással ellátott táblák egy hellyel kapcsolatos fontos eseményt vagy személyt örökítenek meg, így Szabadka történetének egy-egy fontos mozzanatáról tanúskodnak.
A Korzó 15. házszám alatt, a Prokes-palota falán található a Székely Tibor-emléktábla, amely a világhírű világutazónak, földrajztudósnak, eszperantistának, írónak, újságírónak állít emléket. Székely Tibor ugyanis haláláig ebben a házban élt és alkotott.
Székely Tibor 1912. február 14-én született a mai Szlovákia területén lévő Sepsiszombaton. Fiatalkorában családjával sokat költözött. Kikindán kezdte el a gimnáziumot, de 1929-ben Nikšićben tette le az érettségit. A gimnázium után, apja kívánságára, jogot tanult Zágrábban, de az egyetem elvégzése után soha többé nem foglalkozott joggal. Inkább újságírónak állt. 1939-ben egy lap megbízásából Argentínába utazott, hogy riportsorozatot készítsen az ottani jugoszláv emigránsokról. Itt érte a II. világháború kitörése. Tizenöt évig maradt Latin-Amerikában, ahol többek között megmászta a kontinens legnagyobb hegycsúcsát, az Aconcaguat, expedíciót vezetett a brazíliai őserdő mélyére és dr. Enrique Hertzog bolíviai elnök megbízásából felderítetlen területeket térképezett fel. 1954-ben tért vissza Jugoszláviába, és Belgrádban telepedett le, de az utazással nem hagyott fel. Bejárta Ázsia és Afrika nagy részét. Az utazások mellett fáradhatatlanul népszerűsítette az eszperantót, ezt a nemzetektől független, mesterséges nyelvet. 1972-ben költözött Szabadkára, és ő lett a városi múzeum igazgatója. Ezt a tisztséget 1976-os nyugdíjba vonulásáig töltötte be. Haláláig élt városunkban. Szabadka iránt érzett szeretetét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy utazásai során összegyűjtött gazdag és felbecsülhetetlen értékű gyűjteményét a városra hagyta. Emellett 1980-ban ő írt először átfogó életrajzi könyvet a szabadkai világutazóról, Vojnich Oszkárról A világjáró vadász címmel.
A 2012-es évet, Székely Tibor születésének századik évfordulójára emlékezve, az Európai Eszperantó Szövetség Székely Tibor évévé nyilvánította. Ennek szellemében világszerte számos rendezvényt tartottak, amelybe Szabadka is bekapcsolódott. Az emlékév keretében 2012. május 20-án avatták fel a Székely Tibor-emléktáblát a Prokes-palota falán, amelyet Sasa Vučinić, Szabadka akkori polgármestere és Đorđe Dragojlović, az emlékév szabadkai rendezvénysorozata szervezőbizottságának elnöke leplezett le. A táblát Maja Rakočević Cvijanov szobrászművész tervezte. A táblán látható bronzból készült domborműves portré Székely Tibor Bajai temetőben található síremlékén látható portré másolata. Az emléktábla szövegét arany színnel gravírozták szerb, magyar, horvát és eszperantó nyelven.

Magyar ember Magyar Szót érdemel