Eredményhirdetéssel és díjátadással véget ért szombaton a IV. vajdasági és a XIV. temerini pálinkaverseny, amelyet a Kertbarátkör szervezett. A hét derekán volt a minták átvétele, majd a következett a szakmai értékelés. A 14 bíró, pálinkaszakértő négy csoportban értékelte a kisüstit a száz pontos osztályozó tábla szerint. A zsűri elnöke dr. Jovan Popov szeszesital-technológus volt. A bírák munkáját segítették, majd a szombati pálinkakóstolón közreműködtek a Kertbarátkör kézimunkacsoportjának tagjai.
Mint az várható volt, az idén kevesebb pálinkával neveztek be a szeszfőzők. A tavalyi 167 mintával szemben most „csak” 102 pálinkamintát vittek elbírálásra. A számbeli lemaradást azzal magyarázták, hogy a tavalyi időjárás nem kedvezett a gyümölcstermesztésnek. A tavaszi fagyok megtizedelték a gyümölcstermést, sokaknak nem volt miből pálinkát főzni.
– Bár a gyümölcstermés gyengébb volt, a pálinka minősége nem romlott – mondta Ábel László, a Kertbarátkör alelnöke, a díjkiosztás alkalmából. – Legtöbb volt az alma-, szilva-, szőlő- és törkölypálinka, de szép számban volt barack-, birs-, körte- vilmoskörte-, őszibarack-, meggy-, faeper-, cseresznye-, bodza- és ringlópálinka is. Az eredmények igazolják, hogy az értékelésre leadott kisüstik minőségével nem volt gond. A zsűri kiosztott 10 arany-, 17 ezüst- és 28 bronzérmet. A verseny győztes pálinkája címet, és a verseny nagyserlegét a cservenkai Zoran Poletanović 2012-es faeper pálinkája érdemelte ki.
A versenyen nagyon jól szerepeltek a temeriniek. A 102 benevezettből 41 helybeli kisüsti volt, azaz a pálinkák mintegy 40 százaléka. A temerinieknek tehát az időjárás viszontagságai ellenére jó gyümölcstermésük volt, és sok pálinkát hoztak el bírálatra. A helybeli versenyzők közül Kohanec Sándor vilmoskörtéje és a Kertbarátkör barackja nyert aranyérmet. A helybelieken kívül érkeztek versenypálinkák Cservenkáról, Rumáról, Beškáról, Zentáról, Kljajićevóról, Horgosról, Újvidékről, Jasenovóról, Bácsföldvárról, Zomborból, Topolyáról. Külföldi versenyző nem volt.
A kóstoló és díjkiosztás napján a szakmai tanácskozás keretében megalakult a Pannon pálinka klaszter, amelynek célja, hogy a házi pálinka előállításával foglalkozók jobban érvényesülhessenek a nagy ipari szeszfőzdék mellett. A pálinkaverseny éremhullása és az osztályozás eredménye megtekinthető a Kertbarátkör honlapján.