2024. szeptember 3., kedd

Templombúcsú Temerinben

Minden templomot egy hittitok, vagy egy szent tiszteletére szentelnek fel. A temerini plébániatemplom Palermói Szent Rozália tiszteletére épült. A szent emléknapja szeptember 4-én van, ekkor tartják a templom búcsúját. A szent életéről kevés feljegyzés maradt fenn, a magyarság körében a járványos betegségek védszentjének tekintik. Temerinben még a közelmúltban is sok kislányt kereszteltek Rozáliának, ám a mai szülők gyermekük számára már nemigen adják ezt a nevet.

A városban nem a mai templom az első, amelyet Szent Rozália tiszteletére szenteltek fel, ám nem ismeretes, hogy a valamikori és a mai egyházmegye területén létezett még egy a temerinin kívül. A feljegyzések és a hozzáférhető dokumentumok szerint a törökök kiűzése után a falu újratelepítésének éveiben Temerinben még csak egy kis templom épült, amelyet a hívők óhajára Szent Rozália tiszteletére szenteltek fel 1783-ban. Már akkoriban ideiglenes megoldásnak tekintették, mert várható volt a katolikus magyar lakosság számának gyors gyarapodása. Az új templom építését, ugyancsak Szent Rozália tiszteletére, 1804-ben kezdték meg, és 1806-ban fejezték be.
A régi kis templom felszentelésének 230 éves évfordulója felett ma már sokan elsiklanak, pedig jelentős ünnep, megemlékezési alkalom Temerin múltja és a helyi történelmi események tisztelői, a vallásos érzelmű emberek számára.

Sokan részt vettek tegnap, a búcsú alkalmából tartott ünnepi szentmisén, amelynek főcelebránsa ft. Erhart Róbert újvidéki esperesplébános volt, aki szentbeszédet is mondott. Eljöttek a községből származó papok: dr. Horvát László, Pásztor Árpád, Nagyidai Zsolt, Verebélyi Árpád és Zsúnyi Tibor, valamint a környékbeli lelkipásztorok. A szentmise végén ft. Szungyi László temerini plébános, a kerület főesperese meleg szavakkal köszönte meg a hívek és a paptestvérek nagyszámú részvételét, majd a hívek külön köszönetet mondtak a főcelebráns esperes atyának, és tapssal jutalmazták ft. Horvát László törekvését a doktori titulus elnyeréséért.

A „búcsú” sokaknak ma már a templombúcsú napját követő első vasárnapra eső vásárt, az édességeket, játékszereket és egyebeket árusítók sokaságát, a kisebb-nagyobb körhintákat, láncos ringlispíleket, vidámparkok kínálatát jelenti. A búcsúra azonban azok is igyekeznek hazajönni, akik más faluba, városba, esetleg más országba származtak el. Családok, régi ismerősök találkoznak ezekben a napokban.