A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karának főépületében tegnap kétnapos történettudományi konferencia kezdődött, amelynek első napján 80 éve történt – Partizánmegtorlás a Délvidéken 1944/45-ben címmel tartottak előadás-sorozatot. A konferencia első napján az 1944 októberében kezdődött partizánterror időszakáról szóltak az előadások, ma pedig Sajtó és nyilvánosság a Délvidéken elnevezéssel folytatódott a tudományos értekezés.
A Délvidék Kutató Központ az MTA szegedi bizottságának keretén belül működik, amelynek elsődleges célja a Délvidék múltjának feltárása. A kutatócsoport hagyományosan helytörténészeknek és az adott történelmi korszak civil kutatóinak adja át a Délvidék Kutatásáért elnevezésű emlékérmet, amelyet az idén Csorba Béla temerini publicista, tanár, politikus, néprajzkutató, költő érdemelt ki elsősorban a bácskai német munkatáborok történetének kutatásáért.
A rangos elismerést dr. Zakar Péter professzor, történész, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese és a Délvidék Kutató Központ elnöke, valamint dr. Forró Lajos történész, egyetemi docens, az SZTE közkapcsolati dékánhelyettese, tanszékvezető és a Délvidék Kutató Központ alelnöke adták át.