2024. szeptember 12., csütörtök

Megélhetést jelentő szakmák

A topolyai szakképzés 130. éve – Sikeres pályázatoknak köszönhetően korszerűbbé válik a Sinkovics József Műszaki Középiskola

Két nyelven és négy különböző szakirányon, nemzetközi szabványok alapján folyik az oktatás a topolyai Sinkovics József Műszaki Középiskolában.

Keresztúri Hajnalka (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Keresztúri Hajnalka (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A diákok a gépészettel és a fémfeldolgozással ismerkedhetnek, építészeti szakirányokat, elektrotechnikai tudást szerezhetnek a tanintézmény falai között, illetve a személyi szolgáltatások keretében fodrászatot is tanulhatnak. Az iskolát 2007 óta igazgató Keresztúri Hajnalkától megtudtuk, hogy azok a tanulók, akik szorgalmasak, rövid időn belül két szakirányon is diplomázhatnak.

– Topolyán 130 éve, 1888-ban indította be intézményünk elődje a „tanonc”-képzést. Erre az évfordulóra az idei ballagási ünnepségünk alkalmával igyekszünk majd méltó feltenni a koronát, illetve egy, az iskola valamennyi diákját és dolgozóját csokorba gyűjtő monográfiát megjelentetni. Jelenleg is igyekszünk megfelelni az idők szavának, valamennyi szakterületünkön magas szintű szakoktatásra alkalmas körülmények várják a diákokat. Az egyik legnépszerűbb és a munkapiac által is keresett szakunk a számítógépes elektrotechnikai technikusi képzés – tudtuk meg az igazgatónőtől, aki elmondta azt is, hogy míg a fent említett szakirányon mindkét tannyelven az előirányozott 30 helyre túljelentkezést tapasztalnak, a hároméves szakok mind kevesebb diákot vonzanak. Ennek valószínűsíthető oka, hogy valamennyi szülő a kevés fizikai munkával járó, „tisztább” elfoglaltság felé tereli a gyermekét. Pedig a jó mesteremberre mindig, mindenhol szükség van!

– A szülőkben is igyekszünk tudatosítani, hogy az iskolánk olyan szakmákat ad a gyerekek kezébe, ami stabil kereseti lehetőséget nyújt önmaguk és a családjuk számára. A másik ok, ami miatt csökken a diákjaink létszáma, hogy Topolya és a diákjaink jelentős hányadát adó Kishegyes községből is folyamatos az elvándorlás. Az idei tanévben tizennégy tagozaton 274 diákkal foglalkozunk, 11 magyar tannyelvű és 3 szerb tannyelvű osztályban. Meggyőződésem, hogy állami szinten ennek tudatában motiválni kellene a szakmák felé irányuló pályaválasztást, nem pedig korlátozni a kis létszámú tagozatokat – mutatott rá Keresztúri Hajnalka.

A műszaki középiskola folyosóján megújultak a járólapok, a falat pedig a diákok burkolják (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A műszaki középiskola folyosóján megújultak a járólapok, a falat pedig a diákok burkolják (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A topolyai Sinkovics József Műszaki Középiskolában folyó munkát a sikeres pályázatoknak köszönhetően évek alatt sikerült korszerűsíteni, illetve folyamatosan igyekeznek bevonni a tanulók gyakorlati tapasztalatszerzésébe a Topolyán működő vállalkozásokat és más együttműködő partnereiket is.

– Iskolánk 1958-ban épült fel több más topolyai tanintézménnyel együtt, az akkori kor technológiai elvárásainak megfelelően. Az elmúlt időszakban a főleg energetikai hiányosságokat igyekeztünk helyrehozni. Hálával tartozunk egyebek mellett a tartománynak, hogy több lépésben ki tudtuk cserélni a tetőszerkezetet a folyosó és a tantermek felett. Ugyanakkor szintén tartományi pályázati eszközökből sikerült a falfelület-dekoratőröknek gyakorlati taneszközöket beszerezni, az elektrotechnikai szaktermet korszerű digitális mérő- és taneszközökkel tudtuk felszerelni, illetve immár minden tantermünkben rendelkezésre áll fehér kerámiatábla. A titkárságtól tavaly az iskolánk mintegy 400 négyzetméter járólapot kapott ajándékba, ezt a téli szünetben sikerült lehelyeznünk egy vállalkozó közreműködésével, a falborítást pedig a mi diákjaink végzik ezekben a napokban is. Magyarországi források pályázati kiírásain is sikerrel szerepeltünk. Egyebek mellett a magyar kormány támogatásának köszönhetően a Szekeres László Alapítványtól kapott támogatást szakmai továbbképzésre fordítottuk, a Betlen Gábor Alapkezelő Zrt. által folyósított összegből pedig kerámialapokat vásároltunk, egy kis kiegészítés után az egyik tantermünket szeretnénk vele burkolni. Európai uniós támogatásból, de az MNT közreműködésével is a közelmúltban több erős számítógépre tettünk szert. Az önkormányzat, illetve a helyi közösség donációjából sikerült korszerűsítenünk több helyiségben a tönkrement nyílászáróinkat. Ezt az utat szeretnénk a jövőben is folytatni, illetve több terem mennyezeti szigetelése okán is figyeljük az erre vonatkozó pályázatokat. Jelenleg nagy erővel a 130 éves jubileumi ünnepségünkre összpontosítunk, ennek kapcsán is számítunk valamennyi támogatónk és együttműködő partnerünk közreműködésére és részvételére – hallottuk Keresztúri Hajnalka igazgatónőtől.

A Sinkovics József Műszaki Középiskolában őszre magyar tannyelven számítógép elektrotechnikusi és gépjármű-technikusi szak nyílik 30-30 tanulóval, illetve 15-15 diák folytathatja tanulmányait a falfelület-dekoratőr és keramikus-műkős-kályhakészítő szakirányon. Szerb tannyelven számítógép-elektrotechnikusokat képeznek majd.