2024. szeptember 10., kedd

Gyerek gyerek ellen

Szövevényes kortársbántalmazás Topolyán – Nyilatkozott az iskola és a családsegítő szakember – A túlzott és tapintatlan médiafigyelem hátrányai

A 13 éves, topolyai G. N. édesanyja a nyilvánossághoz fordult a napokban, mivel a fia évek óta kénytelen elszenvedni a kortársai gyötrését, elmondása szerint azért, mert nehéz sorsuk miatt nem tud mobiltelefont, divatos ruházatot vásárolni számára. Az ügyből néhány nap alatt országos szintű botrány lett, minderre a topolyai Csáki Lajos Általános Iskola tegnap közleményben reagált. A szociális központ illetékese mindannyiunk társadalmi felelősségére figyelmeztet.

Országos olvasottságú-nézettségű médiumok foglalkoztak a napokban a 13 éves, topolyai G. N. történetével. Édesanyja a fiát ért folyamatos bántalmazásról számolt be, illetve egy egyébként még tavaly történt verekedésről is nyilatkozott, amiről csupán a napokban kapták kézhez a hivatalos szervek jelentését. Eszerint a sürgősségi ellátással végződött történettel kapcsolatban nem bűncselekményt, csak szabálysértést állapított meg a vizsgálat. Ezután az édesanya, Dejana Draškić Nagy a nyilvánossághoz fordult. Nyilatkozataiból kiderül, hogy három gyermeket nevel egyedül, akik közül az egyik kisfú Down-szindrómával él. Az édesanya évekig tolószékhez volt kötve, és csupán néhai édesanyja segítségére számíthatott. A botrányban érintett, most hatodikos gyermeke 2014-ben átiratkozott a Nikola Tesla Általános Iskolából a Csáki Lajos iskolába, abban a reményben, hogy a kortársai részéről a már korábban is tapasztalt bántalmazás alábbhagy. Ez viszont nem így történt.

A Csáki Lajos Általános Iskola Vojter Púlai Mónika igazgatónő aláírásával tegnap közleményben reagált a történtekre. Ebben leírják, hogy a tavaly márciusban, a gimnázium melletti játszótéren történt verekedésről április 20-án értesültek egy rendőrségi levélből, és ezt követően kezdett kivizsgálást a tanintézmény. Kihallgatták az érintett G. N.-t, de mivel nem az iskolában következett be a verekedés, a vétkeseket nem vonhatta felelősségre a tanintézmény. Individuális tervet állítottak össze az eset résztvevőinek, illetve fokozottan megfigyelték az érintetteket. Ezt követően két napra rá az édesanya jelezte fia osztályfőnökének, hogy gyermek konfliktusba keveredett az iskola akkor nyolcadikos diákjával az új kosárlabdapályáján egy vélt vagy valós szabálytalanság miatt. Az iskola jelenlevő dolgozói, vagyis a szemtanúk nyilatkozatai alapján megállapíttatott, hogy nem történt fizikai inzultus, csupán verbális, a diákokat pedig az iskolai szolgálat közreműködésével konstruktív konfliktuskezelő programba vonták be, az erőszakmentes kommunikációnak, a konfliktusok békés megoldásának fontosságát hangsúlyozva. Az iskola közleménye felhívja a nyilvánosság figyelmét, hogy ezeken az eseteken kívül nem volt tudomása más konfliktusról, aminek G. N. részese lett volna, mint ahogy az édesanyától sem érkezett más bejelentés. A tanintézmény közleményében olvasható az is, hogy a probléma megoldása érdekében felvették a kapcsolatot a diákok szüleivel is, és együtt igyekeztek kezelni a helyzetet.

A médiavisszhang nyomán az iskolában kezdett felügyelői vizsgálat megállapította, hogy a tanintézmény az előírásoknak megfelelően járt el az ügyben. Ugyanakkor a tanügyi tanácsos azt is tapasztalhatta, hogy az országos médiavisszhang miatt G. N. a március 8-ai, vagyis a pénteki tanítási napon kortársai folyamatos zaklatásának volt kitéve. A közlemény rámutatott arra is, hogy több országosan népszerű sajtóorgánum nem vette figyelembe a gyermekek védelmére vonatkozó előírásokat, és felfedték a történtek résztvevőinek kilétét. Sajnos emiatt a konfliktus tovább gyűrűzik, és felkorbácsolta a Nikola Tesla Általános Iskola tanulóinak a kedélyét is. A diákok fokozott biztonságát figyelembe véve figyelemmel kísérik az eseményeket a topolyai általános iskolák vezetői, a zombori iskolai körzetvezető, az osztályfőnökök bevonásával, a szülőket pedig arra kérik, beszélgessenek el a gyermekeikkel.

Topolya és Kishegyes Község Szociális Központjának igazgatónője, Jasmina Zimonjić arra figyelmeztetett, hogy kortárs- vagy családon belüli erőszak mindig is létezett, csak korábban tabutémának számított.

– Mindannyiunk felelőssége, hogy miként kezeljük ezt, illetve az ehhez hasonló, sok esetben akár durvább eseteket. A kisfiút ért bántalmazást családi tanácsadónk segített feldolgozni. Ilyenkor a „vétkes” felet is igyekszünk jobb belátásra bírni. Ez egy hosszadalmas, fáradságos munka. Az erőszakos gyermek ugyanis a családból hozza a hozzáállását, a tapasztalatait. Ezek betanult viselkedésformák, amiken nagyon sok beszélgetéssel és munkával lehet javítani. A gyermekkel kapcsolatos minden antiszociális viselkedés hátterében a szülők szeretetlensége, figyelemhiánya áll – mutatott rá a szociális központ igazgatónője.