A szabadkai főgimnázium a századfordulón legtöbbször a tanárok kirívó szigora miatt került a helyi lapok címoldalára. Százhúsz évvel ezelőtt pedig egy olyan esetről számolt be a Bácskai Hírlap, amelyben a tanári szigor súlyos tragédiához vezetett. E heti tárcánkban ezt az esetet elevenítjük fel.
A Bácskai Hírlap 1901. május 3-ai száma „Inkviziczió a gymnasiumban” címmel egy fegyelmi eljárás lebonyolításáról tudósított. Az eljárás során egy huszonnyolc fős osztály huszonegy diákja állt a vizsgálatot lefolytató tanári kar elé.
„A napokban összeült a gymnasium tanári kara, hogy huszonegy diák fölött ítélkezzen. A bűn mit elkövettek az volt, hogy egyik tanáruknak névnapja lévén a VII. osztálybeli diákok kiknek a tanár főnökük volt este felkeresték a tanárt lakásán és mint hű tanítványokhoz illik felköszöntötték. A tanár ur megköszönte a megemlékezést és »menjenek haza« ezen jóakaratu figyelmeztetéssel bocsájtotta el őket.
A figyelmeztetéssel azonban nem használt mert a diákok egy-egy pohár bort is meg akartak inni a tanár úr egészségére, a vasuti átjáró melletti korcsmának kerthelyiségébe húzódtak meg nehogy egy »spiczli« feltalálja őket és ott körülbelül egy órát időztek miközben egy pár liter bort ittak meg, de már este ½ 9 órakor otthon voltak. Ez tehát a rettenetes vád ami őket terhelte.
A következő napon névtelen levél érkezett a gymnasium igazgatójához, amelyben az eset leírva volt” – olvasható a szabadkai lapban.
Az eljárás végén mind a huszonegy diák magaviseletét „kevésbé szabályszerűre” vagyis hármasra értékelték le. Ez annyit jelentett, hogy a huszonegy diák közül tizenegy elesett a tandíjmentességtől, továbbá ha a huszonegy közül bármelyiket egy tanár csak egy tantárgyból is megbuktatta volna, rögtön osztályt kellett volna ismételniük, mert pótvizsgára nem kaphattak volna engedélyt. Az ügy azonban itt még nem ért véget. A Bácskai Hírlap szintén május 3-én egy rendkívüli kiadása is megjelent, amelyben arról adtak hírt, hogy a huszonegy diák egyike, a tizenhét éves Kovács Gyula önkezével vetett véget életének. A terjedelmes tudósításból kiderül, hogy Kovács Gyula ellen egy újabb fegyelmi eljárás indult. A diák bűne ezúttal mindösszesen annyi volt, hogy óra előtt egy dal szövegét írta fel a táblára, amelyet aztán elfelejtett letörölni. Ez azonban a gimnáziumban elég volt egy újabb fegyelmi eljárás lefolytatásához. A második eljárás pedig Kovács Gyula számára annyit jelentett, hogy eltanácsolják az intézményből. Az eljárást lefolytató bizottság előtt azonban diák már meg sem jelent.
„A jobb sorsra érdemes fiatal ember ma délelőtt már nem volt előadáson, úgy látszik, hogy már előre elhatározta, hogy véget vet életének. Revolvert vásárolt és gyalog kiment a palicsi utra a vasuti sinek mellett, 11 óra tájban elért a Tuki-uton levő Hoffmann szálláshoz s az ott elhúzódó árokban jobb halántékába lőtt.
Tíz töltény volt a revolverben, négy lövés csütörtököt mondott, az ötödik jobb halántékán a fejébe furódott és rögtön halált okozott.
A pályaőr mikor a vonatot vizsgálta ott találta holtan a szerencsétlen ifjut.
Jelentést tett a rendőrségnél, és megindult a nyomozás, a mentők a hullát a baja temető bonczházába vitték” – írták a Bácskai Hírlapban.
Kovács Gyula tragédiája után a Bácskai Hírlap több számában is bírálta a főgimnázium vezetését, tanári karát és az intézmény szigorú oktatását.
„Nem döbbenti meg a szigorú tanár urakat az, hogy minden évben 10-20 diák szökik meg más városba, más gymnáziumba, mert itt megbuknak ötből, hatból – és a másik városból jeles bizonyítványt hoznak haza?
Menjenek ki a tanár urak hajnali négy órakor a pályaudvarba – láthatnak ott 5-6 ifjut hónuk alatt könyvekkel. Minden hajnalban ott vannak ezek a fiuk – szegény becsületes szülők gyermekei, kiket kiüldöztek azok, kik önérzettel utasítják vissza a tanbetyár elnevezést, mert őket ez nem illeti – kiüldözték az iskolájukból és most naponta átmennek Halasra hajnalba és este jönnek haza szüleikhez” – ostorozták a tanárokat a május 5-ei számban.
A Bácskai Hírlap későbbi lapszámai azonban arról tanúskodnak, hogy még egy ilyen tragédia után sem következtek be mélyreható változások az intézményben.
