2025. január 18., szombat

Betekintés a kő és a víz mélységébe

Megnyílt a Brezsán Gyula fényképeiből összeállított kiállítás Temerinben

A Lukijan Mušicki Művelődési Központ képtárában szerdán este megnyílt a Betekintés a kő és a víz mélységébe című fényképkiállítás. Napilapunk egykori, kiváló fotóriporterének, Brezsán Gyulának a képeit csodálhatják meg az érdeklődők. A kiállítás szerzői Darjuš Samii, a Vajdasági Múzeum múzeumi tanácsosa, Dejan Bolorin történész és Dávid Csilla, lapunk fotóriportere. A temerini kiállítást Dávid Csilla és Darjuš Samii nyitotta meg.

Dávid Csilla elmondta, hogy a lapunknál eltöltött életperiódusának talán első emléke a Brezsán Gyuláról készült, vékony, antik aranykeretbe foglalt portré.

– Nem sokkal a laphoz szegődésem után felfedeztem a számokkal ellátott, fiókokban sorakozó filmtasakokat, amelyeken gyöngybetűkkel, Brezsán kézírásával, a felvételek leírása volt. Ezeket a titokzatos tasakokat porréteg borította. Idővel rájöttem, hogy ezek a filmek felbecsülhetetlen értékű kincsek. Képek, amelyek visszarepítenek bennünket egy olyan korba, amelyre már nem emlékszünk, amelyet elfelejtettünk. Képek városainkról a múltból, a sok munkással, teljes gőzzel dolgozó, ma már nem létező gyárakról, partizán egyenruhás fiatalokról, pionírkendőt viselő gyerekekről, az 1963-as szkopjei földrengésről, a belgrádi el nem kötelezettek csúcstalálkozójáról és még sok minden másról. Brezsán mindegyik filmfelvétele tökéletes és egyszerű. Az a nyom, amelyet Brezsán Gyula alig húsz év fényképészeti tevékenységének ideje alatt hagyott hátra, fontos kordokumentum – emlékeztetett Dávid Csilla.

Fúró Dénes felvétele

Fúró Dénes felvétele

A kiállítás ötlete Darjuš Samiitól származik, aki szerint Brezsán Gyula nagy hatással volt Újvidék fotótörténetére.

– A Magyar Szó fotóriportereként két évtized leforgása alatt rendkívül gazdag hagyatékot ajándékozott az utókornak. Az addig katonai létesítményként használt Péterváradi vár ebben az időszakban alakult át a polgárság számára is hozzáférhető létesítménnyé, Brezsán Gyula pont ezeket a pillanatokat örökítette meg. Az itt látható képek csupán egy kis darabkáját képezik mindannak, amit megörökített – magyarázta Darjuš Samii.

Brezsán Gyula pályafutását a Hét Napban kezdte, majd 1953-tól haláláig a Magyar Szó fotóriportereként dolgozott. A múlt század ’50-es éveiben készült felvételekből összeállított kiállítás három egységre tagolódik, az első a Péterváradi vár területét és épületrészeit mutatja be, a másodikban a várban zajló, kulturális élet jelenetei elevenednek meg a látogatók szeme előtt, festők, szobrászok, sőt még a Verne Gyula Sztrogof Mihály című műve alapján készült film forgatásáról is láthatunk részleteket. A harmadik részben a vár alagsorában megszervezett, első felfedezőtúrákon készült fényképek láthatók.

Az érdekes fotókiállítást tíz napon át tekinthetik meg az érdeklődők.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Fúró Dénes felvétele