2024. szeptember 2., hétfő

Emlékezés és isteni gondviselés

Temerinben ünnepi szentmisén idézték fel az ősök fogadalmát
Magyar ruhás legkisebbek szüleikkel a menetben (Góbor Béla felvétele)

Magyar ruhás legkisebbek szüleikkel a menetben (Góbor Béla felvétele)

Lovasbandérium a felvonulás élén (Góbor Béla felvétele)

Lovasbandérium a felvonulás élén (Góbor Béla felvétele)

Ft. Szungyi László plébánosatya, a templomajtóban átveszi az új kenyeret (Góbor Béla felvétele)

Ft. Szungyi László plébánosatya, a templomajtóban átveszi az új kenyeret (Góbor Béla felvétele)

A 165 éves fogadalom jegyében telt a pénteki nap Temerinben. Délelőtt az ünnepi szentmisére a labdarúgópályáról hosszú ünnepi felvonulás indult, amelyen zászlaik alatt ott voltak a helyi és a testvértelepülések civil szervezetei, a helyi közösség és az önkormányzat képviselői, a helyi magyar pártok vezetői, de a felvonuló menetben láttuk Pásztor Istvánt, a VMSZ elnökét, Hajnal Jenőt, a Magyar Nemzeti tanács elnökét, Ökrész Rozáliát, a Magyar Szó Kft. igazgatónőjét és a közélet más személyiségeit.

Az ünnepi szentmisét, amelyen bemutatták és megszentelték az új kenyeret, ft. Magyar Zsolt, temerini származású, de már Magyarkanizsán született újmisés mutatta be paptestvéreivel. Szentbeszédében az Illés-napra hazalátogatókra utalva hangsúlyozta, hogy mindenhol jó, de a legjobb otthon. A hazalátogatókat az itthon élőkkel összeköti az emlékezés, az, hogy 165 évvel ezelőtt az ősök az isteni gondviselés következtében utódaikra bízták a folytonos hálaadást, mert rájöttek arra, hogy nem elég csak folyton kérni az Istentől, hálát is kell adni a kapott kegyelmekért.

„Az erős hit és a gyermeki alázat késztette az ősöket arra, hogy szent fogadalmat tegyenek arra, hogy július 20-át, Illés napját községi ünnepnek teszik és úgy ők, mint utódaik ezen napot szentmisével, és egész napos munkaszünettel megünneplik. Ezen napot az Úrnak szentelik és imára kulcsolt kézzel, és gyermeki alázattal könyörögnek a Mindenhatóhoz, hogy vegye le róluk sujtó kezét, áldja meg verejtékes munkájukat, amiért minden évben ezen a napon könyörögni fognak.

Az alázatos szívvel hozott áldozat kedvező fogadtatásra talált. A sujtó kéz csapásai elmaradtak…”, olvasható a fogadalom 85. évfordulójára írt, a helyi sajtóban megjelent vezércikkben.

A szentmisét követően, az önkormányzat, a VMSZ és az I. Helyi Közösség tanácsának képviselői megkoszorúzták a plébániatemplom falánál Temeri Lőrincnek, Temerin első ismert plébánosának emléktábláját.

Délután a vásártéren lovaglási lehetőséggel folytatódott az ünneplés, majd a Hunor Hagyományőrző Egyesület szervezésében honfoglalás kori harci eszközöket mutattak és ismeretterjesztő előadás hangzott el a nomád életről a felállított jurtában. Megtartották az Őszirózsa vegyes kórus és a Juventus énekkar közös hangversenyét a Szent Rozália plébániatemplomban. Majd az esti órákban ugyancsak a vásártéren a Szirmai Károly MME művelődési műsora volt soron, amit lovasíjász-bemutató követett, a vendége Mónus József, 24-szeres világbajnok, tradicionális távlövő íjász volt.

Este elhangzottak az ünnepi köszöntők, megtörtént a kenyérszegés, majd a sátrak alatt marha- és birkapörköltből állóvacsora és hajnalig tartó mulatság következett.

Muzsikált a The End együttes, felléptek a Tini fesztivál énekesei. Ma és holnap folytatódik a rendezvények sora. Szombaton 8 órakor a Ferenc József-csatornán a Kárász Horgászegyesület szervezésében a Jó Pajtás gyermeklap horgászversenye gyerekeknek. 12 órakor a TSK pályán az 5. Sörös Szilveszter Emléktorna – öregfiúk labdarúgó-mérkőzései. 17 órakor a járeki halastón a Kárász Horgászegyesület szervezésében egész napos horgászverseny. 20 órakor a Tájházban a TAKT szervezésében az A&A duó fellépése, Mezei Szilárd együttesének dzsesszkoncertje; a TAKT-oklevél átadása, társalgás dzsesszzene mellett.

Vasárnap, július 22-én 9 órakor Agyaggalamblövő-verseny a Fácán Vadászegyesület szervezésében.