A párlatokat kedvelők és készítők zarándokhelyévé vált az idén Bácskossuthfalva, konkrétan a Rizling Gyümölcsészek és Szőlészek Egyesületének pálinkaversenye, hiszen az idei kilencedikre immár 7 országból csaknem 1000 mintával neveztek be. Bejegyzett kifőzdék is, de zömében magánszemélyek, hobbigyümölcsészek. Habár a zsűrizés eredményét már néhány nappal korábban közzétették, sokan voltak személyesen is kíváncsiak az Echo Gyermek- és Ifjúsági Központban tartott hivatalos eredményhirdetésre, és szerették volna személyesen átvenni jutalmukat, az okleveleket, az érmeket, a serlegeket vagy csak a részvételért járó köszönőleveleket. Mellettük még érkeztek szép számban azok is, akik ugyan nem jelentkeztek a versenyre, de betértek egy jóféle pálinkára. És Vajdaságban köztudottan értenek a pálinkához. Nemcsak azok, akik isszák, de a készítők közül is sokan, és a különböző versenyeknek és az egyre több szakmailag felkészült pálinkabírának köszönhetően finomodik az ízvilág – hangsúlyozta Fábrik Attila, az egyik főszervező.
– Az idei év nagy meglepetése a pálinkakülönlegességek kategóriájában a Gyöngyösről érkezett mangó-ananász kombináció, ilyent még én magam sem kóstoltam, és volt a Magyarországon igencsak elterjedt homoktövisből készült párlat, de mangógin is. Tavaly a vöröshagymából készült pálinkán berzenkedtek sokan, az idén egy továbbgondolt változatát, a bácskertesi vöröshagyma-erőspaprika kombinációt lehetett megízlelni. Emellett vaníliás almát, görögdinnyét, de gyógynövényekből készült párlatot is, esetleg céklapálinkát. Egyébként minél színesebb egy párlat, annál inkább biztos lehet benne a kóstolója, hogy az likőr vagy ágyas pálinka, esetleg vinjak vagy cognac – tette hozzá Fábrik Attila, mert hogy a rendezvény érdekessége évről évre, hogy valamennyi nevezett pálinkát ki-ki kedvére és kapacitása szerint kóstolgathatja, egész elfogadható áron. Az idén ehhez egy profi pálinkáspohárkáról is gondoskodtak a szervezők, azoknak, akik igényelték.
A megnyitót követően az egyébként aranyérmes mangógin kombináció többek fantáziáját is megmozgatta, és szerették volna megízlelni, vajon mit is lehet pálinkaként ebből az egzotikus gyümölcsből kihozni a Kárpát-medencében. Így a fesztivált ünnepélyesen megnyitó Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője is, a Vajdasági Magyar Szövetség Intézőbizottságának a tagja elmondta, hogy habár neki a vilmoskörtéből készült pálinka a kedvence, és évről évre azon igyekszik, hogy sajáttal is tudja kínálni a vendégeit, ezúttal viszont a bőség zavarában kis kitérőt tett az egzotikus ízek terepén, és kíváncsi volt a mangóból készült gin ízvilágára. Azt mondta, nem csalódott. Ezzel a véleménnyel pedig egyetértett Méhes Béla, a Sila Kft. igazgatója is, a Vajdasági Fiatal Vállalkozók Egyesületének az elnöke.
Hogy a pálinka nem feltétlenül „férfias” ital, azt bizonyították a rendezvényen szép számban jelen levő hölgyek is. A helybeli Pecsenka Ágnes úgy volt vele, hogy ha már pálinkafesztivál, akkor az előre eltervezett likőr helyett birsalmapálinkát kóstolgatott. Kedveli a kitűnő pálinkát, és megerősítette azon véleményemet, hogy a pálinka nem csupán a férfiak itala. Gyulán élő leánya, ifjabb Ágnes viszont ezúttal a rózsalikőr mellett tette le a voksát, és nem bánta meg.
– Az eredményhirdetés közeledtével lassan kezdték ünnepi öltözetüket felvenni a pálinkalovagok, így Novák Imre is, aki a Zentai Gazdakör tagjaként önállóan 40 éve foglalkozik pálinkafőzéssel, de már gyermekkora óta figyeli a különböző módszereket.
– Rengeteget változott az elmúlt évtizedekben a pálinkakészítés technológiája. A desztilláció szakemberei hatalmas és persze pozitív lépéseket tettek a kifinomult ízvilágú pálinkák felé. Valamikor mindenféle gyümölcs belekerült a cefrébe, a hordó valójában a gyümölcsös „szemetesládája” volt. Ma már tudjuk, hogy csak egészséges és szép, nem túlérett gyümölcsből készülhet jó pálinka – hangsúlyozta Novák Imre, aki azt is hozzátette, hogy a jó pálinka lényege, hogy a párlat megőrizze a gyümölcs ízét és illatát.
A bácskossuthfalvi pálinkafőzők doyenje, Januskó József családi segítséggel főzi az italokat, néhai édesapja immár 60 éves korába lépett pálinkafőzőjével. Az idén a legtöbb mintával, 16 likőrrel és 15 pálinkával nevezett be. Ő visszasírja a régvolt időket, és hiányolja az ifjúkorában megízlelt párlatok világát.
– Kis mennyiségben főzöm ki a gyümölcsöket. A likőr készítése nekem nagyobb kihívás, készítettem például földi eperből, kiviből, narancsból is pálinkát. Az a tapasztalatom, hogy a hölgyek leginkább a fügelikőrt és a diólikőrt kedvelik. Az én kedvencem a körtepálinka, de a szilva és a barack is nagyszerű, ha jól el van készítve. Bevallom őszintén, hogy szerintem a mostani modern, egylépéses pálinkafőzőktől a régi kazánok sokkal ízletesebb, zamatosabb pálinkákat hoznak ki a cefréből – tette hozzá Januskó József a rendezvény eredményhirdetése közben, miközben valamennyi résztvevő nevét felolvasták a zsűri értékelésével.
A fesztivál nyertes pálinkája Királyhalmon készült Kovács Róbert 22 éves tapasztalatának köszönhetően. Sajnos szülőfaluja környékén egyre kevesebb az almafa, és véleménye szerint talán a meggynek és a birsalmának még lehet jövője. Mára 4,5 holdon gyümölcsészkedik családtagjai segítségével. A fesztivál második helyezettje, Szabácsi Eduárd tramini szőlőből készült pálinkája lett, és nagy meglepetésre megosztotta, hogy ő maga a szőlőből inkább a bort kedveli. Ha már pálinka, akkor szerinte inkább a hagyományos gyümölcsből készült ízek a nyerők, és véleménye szerint az utóbbi időben a divatnak számító egzotikus gyümölcsök felhasználásával készített pálinkák köszönőviszonyban sincsenek a vajdasági hagyományos ízvilággal.
Nyitókép: Kazinczy Paszterkó Diana felvétele